Obhájce Svoboda skončil v pětiboji devátý, debutant Kuf poslední

Moderní pětibojař David Svoboda skončil v Riu na devátém místě. (20. srpna 2016) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

20 2016
Moderní pětibojař David Svoboda proklouzl v poslední disciplíně do elitní desítky, ale čtyři roky staré zlato z Londýna neobhájil. Olympijský závod v Riu de Janeiru zakončil na devátém místě. Vyhrál Alexander Lesun z Ruska. Druhý český reprezentant Jan Kuf nedokončil parkúr a celkově skončil poslední.

Jedenatřicetiletý Svoboda v cíli těžce vydýchával a pak poblahopřál Lesunovi k vítězství. Gratuloval svému nástupci.

Mezi Londýnem a Riem se potýkal se zdravotními problémy, a proto deváté místo bral: „Jsem strašně rád za to místo, pro mě je krásné. Myslím, že jsem z minima vytěžil maximum. Z toho, co jsem měl natrénováno vlivem nějakých zdravotních omezení, je to krásné.“

Český reprezentant vyrazil do závěrečné disciplíny ze třinácté příčky, kterou sice v běhu se střelbou vylepšil a proklouzl do elitní desítky, ale na medaili nedosáhl.

Šanci ztratil v předchozích disciplínách. Po čtvrtečním předsazeném šermu byl sedmý, po plavání klesl na deváté místo a po bonusovém šermu si ještě o příčku pohoršil.

Dvě chyby a překročený časový limit na parkúru ho srazily na 13. pozici a před závěrečným během kombinovaným se střelbou měl už příliš velkou ztrátu na to, aby atakoval stupně vítězů.

České šance rozmetal parkúr

Sobota začala plaváním, pak bylo na programu bonusové kolo v šermu a poté v hustém dešti nastoupili závodníci do důležitého parkúru.

Právě v koňském sedle mohou skončit naděje, jako to Svoboda zažil na hrách v Pekingu, anebo se naopak lze odrazit k medaili - jako v Londýně.

Tentokrát se Svobodovi, považovanému za výborného jezdce, medaile spíše vzdálila. Na své schopnosti zajel podprůměrný výsledek s penalizací 18 sekund.

Jeho nalosovaná klisna Ariadne se chovala neklidně. Chybovala při dvouskoku a do zápisu se hned započetlo 14 trestných sekund.

Fotogalerie

Svoboda hned věděl: „To je dost.“

Za pomalý čas naskočily další čtyři sekundy, v součtu tedy osmnáct.

Ještě hůř ovšem dopadl jeho reprezentační kolega Kuf.

Rovněž výborný parkúrový jezdec dostal před soutěží varování: „Pozor, vaše klisna Rima TW je citlivá, nepoužívejte ostruhy ani bičík.“

A Kufovi se ji nepovedlo zkrotit.

Klisna pohazovala divoce hlavou. Jezdec zvolil v hustém dešti mírné tempo. „Pomalu, ale hlavně nechybovat!“ tušil.

To se dařilo až do osudové překážky číslo 9. Kůň se zastavil před kamennou zdí a vyhodil Kufa ze sedla.

Český pětibojař se vrátil s Rimou TW mezi překážky. Chtěl parkúr dokončit. Překonal zrádnou zeď, ale po několika dalších skocích letěl hlavou napřed znovu. To už byl konec jízdy, který znamenal nulu v bodovém zápisu.

„Byly to asi hlavně moje chyby. Do té doby byl parkúr moc hezký, plynulý a všechno v pohodě. Možná tím jsem se nechal uchlácholit, že jsem si říkal, že už to bude dobrý. Jednou jsem ho podcenil a hned mě vypekl a podruhé taky,“ litoval Kuf.

Po běhu se střelbou zakončil olympijskou premiéru na posledním 36. místě.

Svoboda udržel po plavání první desítku

Svoboda zahájil pětiboj ve čtvrtek, kdy v předsazeném šermu skončil na sedmé pozici s bilancí 21 výher a 14 porážek (více o šermu zde).

V sobotní úvodní disciplíně plavání, které patří mezi jeho slabší disciplíny, mu jeho čas ve druhé rozplavbě stačil na 23. místo a bodový zisk 324 bodů.

Celkově byl devátý, ve vedení se i v úvodu finálového dne udržel Rus Lesun, který si vypracoval ohromný náskok už ve čtvrtečním šermu.

Svoboda doplaval ve své rozplavbě druhý za 2:05,59, čas měl o necelou vteřinu horší než při svém zlatém závodě v Londýně.

Za Lesunem zaostal o jedinou setinu a zapsal si stejný bodový zisk jako ruský pětibojař. Jeho ztráta na nejlepší tedy příliš nenarostla.

Moderní pětibojař Jan Kuf se chystal na plavecký program.
Moderní pětibojař Jan Kuf během bonusového kola v šermu.

Jan Kuf bojuje ve druhém dnu moderního pětiboje.

Kuf dohmátl ve stejně rozplavbě jako Svoboda a Lesun o 25 setin sekundy za svým krajanem, což znamenalo, že získal jen o bod méně než soupeři.

Následovalo bonusové šermířské kolo na planši pod otevřeným nebem. Za každou výhru se uděloval pouze bod. Byla to spíše show pro fanoušky.

Svoboda prohrál s Britem Choongem a nezapsal si žádný bod navíc.

Kuf porazil Maďara Demétera, ale pak prohrál s Belaudem z Francie. Vybojoval tak jeden extra bod.

Před parkúrem zaostával Svoboda na 10. místě za stupni vítězů o 19 bodů, což se rovná 19 sekundám v závěrečném běhu se střelbou.

Kuf, letošní mistr Evropy ze Sofie, ztrácel z 19. pozice na třetího Choonga 31 sekund.

Češti reprezentanti vkládali naděje do parkúru, jenže ten jim příliš nevyšel. A v běhu už ztrátu stáhnout nemohli.

Osmadvacetiletý ruský reprezentant Lesun potvrdil roli favorita. První muž světového žebříčku přidal ke zlatým medailím ze světového a evropského šampionátu premiérový kov z olympiády a rovnou ten nejcennější.

Moderní pětiboj v Riu

Konečné pořadí: 1. Lesun (Rus.) 1479 b. (šerm: 268 - plavání: 324 - parkúr: 279 - běh a střelba: 608), 2. Tymoščenko (Ukr.) 1472 (227 - 324 - 286 - 635), 3. Hernández (Mex.) 1468 (208 - 334 - 300 - 626), 4. Prades (Fr.) 1467, 5. De Luca (It.) 1467, 6. Dogue (Něm.) 1463, 7. Esposito (Austr.) 1462, 8. Lanigan-O'Keeffe (Ir.) 1457, 9. Svoboda 1452 (226 - 324 - 282 - 620), ...36. Kuf (oba ČR) 1103 (215 - 323 - 0 - 565).

Autoři: , ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Keňský olympijský funkcionář byl zatčen pod postelí v bytě plném bot Nike

Ben Ekumbo

Viceprezident Keňského olympijského výboru byl v pondělí zatčen kvůli podezření z rozkrádání....

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz