Doporučujeme

Švédská hokejistka Linn Petersonová se v pádu natahuje po puku. | foto: AP

Z „české“ skupiny postupují i hokejistky Švédska, Dánky po prohře končí

• 1
Nebyla to jednoznačná záležitost, a kdyby v poslední minutě nezachránila gólmanku Söderbergovou tyč, mohlo jít ještě o pořádné postupové drama. Švédky však nakonec proti dánským hokejistkám uhájily vedení, před koncem navíc zásahem do prázdné branky pečetily vítězství 3:1. Ve výkonnostně slabší skupině B tak končí třetí a zahrají si čtvrtfinále proti Kanadě.

Už před zápasem bylo jasné, že celek, který zvítězí v základní hrací době a připíše si tři body do tabulky, půjde dál. Prodloužení by však situaci pořádně zkomplikovalo a nebylo vůbec daleko.

Švédsko - Dánsko

Utkání jsme sledovali podrobně online

Jenže Švédky, které byly v utkání o něco lepším celkem, dovedly duel do šťastného konce.

Skupinu B ovládlo Japonsko. Druhou příčku obsadily české reprezentantky, které tak v boji o elitní čtyřku čekají favorizované Spojené státy.

Pro domácí Čínu turnaj končí. Jedinou vstupenkou do vyřazovací fáze pro ni byla výhra Dánska za dva body, na tento scénář nicméně nedošlo.

Zajímavá byla především koncovka zápasu. Lepší výchozí pozici měly Švédky, které vedly díky trefě Emmy Nordinové a přesilovkovému zásahu Lisy Johanssonové. Dánky se sice na dostřel držely díky šťastné brance z poloviny zápasu, jenže kromě dvouminutového úseku, kdy bylo srovnáno, marně dotahovaly.

5. Dánsko 4 1 0 0 3 7:14 3

Přitom situace pro ně nebyla vůbec špatná. Dvě a půl minuty před koncem hrály přesilovou hru, kterou posílily ještě o odvolání brankářky. Nesmyslným útočným faulem Michelle Weisové se o převahu však připravily, navíc nastřelená tyč vzápětí definitivně zhatila jejich postupové naděje.

A když na opačné straně nadvakrát dotlačila puk do odkryté sítě Ebba Berglundová, bylo jasno. Ač Švédsko ve skupině herně nepřesvědčilo, dostane šanci zabojovat i ve vyřazovací fázi. Proti Kanadě to však bude mít pekelně těžké, postup do semifinále by byl v momentálním rozpoložení prvotřídní senzací.

Švédsko - Dánsko 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky: 03:02 Nordinová (Lundinová), 36:00 Johanssonová (Lundinová, Waxinová), 59:45 Berglundová (Ljungblomová) - 34:04 Oksbjergová (Jakobsenová, Friis-Hansenová). Rozhodčí: Nurmiová, Rapinová – Hammarová, Heikinenová.

Švédsko Söderbergová (Bomanová) – Waxinová, Nylénová-Perssonová (A), Fällmanová, Adolfssonová, Kjellbinová (A), Berglundová, Anderssonová – Bouvengová, Ljungblomová, Löwenhielmová (C) – Lundinová, Wikner-Zienkiewiczová, Nordinová – Murénová, Johanssonová, O. Carlssonová – Johanssonová, Hjalmarssonová, Petersonová.

Dánsko L. Jensenová (Repstock-Rommeová) – Asperupová, Frandsenová (A), Melbergová, Jacquetová (A), Andersenová, Refsgaardová, Skott Dahlová – Gludová, Perssonová, Jakobsenová (C) – N. Jensenová, Weisová, Hansenová – Petersová, Friis-Hansenová, Funch Östergaardová – Brix Nielsenová, Oksbjergová, Skriverová – Russellová.

Přejít na on-line reportáž

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.