Bikrosaři si pustili muziku a začali trénovat na olympijský závod

Michal Prokop před bikrosovou dráhou v Pekingu | foto:  Michal Sváček, MAFRA

18 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Za zvuků černošských rytmů nastupuje na olympijskou scénu nové sportovní odvětví. Pod pěti kruhy se dnes poprvé začala točit malá dvacetipalcová kola bikrosových speciálů. Sport označovaný zkratkou BMX dnes zahájil své první tréninky.

Na otevření bikrosařského areálu už čekali i čeští reprezentanti Michal Prokop s Janou Horákovou. "Trať známe z loňského Světového poháru, a tak se na ni potřebujeme jen adaptovat," řekl 27letý cyklista po pondělní tréninkové dávce.

Rozjezd z osmimetrové rampy, tři ostré zatáčky, přibližně třináct skoků a zvlněný finiš.

. Kolem jsou hory? divili se bikrosaři

Bikrosová dráha je postavená na vyvýšené skalní terase nad velodromem, ve výšce jeho střechy. Na start se dostanete výtahem, nebo si sem můžete vyběhnout po rampě, kde není schodiště, ale jen strmé cesty, po kterých se občas dolů pustí cyklista.

Shora je výborný výhled do okolí. V těsném sousedství velodromu je zábavný lunapark, skrz obří horské dráhy dohlédnete na ošklivou průmyslovou zónu. A ještě dál na obzoru můžete spatřit hory.

Spatřit hory? Jak kdy! "Loni jsme celý týden o horách neměli vůbec tušení, přes smog nebyly vidět. Překvapily nás až poslední den," vzpomíná bikrosařka Jana Horáková na loňské závody Světového poháru.

Tak nějak budou vypadat premiérové závody nové olympijské disciplíny. Zatím se v nachystaném areálu trénuje, zkouší a nacvičuje. Závodníci se pouštějí z osmimetrové rampy, párkrát skočí, ale některé vlny jen prošlápnou. Na konci druhé rovinky většina končí, sjedou z dráhy a za chvilku už zase tlačí kolo podél schodiště nahoru na rampu.

"Start je nejdůležitější, tam se závod ze sedmdesáti osmdesáti procent rozhoduje," vysvětluje Prokop zaměření úvodních tréninků.

Za první rovinkou se trať otočí prudce doleva, a tak bude výhodné do závodu startovat z první brány ve startovacím zařízení. "Od toho je měřená kvalifikace, podle časů si budeme vybírat dráhy," říká náš průvodce bikrosařským tréninkem.

Příval nových jezdců na trať oznamuje klakson. Trénink je společný, každý si může jezdit podle své chuti, ale musí být obezřetný. Jakmile se z rampy valí další vlna závodníků, musí jim ti dole na trati jít z cesty.

Jednou na signál vystartuje osamocený bikrosař, příště vypálí celá osmičlenná skupina. "Všichni se navzájem známe, jak se nahoře sejdeme, tak vyrazíme na trať," říká český reprezentant.

. Horáková: Nejsme bezmozci

O bikrosu s olympioničkou Janou Horákovou

Bikros je po snowboardu či plážovém volejbalu dalším módním sportem mladé generace, který se dostal do olympijského programu. Diváci se mohou těšit na atraktivní a akční podívanou, tvrdé souboje na sotva čtyřistametrové dráze, ale také na uvolněnou atmosféru. Už při tréninku tady duní rytmická hudba, závodníci jezdí v pestrobarevných úborech, které nejsou tak upjaté jako dresy pro jiné cyklistické disciplíny.

Z této "mladé módy" Michal Prokop trochu vybočuje. Má tradiční modrý reprezentační dres s dominantní trikolorou. Přes celá záda však nosí ostře řezané číslo 12. "V bikrosu máme osobní čísla na celý život," přibližuje jednu ze specifik svého sportu. "Jen od jedničky až po osmičku mohou nosit závodníci, kteří se takto umístili na mistrovství světa," dodává.

INFOGRAFIKA: (kliknutím na obrázek zvětšíte)

INFOGRAFIKA: olympijská bikrosová dráha

Pekingskou dráhu navrhl americký stavitel Tom Ritzenthaler a kopii nechal doma postavit pro své krajany. "Na Američanech je vidět, že trať dobře znají. Rozjezdili se tady mnohem rychleji než my," říká Prokop.

On sám se dnes ráno s tratí seznamoval hodinu a půl, odpoledne už dal jen tři starty, jeden velký skok a po půl hodině trénink ukončil. "Už jsem unavený," přiznal.

Starty, skoky i zatáčky budou cyklisté nacvičovat ještě v úterý a od středy se tady už závodí. Bikrosařek bude na startu šestnáct, mužů dvakrát tolik. Michal Prokop i Jana Horáková budou v Pekingu patřit mezi favority.

Michal Prokop

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Vystoupit se zlatem z vládního speciálu? Krása, básní mladý hokejista

Čeští hokejisté po příletu z Evropského olympijského festivalu mládeže.

Hokejová reprezentační sedmnáctka si vynahradila neúspěch na listopadovém turnaji World Hockey...

Další z rubriky

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Najdete na iDNES.cz