Jedenatřicetiletý Svoboda v cíli těžce vydýchával a pak poblahopřál Lesunovi k vítězství. Gratuloval svému nástupci.
Mezi Londýnem a Riem se potýkal se zdravotními problémy, a proto deváté místo bral: „Jsem strašně rád za to místo, pro mě je krásné. Myslím, že jsem z minima vytěžil maximum. Z toho, co jsem měl natrénováno vlivem nějakých zdravotních omezení, je to krásné.“
Český reprezentant vyrazil do závěrečné disciplíny ze třinácté příčky, kterou sice v běhu se střelbou vylepšil a proklouzl do elitní desítky, ale na medaili nedosáhl.
Šanci ztratil v předchozích disciplínách. Po čtvrtečním předsazeném šermu byl sedmý, po plavání klesl na deváté místo a po bonusovém šermu si ještě o příčku pohoršil.
Dvě chyby a překročený časový limit na parkúru ho srazily na 13. pozici a před závěrečným během kombinovaným se střelbou měl už příliš velkou ztrátu na to, aby atakoval stupně vítězů.
České šance rozmetal parkúr
Sobota začala plaváním, pak bylo na programu bonusové kolo v šermu a poté v hustém dešti nastoupili závodníci do důležitého parkúru.
Právě v koňském sedle mohou skončit naděje, jako to Svoboda zažil na hrách v Pekingu, anebo se naopak lze odrazit k medaili - jako v Londýně.
Tentokrát se Svobodovi, považovanému za výborného jezdce, medaile spíše vzdálila. Na své schopnosti zajel podprůměrný výsledek s penalizací 18 sekund.
Jeho nalosovaná klisna Ariadne se chovala neklidně. Chybovala při dvouskoku a do zápisu se hned započetlo 14 trestných sekund.
Svoboda hned věděl: „To je dost.“
Za pomalý čas naskočily další čtyři sekundy, v součtu tedy osmnáct.
Ještě hůř ovšem dopadl jeho reprezentační kolega Kuf.
Rovněž výborný parkúrový jezdec dostal před soutěží varování: „Pozor, vaše klisna Rima TW je citlivá, nepoužívejte ostruhy ani bičík.“
A Kufovi se ji nepovedlo zkrotit.
Klisna pohazovala divoce hlavou. Jezdec zvolil v hustém dešti mírné tempo. „Pomalu, ale hlavně nechybovat!“ tušil.
To se dařilo až do osudové překážky číslo 9. Kůň se zastavil před kamennou zdí a vyhodil Kufa ze sedla.
Český pětibojař se vrátil s Rimou TW mezi překážky. Chtěl parkúr dokončit. Překonal zrádnou zeď, ale po několika dalších skocích letěl hlavou napřed znovu. To už byl konec jízdy, který znamenal nulu v bodovém zápisu.
„Byly to asi hlavně moje chyby. Do té doby byl parkúr moc hezký, plynulý a všechno v pohodě. Možná tím jsem se nechal uchlácholit, že jsem si říkal, že už to bude dobrý. Jednou jsem ho podcenil a hned mě vypekl a podruhé taky,“ litoval Kuf.
Po běhu se střelbou zakončil olympijskou premiéru na posledním 36. místě.
Svoboda udržel po plavání první desítku
Svoboda zahájil pětiboj ve čtvrtek, kdy v předsazeném šermu skončil na sedmé pozici s bilancí 21 výher a 14 porážek (více o šermu zde).
V sobotní úvodní disciplíně plavání, které patří mezi jeho slabší disciplíny, mu jeho čas ve druhé rozplavbě stačil na 23. místo a bodový zisk 324 bodů.
Celkově byl devátý, ve vedení se i v úvodu finálového dne udržel Rus Lesun, který si vypracoval ohromný náskok už ve čtvrtečním šermu.
Svoboda doplaval ve své rozplavbě druhý za 2:05,59, čas měl o necelou vteřinu horší než při svém zlatém závodě v Londýně.
Za Lesunem zaostal o jedinou setinu a zapsal si stejný bodový zisk jako ruský pětibojař. Jeho ztráta na nejlepší tedy příliš nenarostla.
Jan Kuf bojuje ve druhém dnu moderního pětiboje.
Kuf dohmátl ve stejně rozplavbě jako Svoboda a Lesun o 25 setin sekundy za svým krajanem, což znamenalo, že získal jen o bod méně než soupeři.
Následovalo bonusové šermířské kolo na planši pod otevřeným nebem. Za každou výhru se uděloval pouze bod. Byla to spíše show pro fanoušky.
Svoboda prohrál s Britem Choongem a nezapsal si žádný bod navíc.
Kuf porazil Maďara Demétera, ale pak prohrál s Belaudem z Francie. Vybojoval tak jeden extra bod.
Před parkúrem zaostával Svoboda na 10. místě za stupni vítězů o 19 bodů, což se rovná 19 sekundám v závěrečném běhu se střelbou.
Kuf, letošní mistr Evropy ze Sofie, ztrácel z 19. pozice na třetího Choonga 31 sekund.
Češti reprezentanti vkládali naděje do parkúru, jenže ten jim příliš nevyšel. A v běhu už ztrátu stáhnout nemohli.
Osmadvacetiletý ruský reprezentant Lesun potvrdil roli favorita. První muž světového žebříčku přidal ke zlatým medailím ze světového a evropského šampionátu premiérový kov z olympiády a rovnou ten nejcennější.
Moderní pětiboj v RiuKonečné pořadí: 1. Lesun (Rus.) 1479 b. (šerm: 268 - plavání: 324 - parkúr: 279 - běh a střelba: 608), 2. Tymoščenko (Ukr.) 1472 (227 - 324 - 286 - 635), 3. Hernández (Mex.) 1468 (208 - 334 - 300 - 626), 4. Prades (Fr.) 1467, 5. De Luca (It.) 1467, 6. Dogue (Něm.) 1463, 7. Esposito (Austr.) 1462, 8. Lanigan-O'Keeffe (Ir.) 1457, 9. Svoboda 1452 (226 - 324 - 282 - 620), ...36. Kuf (oba ČR) 1103 (215 - 323 - 0 - 565). |