Předpověď pro Rio: Češi získají jedenáct medailí, Bolt nevyhraje

ANI NE 500 DNŮ. Předpověď webu Infostrada vyšla v úterý, kdy Rio slavilo milník 500 dnů zbývajících do startu olympiády. Bude pro Čechy tak úspěšná, jak analytici z nizozemského serveru předpovídají? | foto: Reuters

26 2015
Oštěpař Veselý či judista Krpálek se zlatem, stříbrný kajakář Dostál, bronz pro veslařku Knapkovou nebo kanoistu Fuksu. Taková medailová vize by se Čechům jistě líbila: podle ní by v Riu měli zažít historicky nejúspěšnější olympiádu.

Jistě, je to jen hra, kterou je třeba brát s nadsázkou. Do letní olympiády 2016 zbývá více než rok, forma sportovců může být tou dobou všelijaká. Přesto z této hry vyšli Češi velmi dobře: server Infostrada Sports jim ve svém odhadu tipnul pro hry v Riu 11 medailí, z toho 6 zlatých, což by byl ještě lepší výsledek než na dosud nejúspěšnější české olympiádě v Atlantě 1996.

Jak k tomuto závěru nizozemský web došel? Počet medailí vypočítává na základě algoritmu, který zohledňuje výsledky z uplynulých let ve Světových pohárech, na olympijských hrách či mistrovství světa. Čím je výsledek aktuálnější a z prestižnější akce, tím má větší váhu. Autoři berou v potaz i dominanci, s níž sportovci ve svých sportech vládnou.

A tak i proto přiřkli zlatou medaili také běžkyni Hejnové, navzdory tomu, že po famózní sezoně 2013 rok nezávodila. Odvážně vypadá i předpověď titulu pro oštěpaře Vítězslava Veselého, kterého rovněž trápily zdravotní problémy.

Vítězslav Veselý v kvalifikaci oštěpařů na mistrovství Evropy v Curychu.

Vítězslav Veselý

VÍTĚZNÉ GESTO. Ondřej Synek se stal potřetí mistrem světa.

Ondřej Synek

MÁM TO. Zuzana Hejnová po vítězství na MS v Moskvě v závodě na 400 metrů...

Zuzana Hejnová

Čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba.

Český čtyřkajak

31. SRPNA Judista Lukáš Krpálek veze z mistrovství světa v Riu de Janeiro...

Lukáš Krpálek

Barbora Špotáková vyhrála závod Diamantové ligy v Lausanne svým nejlepším...

Barbora Špotáková

Reálněji se jeví triumfy veslaře Ondřeje Synka, silného čtyřkajaku, oštěpařky Barbory Špotákové nebo judisty Lukáše Krpálka, kteří všichni loni slavili triumfy na vrcholných akcích.

Naopak „jen“ na stříbro věří Infostrada kajakáři Dostálovi, který na světovém šampionátu 2014 získal dva tituly - kromě čtyřkajaku i na singlu.

Vodní sporty by dle předpovědi měly být obecně hlavní českou medailovou disciplínou: bronzy prorokuje skifařce Mirce Knapkové, kanoistovi Martinu Fuksovi, deblkanoistům Jaroslavu Radoňovi a Filipu Dvořákovi a kajakáři Jiřímu Prskavcovi. Ziskem 11 medailí by tak Česko ještě o medaili vylepšilo bilanci z Londýna a jejich hodnotou překonalo i Atlantu.

Vyjde to ale i ve skutečnosti? Všechny současné odhady se samozřejmě splnit nemusí, další sportovci naopak mohou překvapit. Tradičně úspěšní bývají střelci, zazářit může třeba někdo z atletů, cyklistů, tenistů či moderního pětiboje.

JSEM NEJRYCHLEJŠÍ. Jamajský sprinter Usain Bolt se raduje z vítězství v...

JSEM NEJRYCHLEJŠÍ. Jamajský sprinter Usain Bolt se raduje z vítězství v londýnském olympijském závodě na 100 metrů. V Riu už prý zlato neobhájí.

Vůbec nejúspěšnějším národem mají být podle odhadu stejně jako v Londýně 2012 Američané, místo 104 medailí jim však předpověď prorokuje „jen“ 97. Mimochodem, jednu zlatou má pro USA vyhrát i sprinter Justin Gatlin a porazit tak i fenomenálního Usaina Bolta. „V poslední době moc nezávodil,“ vysvětluje hlavní analytik Simon Gleave.

A další dva tituly se předpovídají Michaelu Phelpsovi, nejúspěšnějšímu olympionikovi historie, který se loni v dubnu vrátil k závodění. Podobně jako Češi by se jistě nezlobil, kdyby se tato předpověď naplnila.

Nejčtenější

Další z rubriky

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVA ARCHITEKT

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 95 000 - 120 000 Kč

Najdete na iDNES.cz