Olympijské Letňany mají konkurenci

Olympijské hry na Strahově | foto: VIZUALIZACE: PROJEKT KLÍČ PRO STRAHOV

7 2007
Praha - Zatím to vypadalo, že pokud někdy budou v Praze letní olympijské hry, tak jim budou zasvěceny především Letňany. Tady, v místech, kde má v budoucnosti stát velký výstavní areál, by totiž jednoduchou přestavbou mohl vzniknout i ceremoniální stadion a vzplát olympijský oheň.

Jenže teď se zdá, že všechno může být jinak. Skupina renomovaných architektů, kteří se věnují sportovním stavbám, totiž bojuje za to, aby se centrum her usídlilo na kdysi sletovém a později spartakiádním stadionu na Strahově.

Strahov: atmosféra i tradice

"Strahovský areál je mimořádnou polohou a sportovní historií ideálním místem pro ústřední olympijský areál včetně ceremoniálního stadionu," tvrdí architekti v čele s Arnoštem Navrátilem, profesorem Fakulty architektury pražské ČVUT.

A jeho kolega Hynek Fetterle dodává: "Olympiáda nemůže svět oslnit něčím megalomanským. Naopak musí využít své atmosféry, genia loci. K tomu je Strahov ideální."

Jenže o tom, zda je stadion navržený v roce 1926 opravdu vhodný, pochybuje pražská radnice.

"Bylo by potřeba zavést sem například dopravu. To v případě Letňan není potřeba, tam bude metro i okruh," pochybuje třeba Světlana Kubíková, ředitelka Útvaru rozvoje hlavního města Prahy.

Experti posoudí projekty

Na stranu architektů se včera částečně přidal i primátor Pavel Bém.

"Otevřenou diskusi o strahovském stadionu vítám. Sestavíme expertní skupinu, která posoudí projekty a záměry z architektonického i urbanistického hlediska," dal včera naději příznivcům Strahova Bém, který považuje stadion za hodně bolavé místo metropole.

Stejný názor, že je Strahov ostuda Prahy, má i Petr Hulinský, bývalý Bémův náměstek pro sport a člen Českého olympijského výboru. "Přesto považuji Letňany za vhodnější lokalitu," trvá na Letňanech.

Zachrání olympionici Strahov...
S t r a h o v - Na soutěži v roce 1926 nechal architekt Alois Dryák rozběhnout svou fantazii velmi velkoryse. Vytvořil stadion, který se pak budoval dalších dvaačtyřicet let. Strahov. Největší stadion na světě. Jenže teď? Pozvolna odumírající monstrum, kterému se sice obdivují architekti a urbanisté, ale který je zároveň obří ostudou Prahy.

Skupině architektů, kteří svůj talent věnují sportovním stavbám, to trhá srdce. Zvlášť v době, kdy se mluví v Praze o tak velkolepé akci, jakou by byla olympiáda.

Proč zvolit Strahov

Výhody
+ nabízí přímý kontakt s centrem
+ využívá atmosféru Prahy a využije chátrající stadion
+ není to provizorní areál, po hrách se změní na Národní fotbalový stadion
+ návštěvníci opustí areál auty, MHD i pěšky do několika stran
Nevýhody
– stadion je ve špatném stavu, vyžaduje náročnou opravu
– nevede sem žádná linka metra ani velká silnice či dálnice
– přivede davy lidí přímo do centra

"Strahov je skutečně prostor, který by si zasloužil hostit slavnostní vstup do olympiády a zároveň slavnostní závěr. Zatím žádné olympijské město neumělo uspořádat hry v tak intimním kontaktu s historickým dědictvím," shrnuje hlavní argument architekt Arnošt Navrátil, profesor Ústavu nauky o budovách Fakulty architektury ČVUT.

Dvě mouchy jednou ranou

Jeho kolegové, Miloš Kopřiva, Hynek Fetterle a Viktor Drobný, už před lety vypracovali návrh, jak by bylo možné v praxi využít areál velkého strahovského stadionu.

