Fotbal zahnal pochyby. Olympiádu připravit stihneme, věří starosta Ria

FOTBAL SKONČIL. CO HRY? Olympiáda bude další velkou zkouškou brazilských pořadatelů. | foto: AP

16 2014
Musí slýchat připomínky, že jejich příprava na olympiádu je nejhorší, jaká kdy v historii byla. Povedený fotbalový šampionát ale nabil pořadatele her v Riu 2016 optimismem. „Pochybnosti, které jsme měli před dvěma měsíci, jsou pryč. Věříme, že stihneme všechno včas,“ řekl Eduardo Paes, starosta města.

Dokonce i Thomas Bach, německý předseda Mezinárodního olympijského výboru, odjel z návštěvy Ria spokojený. „Odvezl si pohár pro mistry světa a informaci, že jsme zpátky na správné cestě,“ řekl Mario Andrada, ředitel komunikace pro Rio 2016. „Nálada v zemi se otočila. Obavy z kolapsu dopravy se nenaplnily. Šampionát byl velký úspěch. Každý, kdo se přijel dívat, zažil skvělý měsíc.“

Pořádat olympiádu je pochopitelně ještě těžší úkol než hostit sedm zápasů fotbalového mistrovství světa. Při hrách zamíří do Ria 10 500 sportovců, 45 tisíc dobrovolníků a 21 500 novinářů. Starosta Paes přirovnává olympiádu k pořádání 28 světových šampionátů najednou.

A stále zdaleka ne všechno je z hlediska organizace ideální. Pořadatelé jsou pořád o 10 až 15 procent pozadu za původním plánem. Slibují však, že v září vše doženou.

MOV nejvíce trápí pomalý pokrok v části města Deodoro, kde se mají konat například závody na horských kolech či soutěže ve střelbě a šermu. Výrazně pozadu je také hřiště na golf, který se vrací na olympiádu po 112 letech.

Pořadatele straší dopravní chaos, který vznikl na olympiádě v Atlantě 1996, a tak hodně práce chtějí věnovat i zdokonalení dopravní infrastruktury. „Věříme, že všechno stihneme. Bude to skvělá party,“ vyhlásil starosta Paes.

A trvá na tom, že jeden z hlavních důvodů, proč olympiádu dostalo Rio - tedy vize zdokonalení města samotného, zůstává nadále důležitý. „Vyhráli jsme souboj o olympiádu kvůli tomu, jaké máme problémy. To je smysl olympiády v Riu,“ řekl.

„MOV to asi bude mít snazší v Tokiu,“ připomněl dějiště olympiády 2020. „Tam už je všechno postavené. Ale co bude znamenat olympiáda v Tokiu pro město a co ta v Riu?“

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Jamajčané byli v Pekingu pozitivní na clenbuterol a MOV o tom mlčel

Usain Bolt před tabulí se světovým rekordem - Jamajský sprinter Usain Bolt před...

Mezinárodní olympijský výbor zatajil a dále nevyšetřoval pozitivní dopingové testy několika...

Keňský olympijský funkcionář byl zatčen pod postelí v bytě plném bot Nike

Ben Ekumbo

Viceprezident Keňského olympijského výboru byl v pondělí zatčen kvůli podezření z rozkrádání....

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

Advantage Consulting, s.r.o.
FINANČNÍ KONTROLER

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz