Ruská vina a trest? Na řešení dopingové kauzy počkejte do prosince

Předseda českého olympijského hnutí Jiří Kejval (vlevo) a předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach v Praze na jednání valného shromáždění Asociace národních olympijských výborů. | foto: ČTK

3 2017
Je den poté, co byli dva ruští běžci na lyžích včetně zlatého muže ze Soči 2014 Legkova doživotně vyloučeni z olympijských her. Sál pražského hotelu Hilton zdobí vlajky 205 zemí. U řečnického pultu stojí prezident MOV Thomas Bach a hovoří dlouhých 45 minut. Kauzu ruského dopingu nemůže ani ve svém projevu na Valném shromáždění národních olympijských výborů obejít. Jenže zatím smí jen naznačovat.

Ano, po pověstné McLarenově komisi vyšetřuje nyní Rusy i komise vedená bývalým švýcarským prezidentem Schmidem. Prověřuje obvinění ze zapojení státních úřadů a federací do dopingového systému.

„Rozhodnutí o sankcích učiní v prosinci exekutiva MOV. Pokud se potvrdí podezření na manipulaci se vzorky přímo na hrách, půjde o přímý útok na olympijské hnutí,“ deklaruje Bach. 

Na rozdíl od období před hrami v Riu ve své řeči dokonce zmíní i možnost plošného trestu v případě rozsáhlého porušování dopingových pravidel, byť o něm zatím hovoří obecně, nikoliv konkrétně v souvislosti s Rusy.

„Nepřijatelné jsou však návrhy na udělení sankcí dříve, než vyšetřovací proces skončí,“ zdůrazňuje.

Šejk doporučil Prahu

Do Prahy přiletěl Thomas Bach ve středu večer i s manželkou. V hotelu Hilton mu přidělili nejlepší apartmá, sám ale žádné speciální požadavky neměl. „Nikdy je nemá,“ říká Roman Kumpošt, místopředseda Českého olympijského výboru pro zahraniční vztahy.

ANOC neboli Valné shromáždění národních olympijských výborů je v olympijském hnutí jakýmsi neoficiálním parlamentem. „Vedení MOV neudělá zásadní rozhodnutí, pokud mu je ANOC neposvětí,“ tvrdí Kumpošt. Tak si nechal MOV v minulosti posvětit svoji Agendu 2020 na „zlidštění“ a zlevnění her nebo letošní dvojitou volbu hostitelů olympijských her pro léta 2024 i 2028.

„Vybudovali jsme díky tomu solidní základy na jedenáct dalších let,“ vyzdvihuje tento krok Bach. Ani zmínka o tom, že MOV sáhl k neplánované dvojité volbě až ve chvíli, kdy začínal panikařit kvůli staženým kandidaturám dalších měst. Prezident MOV zásadně prodává olympijské hnutí pozitivně. „Stabilita je v dnešním světě tou nejdražší měnou. A my ji teď máme,“ tvrdí.

Jistě, ne ve všem. Obvinění z korupce postihlo šéfa her v Riu Nuzmana a americké úřady kvůli korupci v souvislosti s volbou předsedy fotbalové federace FIFA Blattera zmiňují i jméno prezidenta Asociace národních olympijských výborů, kuvajtského šejka Ahmada Al-Fahada Al-Sabaha. Tomu však delegáti v Hiltonu potleskem vyjadřují svoji plnou podporu.

Byl to právě Al-Sabah, kdo doporučil Prahu jako dějiště Valného shromáždění ANOC, jež pravidelně rotuje po všech kontinentech. Údajně si Prahu zamiloval poté, co zde předloni navštívil zasedání evropských olympijských výborů. „Není moc států ve světě, kde se mohu projít po městě bez toho, že bych musel mít dvě ochranky vedle sebe,“ řekl.

Akce za tři miliony dolarů

Nikdy předtím se v jakémkoliv oboru nekonala v Česku akce, na niž by se sjeli delegáti z 205 zemí. Do Prahy vůbec poprvé v historii ANOC dorazili ze všech v současnosti právoplatných členských zemí MOV. Pro porovnání: Organizace spojených národů eviduje „pouze“ 193 zemí.

Mezi 1 300 delegáty jsou v Praze sportovní legendy Bubka, Comaneciová či Szewinská, ministři sportu nebo arabští princové a šejci, občas i s originálními požadavky. „Například jsme po městě sháněli modlitební kobereček pro brunejského prince,“ vypráví Kumpošt.