"Je to jen nápad, žádné definitivní řešení nebo soutěžní projekt. Chtěli jsme však ukázat, že je možné zachovat tribuny a do nich vsadit další stadion," tvrdí Fetterle.

V mohutných tribunách by mohly být v době olympiády ukryty stadiony plavecký a gymnastický, které by se po skončení proměnily na akvapark a tréninkovou halu. "Využity by byly i další dvě sportovní plochy, vnitřek by se proměnil ve slibovaný Národní fotbalový stadion," komentuje Kopřiva návrh, který by mohl zabít dvě mouchy jednou ranou.

Podle architektů je fatální omyl letňanské varianty, že je ceremoniální stadion provizorní. "Letňany jako místo pro olympiádu ale nezavrhujeme, naopak – pro menší sportoviště jsou vhodné," zdůrazňuje Navrátil.

Ale jak se sem budou lidé dostávat, zní zřejmě nejdůležitější argument proti Strahovu. "V Letňanech se lidi nahrnou do metra a ucpou silnice, zato na Strahově mohou odjet pryč nebo vyrazit pěšky všemi směry. Ale vždycky zajímavou trasou," připomíná půvabné prostředí strahovského kopce urbanista Jan Linha.

Především nám jde o tradici tohoto místa
P r a h a - Pokud by měl v Praze být ceremoniální stadion, pak by měl být na Strahově. Podstatná je však celková koncepce, tvrdí urbanista Jan Linha z ateliéru AL Projekt. "V žádném případě nechápejte strahovskou a letňanskou variantu jako konkurenci. Mělo by jít o symbiózu, využití výhod všech dosud zatracovaných variant!" zdůrazňuje.

Proč má být centrum na Strahově?
Především tu jde o tradici místa, úžasnou urbanistickou koncepci, vizuální kontakt s městem, který je v protikladu s jistou nepřístupností, i o volné plochy včetně zeleně.

A také o záchranu místa, že?
Jistě. Využilo by se zdevastované území i stadion, který neplní účel a pro který se nenašlo smysluplné využití. Navíc by bylo centrum města obohaceno o chybějící zařízení.

Ale Strahov je přímo v centru...
Ano, ale jisté riziko ohrožení historického jádra při akcích, jako je olympiáda, bude vždy. O to zodpovědnější by tedy měla být příprava. A to i proto, že šance na úspěch kandidatury by byla podstatně vyšší.

Nebyla by rekonstrukce moc drahá?
Taková otázka mi připadá až nepatřičná: představa, že stadion zůstane v havarijním stavu, je neudržitelná. Rekonstrukce je nezbytná – nejen proto, že je část stadionu kulturní památka.

A co s ním po skončení her?
Stadion by měl být stavěn jako polyfunkční zařízení, které v Praze a celém Česku chybí.

Co to znamená konkrétně?
To lze zjednodušeně popsat – stadion pro kopanou, atletiku a další sportovní aktivity, které doprovodí komerční aktivity, tedy administrativa, obchod, parkování...

Využití areálu v Letňanech pro hry vám nevadí. V čem je problém?
Především se změnila koncepce využití areálu. Zmizela olympijská vesnice, malý stadion, ale zejména: olympijský stadion – symbol her, je tu navržený jako provizorní zařízení na jedno použití! Pokud budou ve výstavním areálu postaveny univerzální výstavní haly, které by bylo možné využít pro sport, a také infrastruktura včetně dopravy, pak s olympiádou i v Letňanech samozřejmě souhlasím.

... nebo pomohou rozvoji Letňan?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

L e t ň a ny - Byla by to taková gigantická skládačka. Něco na způsob stavebnice pro obry. Nejprve by se z "kostek" postavil veletržní areál, který by se v době olympijských her proměnil v hlavní sídlo sportovců, a pak s pomocí stavebních dělníků přeskládal zpátky na výstaviště. Větší, lepší, s velkou Městskou arénou uprostřed.

"V tom spočívá celý vtip našeho projektu – je jako skládačka. Ve chvíli, kdy by byl olympijský stadion nepotřebný, jeho část by se rozebrala a součásti by se vložily do výstavních hal," popisuje velkého letňanského "chameleona" jeden z autorů projektu Martin Němec z architektonického ateliéru A. D. N. S.

Metro už máme, hlásí čtvrť

Zatímco na obrázcích už bojují zápasníci, soupeří tu spolu atleti, gymnasté, házenkáři, volejbalisté, boxeři či stolní tenisté, za nimiž nad ceremoniálním stadionem plápolá olympijský oheň, ve skutečnosti je to jen nápad. První myšlenka.

"Měli jsme za úkol pouze udělat studii, jak by mohl takový areál při hrách fungovat," připomíná Němec.

Výhody
+ stavba na "zelené louce", architekty téměř nic neomezuje
+ z místa je výhled na Prahu, který areál nenásilně vtáhne do historického centra
+ haly a přestavěný stadion využije výstaviště a další velké sportovní a kulturní akce
+ do Letňan vede nová trasa metra C a poblíž bude Vysočanská a Prosecká radiála
Nevýhody
– leží na periferii města daleko od historického centra
– ceremoniální stadion je jen provizorní, po hrách bude částečně rozebrán
– chybí tu olympijská vesnička i další otevřené stadiony
– kolony zahltí přilehlé silnice a davy lidí přeplní stanice metra

Bez ohledu na to, jestli tu olympiáda bude nebo obsadí jinou část Prahy, Česka, nebo dokonce jiné země, Letňany se na projekt velkého výstavního areálu už připravují.

"Vždyť už se tu buduje prodloužení trasy metra C! Lidé se dlouho divili, proč končí v poli. Jenže v budoucnosti budou stanice uprostřed dynamicky se rozvíjejících Letňan," slibuje si letňanský starosta Ivan Kabický, podle něhož podobný areál, metro, dvě velké radiály a parkoviště přivedou také investory.

Na to se upínají také místní obyvatelé. "Naší čtvrti by hry jen pomohly. A nejen nám, ale celé republice," věří Lenka Jehňatová, která bydlí v ulici Beranových. Ta je jen kousek od budoucího "srdce" olympijských her.

Periferie? Ani náhodou!

Kritikové letňanské variantě vyčítají, že se tak olympiáda ocitne zcela mimo centrum města. "Přece nemůžeme centrum her vystrčit někam na periferii, kterou má každé větší město," hněvá se například architekt Hynek Fetterle.

Podle Světlany Kubíkové z útvaru rozvoje hlavního města to není pravda. "Severní terasy jsou nedaleko historického centra, což je největší lákadlo olympijských her v Praze," říká Kubíková.

Trumfy výstaviště? Výhled na Prahu, metro i okruh
P r a h a -Mají se v Praze konat olympijské hry? A pokud ano, tak kde? Dvě otázky, s nimiž obyvatelé Prahy i vedení radnice zápolí už čtvrtý rok. Teď je zřejmě rozhodnuto. Možná definitivně. "Odborné studie nám ve výsledku doporučily severní terasy Prahy, kterým se zjednodušeně říká Letňany," tvrdí Světlana Kubíková, ředitelka Útvaru rozvoje hlavního města Prahy. Právě tato instituce má přípravu olympijských her na starost.

Proč právě Letňany, v podstatě periferie města?
Ze severní terasy je zaprvé krásný výhled na Prahu, zadruhé Letňany volně navazují přes Sazka Arenu na Maniny, kde by mohl být plavecký areál, a dál na Bubny, kde by eventuálně mohla stát olympijská vesnička. Navíc tu jsou rozvojové plochy nedaleko historického centra, což je největší lákadlo olympijských her v Praze.

Jaká další území byla ve hře?
První analýza našeho útvaru zpracovávala čtyři varianty – kromě severních teras také jih Prahy, Štěrboholy a strahovský stadion.

A kdo postoupil do finále?
Letňany a Štěrboholy.

Ty vypadly proč?
Urbanisté, architekti, odborníci na dopravu i bezpečnost a ekonomové se shodli, že tam by Praha olympiádu vyvedla kamsi na okraj města, do polí, která jsou stejná kdekoliv jinde ve světě. Kouzlo a atmosféra Prahy by se vytratila.

