S dráhou v Pekingu jsme si nesedli, říká bikrosař Prokop

20 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Kvůli olympijské premiéře se od fourcrossu vrátil zpátky na bikrosové dráhy, chtěl bojovat o medaili, ale neprošel hned prvními vyřazovacími boji. Cyklista Michal Prokop vypadl v Pekingu už ve čtvrtfinále.

Takový výsledek nikdo nečekal, závody sotva začaly, ale Prokop už je ze hry venku. "To víte, že to mrzí, ale nedá se nic dělat. Je to závod, musím jít dál," poznamenal.

Seděl na svém nízkém bikrosovém speciálu s dvacetipalcovými koly a čelil novinářským otázkám. Popojel o půl metru dopředu, pak zase zpátky, podle toho, odkud přicházel dotaz. Byl klidný, vyrovnaný.

"Co mi zbývá. Když se nedaří starty, tak ať na dráze děláte, co děláte, už prakticky není šance," povzdechl si.

Čtvrtfinále se na rozdíl od jednokolových jízd ve Světovém poháru jelo natřikrát. "Je to spravedlivější, jedno zaváhání se dá napravit," myslí si. Dvě chyby však odčinit nejdou, a proto bude zítra závod pokračovat bez Michala Prokopa.

"Loni mi ta dráha moc nešla, letos to bylo maličko lepší, ale úplně jsem si s tratí nesedl," přiznal český bikrosař.

. Olympiáda? Pravý opak X-Games

Biker Michal Prokop má zkušenosti z olympijských her i z jejich americké obdoby zaměřené na extrémní sporty X-Games. "Snad bikros dobře zapadne a olympijská soutěž bude atraktivní jak pro nás, tak i pro diváky a pro média," přeje si.

V Pekingu se mu líbí společný život vyznavačů rozličných sportů v olympijské vesnici i atmosféra na sportovištích. "Na X-Games jsme jezdili bez fanoušků, závod byl jen pro americkou televizi, která ho vysílala v přímém přenosu. Bez diváků, jen pro reklamy, to byl úplný opak olympiády," vzpomíná.

V prvním čtvrtfinále zaváhal na startu, celou rozjížďku jel jako poslední a teprve ve finálové rovince jednoho soupeře předjel. O moc víc dráha Lao-šan nedovoluje, míst k předjíždění tady moc není. "Ze zadních pozic se těžko dá něco zachránit," řekl Prokop.

Ve druhém kole začal podobně, k předposlednímu místu mu tentokrát pomohl soupeřův pád.

"Mám zraněné zápěstí, rameno není v pořádku už od mistrovství světa ve fourcrossu, a možná i to je důvod, proč nemůžu tolik zabrat na startu," naznačil.

Už po prvním tréninku Prokop říkal, že dobrý start může znamenat až osmdesát procent úspěchu. A dnes nechtěně dokázal, že to platí i naopak.

Po dvou předposledních místech už neměl šanci postoupit, a tak se šel do závěrečné rozjížďky už jen rozloučit. Ze startovacího zařízení konečně vypálil včas, ale v kritické první zatáčce se nevyhnul hromadnému pádu. Tři soupeři odjeli napřed, Prokop se zvedl nejrychleji a bez většího úsilí si dojel pro čtvrté místo.

"Spadl jsem na někoho, takže do měkkého. Jsem jen trošku odřený," řekl o kolizi, po které byl Američan Bennett dlouze ošetřován. "Pády k našim závodům patří. Každý jede na krev, hodně se vráží do soupeřů, jízdy bývají docela vyhrocené. Dráha se navíc oproti loňsku zrychlila a první zatáčka nám je trochu malá, takže i proto se hodně padalo."

Michal Prokop začínal jako bikrosař, pak přesedlal na fourcross, kde se stal dvakrát mistrem světa. Teď se kvůli olympijské premiéře vrátil od horských kol a příkrých sjezdů zpět do bikrosových areálů. O vysněnou medaili však bojovat nebude: "Dobře se vyspím, kouknu se na závody a užiju si to aspoň jako divák," hlásí své přehodnocené plány pro finálový den.

Nejčtenější

Další z rubriky

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Najdete na iDNES.cz