Doporučujeme

Momentka z karate na Olympiádě dětí a mládeže

Momentka z karate na Olympiádě dětí a mládeže | foto: ČOV

Žádné emoce, žádná gesta. Jak barevné praporky rozhodují o osudu karatistů

  • 0
Na úzkých ochozech v horním patře tělocvičny je plno, dveřmi k lávce stále proudí další diváci, až se ozývají výkřiky: „Zavírejte, táhne sem a těm dole je zima.“ Ti dole jsou bosí mladí karatisté, kteří závodí na Olympiádě dětí a mládeže a v tichu se soustředí na každý pohyb.

V předcvičování sestav může o postupu rozhodnout sebemenší zaváhání. Jejich osud má v rukou pět rozhodčích, kteří bez hnutí sedí kolem tatami.

S kamennou tváří a dvěma praporky na klíně sledují sestavu. Když dá hlavní rozhodčí píšťalkou pokyn, barevné praporky vylétnou do vzduchu. Někdy se sudí shodnou, pět stejných barev – červených či modrých podle barvy šerpy na bílých kimonech – znamená jasné vítězství, tři ku dvěma nejtěsnější. I to nechá sportovce v klidu, pouze se ukloní a odchází. Na emoce bude čas později.

„Karate je mnohem starší než ostatní sporty, co tu na olympiádě najdete. Zakládá si hodně na tradici,“ vysvětlil Dominik Bandas, trenér Ústeckého kraje. A má pravdu. Pro zajímavost, první zmínky o tomto bojovém umění pocházejí už z pátého století. Po dalších patnácti, tedy letos, zažije premiéru na olympijských hrách v Tokiu. To na mládežnických hrách v Česku bylo už několikrát, většinou na letních, teď výjimečně kvůli programu i na zimních.

Ve sportovním karate existují dvě disciplíny. „To, co jste mohli vidět v pondělí, bylo kata, tedy sestavy proti imaginárním útočníkům. Je to souprava obranných a útočných technik. Každá má přesný název a podle toho se musí zacvičit,“ přiblížil pravidla hlavní rozhodčí Josef Rajchert.

V úterý program pokračoval druhou disciplínou – kumite. „To je souboj dvojic, kdy spolu jednotliví závodníci zápasí. Je tu zakázaný jakýkoliv kontakt do obličeje a každá technika musí být pod dokonalou kontrolou. Někdy samozřejmě k dotykům dochází, nicméně i přesto, že jde o kontaktní sport, tak končí zpravidla bez zranění,“ dodal.

Proto je v obou disciplínách klíčová role rozhodčího. „Hodně sledujeme a hodnotíme například techniku postoje, zda mají sportovci dobrou stabilitu a pohybují se dynamicky. Sestavy musí mít nějaký rytmus a rozdělení,“ líčila Tereza Jůnová, další z tichých sudí.

Jejich role není vůbec jednoduchá. „Chce se po nás neustálá pozornost, perfektní znalost všech pravidel a samozřejmě naprostá neutralita vůči všem sportovcům,“ uvedla Michaela Budajová, nejmladší rozhodčí na mariánskolázeňských tatami. „Přesně tak. Hlavně se člověk musí vcelku brzy rozhodnout, že nebude trenér, ani nebude závodit a stane se právě rozhodčím. To ho pak nesmí zajímat, kdo je odkud, ale kdo je lepší závodník,“ pokračoval Rajchert.

Olympiáda dětí a mládeže

Další příběhy z Karlových Varů

Být sudím v karate i jiných sportech může být nevděčná pozice. V tom je podle Jůnové nejhorší postavení hlavního rozhodčího, hlavně pak v disciplíně kumite. „V soubojích se na něj klade nejvyšší tlak, a to jak ze strany soutěžících, tak trenérů. Na něm jsou rozhodnutí, zda přidělí bod, nebo naopak nějaký trest.“

„V současnosti už to ale není tak dramatické. Čeští rozhodčí jsou hodně kvalifikovaní a pokud je někdo nespokojený, pak to bývá jen hodně malé procento,“ doplnil ji Rajchert, který pozici hlavního rozhodčího na Olympiádě dětí a mládeže vykonával.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.