Jenže pokud by bylo centrum olympiády na Strahově, staly by se hry přímou součástí středu města...
Já vím, jsou tu architekti, kteří prosazují Strahov. Ale jeďte se tam podívat... Velký stadion je zchátralý, chybí tu doprava, kdežto u severní terasy máme okruh i metro. Což znamená, že je to levnější varianta.

To necháte sletový stadion úplně zchátrat?
Pro toto území budeme hledat nějaké využití. Jenže dnes je tady vázaná velká investice Sparty, dlouhodobý pronájem a podobně.

A je vůbec ještě možná diskuse o tom, jestli by nestálo za to přece jen uvažovat o Strahově?
Samozřejmě! Já jsem pro.

Kam v Praze s olympiádou?

Patrik Kotas, architekt
Říct, jestli jsou lepší Letňany, nebo Strahov, je hodně těžké, protože obě lokality mají svá pro a proti. Pokud chceme dát Praze dominantu, která bude město zdobit i po skončení her, tak upřednostňuji Strahov. Dopravní dostupnost je tu ale hodně špatná. Letňany jsou na tom v tomto ohledu mnohem lépe – bude tu metro a kolem vede dálnice. Ale je to okrajová čtvrť, která Prahu nemůže plnohodnotně reprezentovat.

František Veselý, bývalý fotbalový reprezentant
Pokud by se měl olympijský stadion stavět na Strahově a musely by se kvůli tomu strhnout nové budovy Sparty, tak jsem proti tomu a na hry přijdu radši jinam. Navíc nechápu, proč je Strahov památkové chráněný, když je to jen pár starých zdí. Představte si, že půjdete na olympiádu a cestou budete muset kolem nich a skrz ně projít, abyste se vůbec dostali do nového stadionu – to přece návštěvníky musí odradit! Proto jsou Letňany určitě lepší.

Jan Kasl, architekt a bývalý primátor
Myslím, že otázka by měla být položena jinak – má se olympijský stadion v metropoli stavět? Já jsem sice jako primátor celou tuhle myšlenku nastartoval, ale obávám se, že ani Praha, ani Česká republika zatím nedokážou utáhnout takhle velkou akci. Ale kdybych se měl rozhodnout, tak dávám svůj hlas letňanskému areálu. Ale ten by neměl vzniknout jen pro potřeby her – měl by být využit i po jejich konci.

Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru
Já bych výběr místa neomezoval jen na tyhle dvě lokality. I když jsou tyto dva projekty nejznámější, do konání olympiády je zatím ještě daleko a může se objevit celá řada konkurenčních návrhů. Tím pádem mi přijde trochu předčasné dělat rozhodčího a říkat, jestli jsou lepší Letňany, nebo Strahov. Já svůj názor podřídím rozhodnutí magistrátu, který má stejně poslední slovo.

Zdeněk Lukeš, historik architektury
Olympiádu v současnosti nejraději nikam. Představa her v Praze se mi samozřejmě líbí, ale chci na ně jít až ve chvíli, kdy město nebude mít dluhy a nebude vědět co s penězi. A to nebude dřív než za třicet let. Ale kdybych se musel rozhodnout už teď, tak jsou jasnou volbou Letňany. Ale i tenhle projekt má mezery – metro by například nemohlo nápor návštěvníků utáhnout samo.

Pavel Kuka, bývalý fotbalový reprezentant
Pořádat olympiádu na Strahově mi přijde jako úplný nesmysl. Za bůhvíkolik milionů se tam vystavělo zbrusu nové tréninkové centrum pro mládež a teď by se mělo bourat? Vždyť to je úplně absurdní! Už tak mě dost zaráží, že zchátralý strahovský stadion je chráněnou památkou. Vždycky je jednodušší stavět velké stadiony na zelené louce, takže radši v Letňanech.

Autoři: ,

Nejčtenější

Další z rubriky

Přerazte jí nohu tyčí! Čtvrt století od skandálu „Kráska a zvíře na ledě“

PAMÁTNÁ FOTOGRAFIE. Tonya Hardingová (vlevo) a Nancy Kerriganová a jejich...

Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz