V pondělí poprvé otestoval plavecký bazén. Kulisami byla nezvykle dramatická scenérie v okolí, poblíž areálu hořelo a část popela napadala pětibojařům do bazénu. „V ohništi jsme si zaplavali. O nic velkého nešlo, jen jsme měli špinavou vodu v bazénu,“ vypravoval.
V závěru týdne ho poprvé na olympiádě čeká nezvykle do tří dnů roztahaný program pětibojařů. První část šermu je naplánována na čtvrtek, v sobotu proběhne tzv. bodovací část šermu a zbylé disciplíny. Z historického pohledu se mu nový formát soutěže jeví jako krok zpátky. „Šedesát sedmdesát let, než se program srazil z pěti dnů do jednoho, což mi přišlo dobré.“
Den volna výhodou pro šerm
Vzápětí přiznává - ve startovním poli patří v 31 letech k nejstarším. Den volna se mu hodí zejména vzhledem k náročnosti jeho šermířského stylu, který ho pokaždé stojí hodně fyzických sil. „I kvůli tomu jsem na minulých olympiádách neplaval ́osobáčky ́ nebo naplno. Když udělám třicet fleší naplno, nohy jsou trochu odvařené a plavecký výkon a další disciplíny jsou trochu ovlivněny.“
Tak plánuje: Do šermu se musím opřít naplno. „Pak budu mít čas se z toho dostat, odpočinout, doplnit energii a o den později začít znova.“ Výhodu v novém systému příliš nevidí. „Všichni na tom budeme stejně, ale mohl bych z toho vyjít líp, než kdyby to bylo jeden den.“
Šermířskou halu zná z předešlých závodů Světového poháru. Bodovací část šermu, kterou pětibojaři absolvují venku, moc neprožívá. „Nerozhoduje se v ní o moc bodech. Nevidím v tom extra velký smysl. Spíš je to pro diváky. Nevím, jestli oni z toho mají radost, já to považuju za zbytečnost.“
Do areálu, v němž se odehraje jezdecká část soutěží a závěrečná kombinace běh + střelba, se zatím nedostal. Brazilští organizátoři areál teprve upravují po kláních v ragby. Zato s koňmi už má praktickou zkušenost z jarních závodů Světového poháru. „Vypadali dobře, dá se říct, že se na ně docela těším. V případě, že budu mít nějaký dobrý los, mohla by to být docela příjemná jízda. Jsou kvalitní, hezky vysoko skáčou, jsou dobře ovladatelní.“
I proto očekává náročnější parkur, na němž by mohl zúročit léta zkušeností a hodiny tréninku. „Snad se nám podaří prodat náš poctivý jezdecký trénink, protože ne všichni pětibojaři jízdu trénují, protože se jim to nevyplatí, když nejsou schopni dostat se do finále. My tím ztrácíme síly dlouhodobě pravidelně, ale snad se to tady vyplatí.“
Nechtěl dráždit koleno
Nad závěrečnou částí závodu visí v jeho případě otazník: v posledním období ho limitovalo bolavé levé koleno. Na rozdíl od kolegy Jana Kufa netrénoval na Dukle na speciálně připravené „kopii“ olympijské tratě plné zatáček. „Myslím, že to nebude špatné, pokud koleno z ničeno nic nepovolí v zatáčkách.“
Běh v zatáčkách po zranění zatím pořádně nezkoušel. Z preventivních důvodů. „Nechtěl jsem to dráždit. Vyhýbal jsem se zbytečným rizikům, že bych si třeba před týdnem s nohou něco udělal na tréninku.“
Víc času věnoval regeneraci, aby se koleno zahojilo. „Doufám, že v sobotu to bude natolik dobré, že se budu moct zabývat jinými věcmi než zdravotním stavem.“
Ve čtvrtek vyrazí do boje společně s kolegou, mistrem Evropy Janem Kufem. Ač nastoupí jako šampion z Londýna, svou roli vnímá jinak: „Jsem v pozici toho, co doufá, že to ještě umí a že ještě na ty mladší bude stačit. Jak se to zpívá v písničce: včera mi bylo málo, dneska je mi moc.“