POHLED: Borci z NHL na olympijských hrách v Koreji? Hrozí chaos

Komisionář NHL Gary Bettman (vlevo) a šéf světového hokeje René Fasel. | foto: AP

23 2017
Když přijela kanadská reprezentace před 19 lety na vlakové nádraží v Naganu, mohli si Gretzky, Lindros nebo Roy v davovém šílenství připadat jako kdysi Beatles. Na první olympiádě s účastí borců z NHL způsobili nevídaný poprask. I následující hry v Pchjongčchangu mohou v hokeji vyvolat blázinec, byť jiného druhu.

Pakliže majitelé zámořských klubů nesvolí s únorovým přerušením ročníku 2017/18 a s hromadným vysláním hráčů do Koreje, což je pravděpodobné, naštvou miliony fanoušků, stovky sportovců i desítky sponzorů. A otevřou bránu, kterou do hokejové říše vtrhne chaos.

Kolik hvězd si u svých šéfů zařídí výjimku? Kdo raději o prázdninách přestoupí do Evropy? Které země na zmatku vydělají?

Hrozící apokalypsu připomněly úterní výroky ligového komisaře Garyho Bettmana, jenž na konferenci Sport Business Summit v New Yorku odpovídal agentuře Reuters: „Ze současného stavu věcí by lidé měli usuzovat, že na olympiádu nepojedeme. Nejednáme. Byli jsme ochotní mluvit o řadě opatření, jež mohla zmírnit poškození naší sezony. Ale odezvy jsme se nedočkali.“

Na předchozích pět turnajů borci z NHL dorazili, jelikož Mezinárodní olympijský výbor uhradil náklady na pojištění hráčských smluv, cestování a ubytování. Tentokrát však částku, jež je odhadována na 15 až 20 milionů dolarů, odmítá zaplatit.

„Když si naší účasti neváží, proč bychom se měli trmácet přes půl světa v době, kdy mají v Severní Americe přestávku fotbalová NFL a baseballová MLB a hokej je na vrcholu zájmu?“ táže se Bettman.

NHL se dosud nikterak nepodílela na zisku, nesměla používat záběry z utkání na svých internetových stránkách ani na sociálních sítích.

MOV nutí protřelé obchodníky, kteří vlastní 31 týmů, k ryzí charitě. Těžko je utěší námitka, že olympiáda je reklamou na hokej, na jejich byznys. Vždyť přenosy z Dálného východu poběží v Americe v noci. Korea pro ně není lukrativní trh. Odrazuje je riziko úrazů jejich drahých superstars na cizím bojišti.

Chladné uvažování bossů dráždí hokejisty toužící bít se za vlast. „Přece nejde jen o peníze. Je to olympiáda, každý se na ní chce předvést,“ řekl český forvard Jakub Voráček stanici CSN Philly a postoj NHL označil za hloupý a směšný.

Ruský střelec Ovečkin z Washingtonu opět neochvějně prohlašuje, že v Pchjongčchangu nastoupí, i kdyby v hlavním městě USA z nebe padaly trakaře. Ted Leonsis, majitel Capitals, jej podporuje.

A nejen jeho. Propustku do Koreje s předstihem slíbil též švédskému centrovi Bäckströmovi. „Můžou mi dát pokutu nebo mě jinak potrestat, ale já cítím, že já a mí hráči jsme partneři,“ citovala jej stránka NHL.com.

V klubu Senators z kanadské metropole trůní šéf s odlišným pohledem na věc. Eugene Melnyk trpce vzpomíná na Turín 2006, kde se mu vážně zranil brankář Hašek, což mužstvo aspirující na zisk Stanley Cupu osudově oslabilo.

I proto nyní řekl, že neschválí cestu do Asie ottawskému kapitánovi Karlssonovi, což vysvětlil svérázně: „Půjčím Švédsku svého nejlepšího plejera, dám všanc jeho zdraví a on pomůže porazit náš nároďák? To nedává smysl! Kdyby byl Kanaďan, tak možná...“

Aha, takže by se v případě neshody mezi NHL a MOV každý vlastník řídil jen svou vůlí? Třeba podle národnosti? Komu by dali požehnání v Bostonu? Jen kanadským frajerům Marchandovi s Bergeronem? Nebo i českým útočníkům Krejčímu a Pastrňákovi? Tahle anarchie by výrazně ovlivnila sílu týmů.

Komentář deníku Sovětskij Sport varuje, že se situace může zvrtnout ve frašku: „Uvidíte, že někteří hráči roztrhají kontrakty s kluby NHL, jako to udělal třeba Kovalčuk.“

Byť mělo být původně jasno v lednu, myšlenka šestého dostaveníčka hokejové šlechty pod pěti kruhy neumřela. Do sporu se vkládá firma Bridgestone. Sponzor NHL i OH by mohl na náklady přispět. O smír usiluje televize NBC, jíž patří olympijská vysílací práva v USA.

Naděje žije, ale vypadá neduživě.

Autor:

Nejčtenější

Inspekce kanoistů v Tokiu. Fuksa bude doufat ve správný směr větru

PRO STŘÍBRO. Martin Fuksa bojuje ve finále závodu na jeden kilometr na...

Českým rychlostním kanoistům se líbilo olympijské sportoviště v Tokiu, kde v minulých dnech...

Baseballisté na úvod olympijské kvalifikace prohráli s Nizozemci

Český baseballista Martin Červenka na nadhozu

Čeští baseballisté prohráli v úvodním duelu olympijské kvalifikace s čerstvými evropskými šampiony...

Dobrý start. Oba české volejbalové páry mají v boji o Tokio dvě výhry

Barbora Hermannová (vpravo) a Markéta Nausch Sluková v akci na MČR v Brně

Úspěšný vstup do kvalifikačního turnaje o olympijské hry do Tokia mají za sebou oba páry českých...

Bude to panda. Zimní olympiáda v Pekingu dostala svého maskota

Pořadatelé pekingské zimní olympiády 2022 ukázali maskota. Podle očekávaní jím...

Panda velká je maskotem zimních olympijských her v Pekingu, které se uskuteční za tři roky. Oblek...

Čeští baseballisté zkusí v olympijské kvalifikaci překvapit

Baseball - ilustrační foto

Pět výher potřebují čeští baseballisté, aby si premiérově zajistili start na olympijských hrách. V...

Další z rubriky

MOV tři dny po skončení olympiády obnovil Rusku členství

DOVLÁLA. Ruská olympijská vlajka v Pchjongčchangu vidět nebude.

Tři dny po skončení her v Pchjongčchangu obnovil Mezinárodní olympijský výbor členství Rusku. Řekl...

Dotace pro ČOV na olympiádu v Koreji byla nezbytná, hájí se Valachová

Exministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD při debatě kandidátek do...

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová trvá na tom, že kritizovaná mimořádná dotace 76...

Hokejista Koukal: Olympiáda? Nejhorší zklamání, co jsem ve sportu zažil

Petr Koukal proměnil nájezd mezi betony amerického gólmana Ryana Zapolskiho.

Už bezprostředně po prohraném zápase o bronz s Kanadou hradecký hokejista Petr Koukal nijak...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz