Na českého dálkaře se konečně smálo štěstí

Roman Novotný dolétl až do olympijského finále. | foto: Reuters

16 2008
Poprvé od roku 1936 se český dálkař probil do olympijského finále. Dvaadvacetiletý talent Roman Novotný přitom mohl v Pekingu chybět, nominační limit překonal těsně před uzávěrkou. A stejně těsně teď pronikl i do bojů o medaile: posledním pokusem se o jediný centimetr vmáčkl mezi dvanáct postupujících.

Jistotu finále by získal, pokud by přelétl 815 centimetrů, na takový výkon však ani nepomýšlel, věděl, že tolik potřeba nebude. A zmiňovaný limit nakonec opravdu zvládli pouze tři dálkaři.

Před závodem se zbytečně nestresoval. "Neměl jsem co ztratit, možná proto jsem nebyl tak nervózní jako třeba ostatní favorité," připomněl Roman Novotný největšího z nich Irvinga Saladina z Panamy, který se zachraňoval až třetím pokusem. Nepodcenil rychlý povrch, nerozhodil ho ani zaplněný stadion pro 90 tisíc diváků. "To mám rád, jen nereagovali na roztleskávání," řekl. "Ale zvládl jsem to, super," dodal dálkař, jehož do finále posunul výkon 794 cm.

Loni mu chybělo sedm centimetrů, aby se kvalifikoval na mistrovství světa do Ósaky. "To byly strašné pocity," vzpomínal. Pak neměl na to, aby skočil limit 810 cm na halové mistrovství světa do Valencie. Také na tento šampionát se díval v televizi. "A pak jsem viděl, že na finále stačilo pod 780, což jsem skákal pořád. Na to se pak dívá strašně špatně," vykládal novinářům.

Svěřenec Stanislava Joukala z Kroměříže měl letos výbornou sezonu. Pořád atakoval hranici osmi metrů, s větrem při extralize skočil dokonce 820 cm. K limitu 805 mu však regulérně chyběly čtyři centimetry. Až přišel závod v Brně, kde si skočil osobní rekord 821 cm. "Je to super, že jsem postoupil, ale měl jsem vyrovnanou sezonu, skákal jsem kolem osmi metrů neustále. To umí jen špička. Akorát mi chybělo skočit limit," konstatoval.

Nyní nechce usnout na vavřínech. "Nesmím se uchlácholit, získat bojovnou náladu a jít do toho s vervou," prohlásil s tím, že oslavy musejí počkat. "Doufám, že to nepokazím, když jsem to tak dobře začal," podotkl.

Ve finále nepomýšlí na osobní ani na český rekord. "V takových závodech hrají svou roli nervy, tam se osobní rekordy neskáčou," dodal třetí muž z loňského ME do 22 let v Debrecínu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz