Čtvrtek 22. října 2020, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. října 2020 Sabina

Případů sexuálního obtěžování přibývá. Neunikla ani olympijská šampionka

  13:35
Nejprve obří kauza, která stála místo předsedu Americké gymnastické federace, poté dvě obvinění švédských fotbalistek a nyní také prolomení dlouholetého mlčení ukrajinské olympijské šampionky. Případů sexuálního obtěžování z minulosti ve vrcholovém sportu přibývá. I proto se téma sexuálního harašení řešilo i na pátečním XXII. valném shromáždění Asociace národních olympijských výborů.

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach (na obrazovce vpředu) při úvodním projevu v pražském hotelu Hilton. | foto: ČTK

Jejich počet v posledních měsících až hrozivě stoupá.

O sexuálním obtěžování ve sportu se nejprve začalo mluvit v souvislosti s americkými gymnastkami. K těm se následně přidaly švédské fotbalistky a nyní také ukrajinská gymnastická šampionka.

Ten výčet je dlouhý a nejspíš ještě není konečný.

I z toho důvodu byl jedním z bodů pátečního programu Valného shromáždění Asociace národních olympijských výborů v Praze také ten, který se sexuálním harašením a jeho prevencí zabýval.

„Všichni sportovci si zaslouží, aby se s nimi jednalo s respektem. Pro nás je ochrana sportovců před sexuálním obtěžováním velmi důležitá,“ řekl před plným sálem člen Mezinárodního olympijského výboru - princ Faisal bin Hussein.

Ten také představil i sadu nástrojů, které mají sexuálnímu obtěžování předejít. Nástroje poskytnou poradenství mezinárodním federacím a také Národním olympijským výborům. MOV také kvůli prevenci vytvořilo videa, která upozorňují na nejčastější diskriminace ve sportu.

O sexuálním obtěžování mluví osmnáctiletá atletka Sophie:

O těch se v poslední době mluví čím dál častěji.

I kvůli mezinárodní kampani „Me Too“.

Skandál v Hollywoodu

Mlčení o sexuálním obtěžování prolomil až skandál filmového producenta Harveyho Weinsteina. Mezi postiženými, které americký producent obtěžoval, se objevily i hvězdy jako Gwyneth Paltrowová nebo Angelina Jolie.

Pár týdnů poté následovala kauza dalšího slavného herce Kevina Spaceyho, který aktuálně čelí obvinění, že v roce 1986 obtěžoval tehdy 14letého Anthonyho Rappa.

Kevin Spacey (New York, 11. června 2017)

Americký herec Kevin Spacey.

I kvůli tomu nejspíš skončí úspěšný seriál House of Cards a Spacey kvůli aféře navíc přijde o speciální cenu Emmy za celoživotní přínos televizní tvorbě, kterou mu měla udělit Mezinárodní akademie televizního umění a věd IATAS.

„Mezinárodní akademie dnes oznámila, že ve světle posledních událostí neocení Kevina Spaceyho Mezinárodní cenou zakladatelů Emmy pro rok 2017,“ uvedl mluvčí akademie.

Téma se okamžitě začalo šířit na sociálních sítích pod heslem „Me Too“, tedy „Já Také“. Začaly se objevovat další a další případy sexuálního obtěžování z minulosti.

A to i ve sportu.

Desítky amerických gymnastek

Už v polovině března odstoupil ze své pozice předseda Americké gymnastické federace Steve Penny.

Důvod byl jednoduchý - stále častěji se mluvilo o sexuálním zneužívání mladých gymnastek, za kterým měl stát především bývalý reprezentační lékař Larry Nassar. Ten už sedí ve vazbě a trest mu hrozí také za držení dětské pornografie.

„Všichni se hluboce obáváme o bezpečnost našich sportovkyň, která by měla být naprosto základním požadavkem,“ napsal Penny ve svém dopise na rozloučenou. Tlak na jeho osobu spojený se sexuálním obtěžováním už byl příliš velký.

„Rvalo mi srdce, když jsem se dozvídal o všech těch případech. Znechucuje mě, že mladé gymnastky mohly být takovým způsobem zneužívány,“ dodal zlomený Penny.

Sám vedl federaci od roku 2005 a sbíral s ní řadu úspěchů. Na poslední olympiádě v brazilském Riu de Janeiro získala americká výprava celkem dvanáct medailí a se čtyřmi zlaty kralovala fenomenální Simone Bilesová.

PĚT MEDAILÍ. Americká gymnastka Simona Bilesová získala v Riu čtyři zlaté a...

PĚT MEDAILÍ. Americká gymnastka Simona Bilesová získala v Riu čtyři zlaté a jednu bronzovou medaili.

Mimo sportovní halu už to tak slavné zdaleka nebylo, spíš naopak. Na sexuální obtěžování Nassarem i dalšími trenéry si stěžovalo už více než sedmdesát gymnastek!

Šílené to číslo.

I proto olympijský výbor Spojených států amerických tak hlasitě volal po Pennyho odstoupení. „Snad jeho odchod umožní americké gymnastice přesunout svou pozornost k budoucnosti s bezpečným prostředím pro sportovkyně,“ reagoval na Pennyho konec předseda představenstva olympijského výboru Larry Probst.

Přitom ještě v minulosti výbor v podobných případech postupoval jinak. Ještě v roce 2010 čelil výkonný ředitel plavecké federace Chuck Wielgus podobným obviněním, ta ale údajně zcela ignoroval, olympijský výbor nijak nezasáhl a Wielgus si své místo udržel.

Nyní už - nejspíš i kvůli čím dál většímu počtu případů sexuálního obtěžování napříč sporty - představitelé toho amerického nemlčeli.

Ukrajinská olympijská šampionka

Trvalo to dlouhých 26 let, než ukrajinská gymnastka a dvojnásobná olympijská šampionka Tatiana Gutsuová promluvila o největší potupě svého života.

O tom, jak ji sexuálně zneužil její kolega - šestinásobný olympijský vítěz a zasloužilý mistr sportu SSSR Vitalij Ščerbo.

Gutsuová 17. října napsala na svůj Facebook, že v minulosti byla obětí znásilnění. Psal se rok 1991 a na závodech v německém Stuttgartu ji údajně zneužil tehdy devatenáctiletý kolega Vitalij Ščerbo. Celému incidentu prý přihlíželi další dva lidé.

Jedním z nich měl být další gymnasta Rustam Šaripov, kterému Gutsuová poslala jízlivý vzkaz: „Děkuji ti za to, že jsi svým tělem chránil přítele, ale ne patnáctileté děvčátko.“

Ščerba za jeho čin vytrestal osud. Kamarád ho okradl o veškeré finanční úspory a běloruský gymnasta propadl alkoholu a hrozivě přibral.

Švédské fotbalistky

Před pár dny zase promluvila švédská fotbalistka Alexandra Nordová o tom, jak ji před lety na hotelu v Londýně zneužil fotbalový reprezentant a hráč Premier League. Jeho jméno ale neprozradila.

„Začal mě balit na baru, ukazoval mi přes Google, kdo je a chvástal se tím, kolik má peněz,“ prozradila Nordová, které se fotbalista dostal až na hotelový pokoj. „Na recepci mával penězi a nechtěl, aby byl zapsán, že v hotelu přespává. Snažil se pak mít se mnou pohlavní styk. Naše těla byla tak blízko sebe, že to překračovalo všechny meze a nikdy bych to nedovolila. Neměla jsem na spodní části těla oblečení. Vůbec si nepamatuji, jak daleko zašel,“ popisovala hráčka tehdejšího Queens Park Rangers.

Ráno pak zahanbená utíkala z hotelu.

„Styděla jsem se a byla jsem moc naštvaná. Odešla jsem v roztrhaných punčochách. Viděli to i na recepci. Zavolala jsem si taxi a jela domů,“ povzdechla si blondýnka.

Že o sexuálním skandálu promluvila až po letech?

„Zjistila jsem, že má manželku. Hlavně jsem byla v novém prostředí a neměla dostatek důkazů. Nevěděla jsem, co si můžu v Londýně dovolit. Tak moc jsem se styděla, že jsem o tom s nikým nechtěla mluvit,“ vysvětlovala Nordová.

Nebyla sama. O sexuálním obtěžování o pár dní později promluvila také další bývalá reprezentantka Švédska a pozdější funkcionářka Gunilla Axénová, kterou údajně obtěžovali členové mužského národního týmu minulých let.

I ona se s otřesným případem svěřila až nyní z toho důvodu, že na svazu pracovala krátce a nevěděla, co si může dovolit. „Snažila jsem se na to upozorňovat, ale necítila jsem podporu. Byla jsem ve své funkci nově a chtěla jsem si zkrátka svoji práci udržet,“ dodala.

Kolik dalších obvinění ze sexuálního obtěžování ve sportu se ještě objeví?

A zabrání dalším iniciativa Mezinárodního olympijského výboru?

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Volba šéfa Českého olympijského výboru se odkládá, setkání Prymula nedovolí

Plénum Českého olympijského výboru (ČOV), na kterém se měl ve čtvrtek volit předseda, místopředsedové i další členové...

O volby do vedení olympijského výboru je velký zájem, chce do něj i Lener

Dosavadní předseda Jiří Kejval a vyzyvatel Filip Neusser jsou kandidáty na předsedu Českého olympijského výboru (ČOV)....

Boj o moc. Kejval versus Neusser? Ne, Kejval versus Jansta

Dvakrát už byl Jiří Kejval naprosto jednoznačně zvolen předsedou Českého olympijského výboru. V letech 2012 a 2016...

Olympijské hry v Los Angeles 2028 budou mít měnící se logo

Organizační výbor olympijských her v Los Angeles 2028 představil unikátní měnící se logo, jež má reprezentovat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...