Velká síň lidu v Pekingu hostila štědrý banket, na němž čínský šéf přivítal řadu hostů včetně vůdců MOV a přednesl projev, kterým způsobil málem revoluci pod pěti kruhy.
Jako bych znovu držel rozměrný výtisk Rudého práva... Krása! Také zbývající obsah deníku vyznívá jásavě. Samé uznání, chvála. Jupí! Ráj existuje.
ČÍNSKÝ ZÁPISNÍK: Jak jsme se sem vlastně dostali? Proč nejsme v Norsku? |
A jelikož na bezvadném obrazu pompézní sportovní slavnosti nesmí ulpět ani smítko, je třeba se vypořádat taky s aférou, již v listopadu způsobila zpráva zveřejněná tenistkou Pcheng Šuaj. Na síti Weibo vylíčila, jak ji znásilnil bývalý vlivný komunistický funkcionář Čang Kao-lim a jak odporně se cítila.
Text po chvíli zmizel. Následně se totéž přihodilo i někdejší deblové jedničce žebříčku WTA, což vzbudilo nevšední pozornost ve sportovních i politických kruzích.
Není výjimkou, když se kritik režimu ve velké zemi na východě tak nějak ztratí. Bohužel někdy dokonce navždy. Proto se kdekdo bál, zda je vůbec naživu.
Na internetu vířilo heslo „Kde je Pcheng Šuaj“, což se pořadatelům před olympiádou moc nehodilo. Vždyť třeba ženská tenisová asociace na rok 2022 zrušila všechny akce v Číně, včetně Turnaje mistryň.
Několik pokusů čínských soudruhů ukázat otravně zvědavým cizincům, že se dotyčné nic nestalo, příliš nezabraly. A tak ji pozvali/přivlekli do pekingské bubliny, aby se ukázala na soutěžích, setkala se s Thomasem Bachem, bossem MOV, a pohovořila s reportéry francouzského deníku L’Équipe.
Interview však probíhalo poněkud neobvykle. Otázky musely být zaslány předem. Na některé se pak nedostalo. Tenistčiny odpovědi byly překládány z čínštiny, za dohledu jednoho z místních funkcionářů, jako by se po 21 profesionálních sezonách nedokázala dorozumět anglicky či v šestatřiceti nebyla svéprávná.
Výroky, na jejichž správný překlad se dohlíželo i v Paříži, přesto budí ve svobodné části planety pochybnosti.
Co se stalo s příspěvkem na síti?
„Smazala jsem ho. Proč? Protože jsem chtěla.“
Jaký je vás život od listopadu?
„Je takový, jaký by měl být. Nijak zvláštní.“
Proč jste neodepisovala na zprávy? Třeba Sereně Williamsové?
„Neměla jsem čas všem odpovídat. Nevím, proč se všichni tak starali. Dokonce mi nabízeli psychologickou pomoc. Nechápu, proč bych ji měla potřebovat?“
Aféru označila za obrovské nedorozumění a žádala o nesměšování jejího soukromí, sportu a politiky.
Ten výrok už nepřekrucujte. Pcheng Šuaj má svou kauzu za „obří nedorozumění“ |
Někdo těm slovům asi věří. Jiní za jejím projevem rozpoznávají komunistický diktát. Domněnky, že sehraným tyjátrem spasila sebe i své blízké od krutého trestu, se nezdají nesmyslné. Totalitní státy se s buřiči nepárají, a tak není vyloučené, že je stále v nebezpečí.
WTA pevně trvá na svém postoji. Naléhá na zahájení nezávislého vyšetřování. Žádá o osobní setkání.
Obávám se, že se nedočká. Tahle země si do svých záležitostí rýpat nenechá. Vždyť například blokuje řadu sociálních sítí, komunikačních aplikací i webových stránek.
Aspoň že se na svobodnou Wi-fi připojí v bublině účastníci a hosté her.
Ať žije olympijský duch a nové výšiny, na nichž se ocitl!