Stříbrná sedmibojařka Blonská měla pozitivní test na anabolika

Ludmila Blonská | foto: ČTK

20 2008
Ukrajinská sedmibojařka Ljudmila Blonská je po druhém místě na olympijských hrách podezřelá z dopingu a hrozí jí, že přijde o stříbrnou medaili. Mezinárodní olympijský výbor dnes zahájil vyšetřování případu, verdikt má disciplinární komise vynést ve čtvrtek.

Pokud bude Blonská diskvalifikována, na druhé místo se posune Američanka Hyleas Fountainová a bronz připadne Rusce Taťjaně Černovové.

Ukrajinská atletka v Pekingu startovala také v dálce a v kvalifikaci obsadila třetí místo. Protože má ale do  vyřešení případu zastavenou činnost, bylo její jméno z výsledků vyřazeno a do finále tak dodatečně prošla Nigerijka Blessing Okagbareová. Denisa Ščerbová se posunula na konečné dvacáté místo.

Ukrajinská atletka v Pekingu startuje také v dálce a v kvalifikaci obsadila třetí místo. O jejím startu v pátečním finále není v tuto chvíli jasno.

. Na olympiádě už bylo provedeno přes 4 000 dopingových testů

V rámci olympijských her v Pekingu bylo dosud provedeno 4 133 dopingových testů, z toho 840 krevních. Oznámil to Mezinárodní olympijský výbor MOV, jehož představitelé jsou spokojeni s tím, že se zatím objevilo jen minimum pozitivních případů.


Kontrolou těsně před olympiádou neprošla řecká překážkářka Fani Chalkiáová, přímo v dějišti zatím uvízli v sítích komisařů španělská cyklistka Maria Isabel Morenová, vietnamská gymnastka Thi Ngan Thuong Do a střelec Kim Čong-so z KLDR, který dokonce musel vrátit stříbrnou a bronzovou medaili.


Dnes se v Pekingu začal řešit případ stříbrné sedmibojařky Ljudmily Blonské z Ukrajiny, která měla údajně pozitivní test na anabolické steroidy.


Podle MOV je minimum případů důsledkem zdůrazněného vyhlášení nekompromisního boje proti dopingu. "Mezinárodní olympijský výbor dal od začátku najevo, že bude s dopingem tvrdě bojovat," prohlásila mluvčí MOV Giselle Daviesová.


"Cítíme, že velkou roli sehrál odstrašující efekt. Atleti vědí, že MOV to myslí vážně a svou práci dělá dobře," dodala.


Do nedělního ukončení her bude zkontrolováno dohromady 4 500 vzorků, což je skoro o 900 víc než na aténské olympiádě před čtyřmi lety. Tehdy bylo 23 výsledků pozitivních. Daviesová potvrdila, že denně podléhá analýze až 350 vzorků.


Prokázání negativního testu je možné standardně do 24 hodin, vzorky pozitivní na steroidy mohou být odhaleny do 48 hodin a 72 hodin trvá nalezení krevního dopingu EPO.

Blonská by byla druhým sportovcem, který přišel v Pekingu o medaili kvůli dopingu. Střelec Kim Čong-so z KLDR už musel vrátit stříbro z libovolné a bronz ze vzduchové pistole.

Blonská neprošla dopingovou kontrolou na anabolický steroid methyltestosteron. "Právě mě o tom informoval šéf lékařské komise MOV Patrick Schamasch. Tato atletka měla pozitivní test, proces běží," uvedl šéf světové atletiky Lamine Diack podle agentury AP.

"Pokud doping potvrdí analýza druhého vzorku, dostane doživotní trest," prohlásil.

Třicetiletá Ukrajinka, která skončila v sedmiboji za krajankou Nataljí Dobryňskou, už má za sebou dvouletý trest za doping. V roce 2003 neprošla dopingovou kontrolou na mítinku ve francouzském Arles, v jejím těle byly odhaleny rovněž anabolické steroidy.

Nyní jí hrozí doživotní distanc.

Vítězka letošního vícebojařského mítinku v Kladně se po úspěchu v olympijské soutěži odmítla o své dopingové minulosti bavit. "Už je to všechno za mnou. Udělala jsem chybu, ale vrátila jsem se. Ti, kteří prohlašují, že bych neměla mít právo startovat na olympiádě, by se měli podívat do zrcadla," řekla minulou sobotu.

Poté, co si odpykala trest, už vyhrála halové mistrovství světa v Moskvě 2006 a loni skončila druhá na světovém šampionátu v Ósace. Mezi soupeřkami se však kvůli dopingovému prohřešku velké oblibě netěší.

"Jsem ráda, že prohrála se svou reprezentační kolegyní. Vážně by mě naštvalo, kdyby byla
první. Když jednou dopujete, už byste nikdy neměli na olympiádě závodit," řekla po sobotní soutěži pátá Britka Kelly Sothertonová.

Britové doživotní zákaz startů pod pěti kruhy pro dopingové hříšníky uplatňují.

Diack se nechtěl pustit do debaty o sportovcích, kteří se po odpykání trestu za doping znovu prosadili na olympiádě. Britská běžkyně Christine Ohuruoguová, která rok nesměla závodit kvůli třem zmeškaným mimosoutěžním kontrolám, vyhrála čtyřstovku. Maďarský diskař Robert Fazekas, jenž kvůli podvádění při zkoušce přišel o zlato v Aténách a dostal dvouletý distanc, skončil v Pekingu osmý.

Senegalský funkcionář věří, že žádný dopingový případ nezastíní skvělé výkony jamajského sprintera Usaina Bolta, ruské tyčkařky Jeleny Isinbajevové a dalších. "Hry to nepokazí, nic to nepokazí. Kdyby pozitivní test Blonské měl zničit hry, byla by to naše zkáza," uvedl Diack.

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Najdete na iDNES.cz