Dvě gymnastická zlata byla udělena podle nového pravidla

Nastia Liukinová | foto: Reuters

18 2008
Hned dvakrát bylo v dnešních finále na jednotlivých nářadích uplatněno nové gymnastické pravidlo, podle kterého už na olympijských hrách nelze při bodové shodě dělit jednotlivé pozice. Američanka Nastia Liukinová kvůli tomu přišla o zlato z bradel, Francouz Thomas Bouhail byl zase odsunut na stříbrnou pozici v přeskoku.

Liukinová v dnešním finále získala stejně jako Číňanka Che Kche-sin 16,725 bodu. Komplikovaný systém postavený na průměru známek za provedení však vynesl do čela čínskou reprezentantku, jejíž věk šestnácti let byl v poslední době zpochybňován.

Stejné pravidlo při bodové rovnosti rozhodlo i o olympijském šampionovi v přeskoku, kde Polák Leszek Blanik díky lepšímu provedení porazil Bouhaila.

Na vítězství po prvním skoku útočil zkušený Rumun Marian Dragulescu, ale při druhém upadl a po neúspěchu na prostných se dočkal dalšího zklamání.

Zavedení nového pravidla na olympiádě si vynutil Mezinárodní olympijský výbor, ale prezident Mezinárodní gymnastické federace Bruno Grandi s ním nesouhlasí. "Když jsou dva lidé na stejné úrovni, jsou oba šampioni. Ale tahle soutěž nám nepatří, je to soutěž MOV. Myslím, že je správné mít dvě zlaté medaile, ale to je jen můj názor. Názor MOV je opačný," prohlásil.

Liukinová se nepustila do kritiky systému bodování, i když by se například na mistrovství světa dělila o zlato. "Nemohu to ovlivnit. Mám-li být upřímná, tak ke mně byl férový, když jsou získala tu největší zlatou medaili ze všech," řekla olympijská šampionka ve víceboji.

Když se na světelné tabuli objevila její čínská konkurentka jako vedoucí závodnice, zavládl v celém americkém týmu zmatek. "Byla jsem v šoku. Když jsem viděla, že jsme dostaly stejnou známku a moje jméno je na druhém místě, bylo to divné," připustila neznalost přesných pravidel Liukinová.

Do finále přeskoku se nedostal nikdo z domácích gymnastů, takže skončila jejich nadvláda v mužských gymnastických soutěžích v Pekingu. Před tím ještě Číňané zaznamenali dvojnásobný úspěch na kruzích, když vyhrál Čchen I-ping před zlatým medailistou z víceboje Jang Wejem.

. výsledky

Muži:
Kruhy:
1. Čchen I-ping 16,600 bodu, 2. Jang Wej (Čína) 16,425, 3. Vorobjov (Ukr.) 16,325, 4. Coppolino (It.) 16,225, 5. Rodrigues (Fr.) 16,225, 6. Morandi (It.) 16,200, 7. Jovčev (Bulh.) 15,525, 8. Stanescu (Rum.) 15,825.
Přeskok: 1. Blanik (Pol.), 2. Bouhail (Fr.) oba 16,537, 3. Golozuzkov (Rus.) 16,475, 4. Dragulescu (Rum.) 16,225, 5. Caranobe (Fr.) 16,062, 6. Kasperovič (Běl.) 16,050, 7. Koczi (Rum.) 15,925, 8. Botella (Šp.) 15,737.


Ženy:
Bradla: 1. Che Kche-sin (Čína), 2. Liukinová (USA) obě 16,725, 3. Jang I-lin (Čína) 16,650, 4. Tweddleová (Brit.) 16,625, 5. Kovalová (Ukr.) 16,375, 6. Semjonovová (Rus.) 16,325, 7. Nistorová (Rum.) 15,575, 8. Zgobaová (Ukr.) 14,875.

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Najdete na iDNES.cz