Rusko by nemělo hostit finále SP, vyzývá švédský biatlonista

Švéd Sebastian Samuelsson dojel ve stíhacím závodě druhý. | foto: AP

16 2018
Nemají funkční antidopingovou organizaci, a tak by Rusové neměli hostit světové závody. Na twitteru to vyhlašuje švédský biatlonista Sebastian Samuelsson, senzační medailista z pondělního stíhacího závodu. Mezinárodní federace IBU totiž ve středu potvrdila, že finále SP podle plánu ponechá v ruské Ťumeni.

„Myslím si, že země, která nemá funkční antidopingovou organizaci a nedostala zelenou od agentury WADA provádět testy, by neměla hostit závody,“ řekl dvacetiletý Samuelsson.

Výběr dějiště finále Světového poháru už dříve kritizovala řada biatlonistů včetně českých reprezentantů. Mezinárodní biatlonová unie však ve středu potvrdila, že se v Rusku závody od 22. do 25. března uskuteční.

Ruský dopingový skandál

Samuelsson naznačil, že švédský svaz zvažuje bojkot závodů. „Byl velký tlak od sportovců, aby tyto závody byly Rusku odebrány, ale oni to neudělali. Myslím, že je škoda, že nám sportovcům nenaslouchají,“ řekl švédský mladík, který měl k medaili blízko i ve vytrvalostním závodě. Ve čtvrtek skončil čtvrtý.

„Doufám, že víc sportovců vystoupí a řekne, že bychom tam neměli jet,“ tvrdí. I v průběhu olympijských soutěží se mezi biatlonisty o situaci kolem ruského dopingu diskutuje. „Pochopitelně se snažíme soustředit na olympijské závody, ale samozřejmě o tom mluvíme.“

V Ťumeni se mělo v roce 2021 uskutečnit biatlonové mistrovství světa. Mezinárodní federace IBU však mimo jiné pod tlakem závodníků před loňským světovým šampionátem rozhodla, že volbu pořadatele z roku 2016 prohlásí za neplatnou a hostitel se bude vybírat znovu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Jamajská bobistka měla před olympiádou v Koreji dopingový nález

Předolympijské nadšení. Sandra Kiriasisová (vlevo) se fotí se členy jamajské...

Jedna z členek jamajského dvojbobu, který obsadil na olympijských hrách v Pchjongčchangu 18. místo,...

Švýcarská gólmanka Schellingová zažila už čtvrtou olympiádu: Jsem pyšná

Švýcarská gólmanka Florence Schellingová na olympiádě v Pchjongčchangu

Švýcarský hokej se na právě skončené olympiádě v Pchjongčchangu pyšnil unikátním klenotem....

OH v Praze? Byli bychom skvělí organizátoři, řekl Kejval v Rozstřelu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v diskusním pořadu iDNES.cz...

VIDEO Dvě zlata obojživelnice Ester Ledecké z posledních her v Pchjongčchangu, triumfy judisty Lukáše...

Najdete na iDNES.cz