Rozpočet Valného shromáždění ANOC se v posledních letech pohyboval mezi 3,2 až 3,8 milionu dolarů a do tohoto rozmezí se má letos vejít i Praha. 

„Z naprosté většiny hradí náklady ANOC, my přispíváme jen v řádech procent v podobě zajištění dopravy po Praze nebo zahajovacího koktejlu,“ říká Kumpošt.

Češi exportují své parky

Přínos Čechů k olympijskému hnutí připomněl Thomas Bach zmínkou o Jiřím Guthovi-Jarkovském, jenž byl roku 1894 jedním ze sedmi zakladatelů MOV. A česká stopa je zanesena i do programu pražského zasedání. Dnes projednává ANOC i téma olympijských parků.

Zprvu český vynález si vzala za své marketingová komise, vedená Larry Probstem, předsedou Olympijského výboru USA. Variace na české olympijské parky tak budou při hrách v Pchjongčchangu 2018 k vidění v dalších třech zemích. „A při letních hrách v Tokiu 2020 už minimálně v devíti. Dostali jsme prostředky na to, abychom pro ostatní země připravili kuchařku, jak parky dělat a financovat,“ popisuje Jiří Kejval, předseda ČOV.

Svět sportu se mění. Vládci pěti kruhů cítí, že se musí přiblížit nové generaci. Parky jsou jednou z cest. Poněkud bizarní nápady jako zařazení počítačových her do olympijského programu se nacházejí na opačném konci spektra.

„Stále žiju v domnění, že sport má souviset s fyzickou aktivitou,“ říká k e-hrám Kejval. „Myslím, že MOV má zatím jiné věci k řešení než počítačové hry.“

Autor:

Nejčtenější

Milán a Cortina 2026. Zimní olympiáda se po 20 letech vrátí do Itálie

Giovanni Malago (stojící) a Luca Pancalli (na vozíku) prezentují kandidaturu...

Desetileté děvčátko Livia, krasobruslařka z Lausanne, přinesla předsedovi MOV Thomasi Bachovi...

Zimní olympiáda v Koreji přinesla rekordní zisk, nastal čas dělení

Slavnostní zakončení zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu....

Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu byly pro Mezinárodní olympijský výbor rekordně ziskové....

Bylo to trápení, v postoji jsem hrozně ztrácel, posteskl si Krpálek

Lukáš Krpálek prohrál v Minsku souboj o bronz z Evropských her.

Lukáš Krpálek prohrál na Evropských hrách v Minsku zápas o bronz a ještě několik minut po zápase...

Levné a rozházené. Český funkcionář z MOV vysvětluje, jak hry mění tvář

Čestný prezident organizačního výboru 10. Zimního evropského olympijského festivalu mládeže Roman Kumpošt při předávání olympijského ohně představitelům pořádajících měst v budově Krajského úřadu v Liberci, kde hořící pochodeň spustila požární alarm.

Poprvé v historii byl členem hodnotící komise MOV, která posuzovala kandidáty na uspořádání...

Kopl bych se do zadku, vyčítal si Nepejchal po druhé medaili v Minsku

Střelec Filip Nepejchal s bronzem z Evropských her v Minsku

VIDEO Střelec Filip Nepejchal vybojoval na Evropských hrách v Minsku už druhou bronzovou medaili, ke...

Další z rubriky

Milán a Cortina 2026. Zimní olympiáda se po 20 letech vrátí do Itálie

Giovanni Malago (stojící) a Luca Pancalli (na vozíku) prezentují kandidaturu...

Desetileté děvčátko Livia, krasobruslařka z Lausanne, přinesla předsedovi MOV Thomasi Bachovi...

Kandidatura Stockholmu na zimní hry 2026 získala vládní záruky

Stockholm se uchází o pořádání zimních olympijských her v roce 2026.

Necelý týden po italské kandidatuře Cortiny d'Ampezzo a Milána získal vládní záruky pro pořádání...

Na ZOH v roce 2022 bude hrát hokejový turnaji i domácí Čína

Většina mladých čínských hokejistů nosí pod helmou ochranné brýle. I během...

Na olympijském turnaji hokejistů v roce 2022 v Pekingu se představí i reprezentace domácí Číny....

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz