Doporučujeme

Jiří Kejval (vlevo) a Miroslav Jansta si dříve notovali.

Jiří Kejval (vlevo) a Miroslav Jansta si dříve notovali. | foto: Dan Materna, MAFRA

Boj o moc. Kejval versus Neusser? Ne, Kejval versus Jansta

  • 2
Dvakrát už byl Jiří Kejval naprosto jednoznačně zvolen předsedou Českého olympijského výboru. V letech 2012 a 2016 neměl ani žádného protikandidáta. Jenže doba se změnila. Nyní proti němu kandiduje Filip Neusser, trenér reprezentantek v pozemním hokeji. Kritizuje Kejvala, že „řídí ČOV jako firmu“.

V pozadí voleb, k nimž má ve čtvrtek dojít, se však zároveň odehrává místy až nemilosrdný boj o moc v českém sportu.

V tomto případě platí: Jiří Kejval versus Miroslav Jansta, šéf České unie sportu (ČUS), nástupce někdejšího ČSTV.

Proti sobě stojí dva muži, kteří kdysi spolupracovali, ale kvůli dotační kauze v českém sportu se ocitli na opačných stranách bojiště i u soudu. Jansta v roli obžalovaného, Kejval a ČOV coby poškozená strana. 

Policejní odposlechy kromě jiného prokázaly, že Jansta u úředníků ministerstva školství v roce 2017 intervenoval, aby ČOV nedostal více peněz než ČUS. Soud tuto kauzu stále řeší.

První muž ČUS Kejvalovi neodpustil, že mu nezavolal, aby si věc vyjasnil, a místo toho se přidal k trestnímu oznámení. 

Poté se i zbytky mostů, které mezi nimi zůstaly, nenávratně spálily.

„Od policie jsme tehdy dostali dopis, že jsme byli okradeni,“ tvrdí Kejval. „Odpověděli jsme, že o ničem nevíme a že chceme vidět spis. Nechali jsme si vypracovat právní stanovisko, které konstatovalo, že jsme přímo neutrpěli žádnou hmotnou nebo nehmotnou škodu. Tak jsme následně poslali na policii dopis, že se k žádné škodě nepřihlašujeme.“

Spor o parky i úředníky

V týdnech před volbami na Kejvala v médiích zaútočili nejen Neusser a Jansta, ale také jachtař Karel Bauer, jenž v minulosti Janstovy vize podporoval a zároveň seděl už i v předkejvalovském vedení ČOV.

Jiří Kejval

Jansta v deníku Sport současnému předsedovi ČOV vyčetl, že je lhář, který se chová autoritativně a manipulativně a který chtěl z ČOV udělat zastřešující organizaci českého sportu. „Jako veslař vyšel z malého svazu a sportu jako systému nerozumí. Podceňuje a zlehčuje podporu činnosti sportovních klubů,“ uvedl Jansta.

Kejval při pátečním setkání s médii reagoval: „Ten rozhovor byl vrchol hulvátství. Soudní řízení jej (Janstu) postavilo do velmi nepříjemné situace. Takovými prohlášeními se teď snaží před veřejností i soudem očistit sama sebe a přesvědčit je, že chyba byla na naší straně.“

Předseda ČOV Kejval si cení spolupráce koučů a kontaktu s mládeží

Vyhrocené vztahy obou stran dokumentuje skutečnost, že Česká unie sportu pro změnu podala na ČOV u Policie ČR trestní oznámení, že hradí cesty na světové akce i úředníkům ministerstva školství. Podle Jansty si tím Kejval budoval úzký vztah s úředníky. 

„Policie toto oznámení odložila jako bezdůvodné,“ podotkl Kejval. „V pravidlech MOV je jasně dané, kteří politici se zvou na hry. Ale nikdy žádný ministr nepřijede sám, vždycky si s sebou někoho vezmou. Třeba i ochranku.“

Další kritici, Neusser a Bauer, vytýkají Kejvalovi i jeho projekty olympijských parků. Chtějí, aby miliony do nich vložené ČOV raději přerozdělil sportovním svazům. Kejval ovšem vyzdvihuje, že od roku 2014 navštívilo tyto parky 1,2 milionu lidí a došlo v nich k propagaci 80 sportovních odvětví především směrem k mládeži.

„Ty akce děláme s městy a kraji, které ty peníze nedají jinam (do svazů), ale chtějí je dát do tohoto projektu,“ vysvětloval. „Ten je postaven na momentu, že chcete být součástí olympiády. Přitom i všechny svazy na něm participují.“

Miroslav Jansta

Projekt ocenil a dalším zemím doporučil Mezinárodní olympijský výbor, kam byl Kejval jako první Čech od roku 2012 zvolen. „Teď se festivaly podle českého vzoru měly během her v Tokiu odehrávat v dalších 27 zemích. Ale v Česku jsou bohužel kritizovány,“ porovnával.

Kdo uklidní vášně?

U těch, kteří jej znají, platí Kejval za workoholika. Na půdě ČOV rozehrál velkou škálu projektů, zaměřených na mládež i na precizní zázemí olympioniků. Právě snahu přilákat k pohybovým aktivitám mladou generaci, ať už formou Olympiád mládeže či Olympijského víceboje pro školy, nejčastěji zmiňuje.

Kandidát na předsedu Neusser chce po ČOV větší podporu svazů

Protikandidát Neusser se snaží oslovit členy pléna poukazem na vlastní manažerské schopnosti. Uvádí, že byl posledních šest let coby krizový manažer akciové společnosti zodpovědný za 400 zaměstnanců. Do voleb jde i s heslem: „Kejval není pán všech pánů.“

Celé volební podhoubí je složitý spletenec vztahů a názorů. Jansta dal najevo, že by na Kejvalově pozici chtěl vidět Libora Varhaníka. Předseda atletického svazu působí ve vedoucích orgánech ČUS i ČOV, kde má paradoxně na starosti i olympijské festivaly. Varhaník ale kandidaturu na post předsedy ČOV odmítá. Jansta je tedy odhodlán podpořit Neussera. Ten tvrdí, že na šéfa ČUS nijak navázán není. Přesto může těžit z jeho podpory.

Zástupci některých sportovních svazů mezitím poukazují, že osobní střet dvou mocných mužů českého sportu a drsné invektivy si vybírají oběti na celém sportovním prostředí a jeho důvěryhodnosti.

Janstu už letos i na další čtyři roky zvolili předsedou ČUS. Kejvalovi může dát v souboji s Neusserem mandát čtvrteční plénum, pokud bude jeho zasedání v rámci současných restrikcí vůbec povoleno. 

Po něm se stane úkolem číslo 1 českého sportu přestat válčit mezi sebou.


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.