Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Voda, vítr, (ne)svoboda. Olympijské šance Čechů v kiteboardingu trpí

Kiteboarding prožije v roce 2024 v Paříži premiéru na olympijských hrách. | foto: kitelife.cz

15 2020
Za čtyři roky v Paříži prožije kiteboarding premiéru na olympijských hrách. Letos proto komunitou dynamicky se rozvíjejícího a atraktivního sportu začala rezonovat diskuse, koho se účast pod pěti kruhy potenciálně týká. Českým reprezentantům aktuální situace nesvědčí, vedle nepříznivých tuzemských podmínek ke kitování je trápí také omezení výjezdů za hranice.

„Právě letošní rok je důležitý, protože se spousta kiterů, jak mladých, tak zkušených, rozhoduje, jestli se o nominaci na olympijské hry nepokusit,“ vysvětluje Miloslav Reiterman z magazínu Kitelife. „Možným budoucím účastníkům her a medailistům je dnes pravděpodobně mezi 15 a 17 lety.“

Reiterman nastiňuje také naděje tuzemských závodníků: „Pokud se někdo z Čechů kvalifikuje, bude to pravděpodobně účastnice Světového poháru Paula Novotná. Nikdo jiný zde reálně není. A společně s ní někdo z nastupující generace kluků kiterů, kterým je dnes okolo 17 let. U mužů máme bohužel generační díru, standardní dospělí kiteři se pohybují kolem 30 let a více, takže v době her v Paříži už budou mimo hru,“ popisuje. 

Na OH v roce 2024 se bude v kiteboardingu bojovat o jednu sadu medailí v okruhovém hromadném závodu, v němž budou jednotlivé země reprezentovat týmy složené z jednoho muže a jedné ženy. Celkový výsledek bude tvořit bodový součet jednotlivých rozjížděk. Favority těžko tipovat, ale nejvyšší ambice budou mít tradiční kitové země jako Německo, Francie, Itálie, Brazílie či Polsko.

A co novinkové odvětví pod pěti kruhy obnáší?

Fotogalerie

Kiteboarding, v některých zemích zvaný kitesurfing, je sport, při němž je jezdec na prkně (kiteboardu) tažen drakem (kitem). Pro provozování tohoto sportu je třeba mít dostatečně velkou vodní plochu a dostatečně silný vítr (mezi cca 5 až 10 m/s). Pak je možné nejen brázdit vodní hladinu po i proti větru, ale pokročilým jezdcům vítr umožňuje také pětimetrové i vyšší skoky.

S ohledem na podmínky lze provozovat i zimní verzi kitingu - snowkiting, nebo letní podobu zvanou landkiting, který se jezdí na pevné zemi na speciálních buggynách nebo mountainboardech.

Závodní kiting se rozlišuje na rychlostní, tedy závod na stanovené trati, nebo freestyle, v němž se hodnotí skoky a triky.

V Česku se kitingu věnuje přibližně 20 tisíc lidí, přesto tento sport není nijak formálně organizován. Neexistuje žádný svaz ani subjekt, který by toto sportovní odvětví zastřešoval, což se neblaze projevuje na současné situaci.

9. dubna 2020 v 12:29, příspěvek archivován: 14. dubna 2020 v 19:27

Kiting v českých podmínkách není vůbec snadnou aktivitou. Vítr, pokud vůbec fouká, je nestabilní, sněhové podmínky bývají v zimě vhodné jen v nejvyšších partiích hor a vodních ploch není dostatek. 

„Letošní zima kvůli podmínkám prakticky nebyla, v Česku se odjel jediný snowkitový závod, dny s podmínkami pro kitování bychom v průběhu zimy spočítali na prstech jedné ruky a vzhledem k tomu, že se v Česku prakticky nedá jezdit na vodě a většina kiterů pravidelně míří do zahraničí, existuje oprávněná obava, že letošní rok, a vlastně i celou jednu generaci kiterů, prakticky můžeme škrtnout,“ popisuje Reiterman.

Kdo s tím začne, už se nepustí, říká úspěšná kiteboardistka z Hradce

Jedním z mála tuzemských závodníků, kterým se podařilo prorazit v mezinárodním měřítku, je kiteboarderka Paula Novotná, která se z výše zmíněných důvodů po většinu sezony připravuje v zahraničí.

„V době nástupu karanténních omezení ve světě jsem byla zrovna ve Venezuele. Řešili jsme, jak nejlépe naplánovat další kroky. Ve Venezuele docházelo k dramatickým omezením, vrátit se a zůstat v Česku znamenalo zůstat bez možnosti trénovat. Tak jsme se přesunuli na Union Island v Karibiku, kde plánuji přečkat nejhorší. Díky tomu, že mám možnost trénovat, mohu také plnit partnerské povinnosti,“ líčí Novotná.

Vzhledem k tomu, že v kitingu v tuzemsku prakticky neexistuje klubová základna, tuto roli suplují školy a obchody. A jejich prosperita se pak propisuje do podpory závodníků. Přední české kiteškoly se shodují v jednom: v Česku při nejlepší vůli podmínky pro učení kiteboardingu prostě nejsou.

12. dubna 2020 v 15:07, příspěvek archivován: 14. dubna 2020 v 19:25

„Jelikož provozujeme základnu v Egyptě, kam se nyní nedá docestovat, naše aktivity jsme kompletně pozastavili. Loni nám za první kvartál školou prošla řádově stovka lidí,“ vypráví Lukáš Vogeltanz, majitel kiteškoly Kite4fun. „Snažíme se překlápět do Česka kurzy pokročilých kiterů, což nám umožní zachovat jakýsi tok firmy. Překvapilo nás ale, že kompletně všichni naši zákazníci reagují na nastalou situaci s pochopením,“ dodává Vogeltanz.

Tým Petra Šlapala, který chtěl vyslat závodní dvojici na vytrvalostní snowkitový závod VAKE, také momentálně sedí doma. „Sport se u nás kompletně zastavil, prodej vybavení se až na expedici roušek, které místo draků nyní vyrábíme, dostal na nulu,“ přiznává Šlapal.

Víte zda a za jakých podmínek lze v době současných opatření legálně kitovat?

Podle posledních zpráv existuje šance, že by se mohly pro druhou polovinu roku otevřít hranice, což by alespoň části kiterů umožnilo vyjet do oblíbených míst nebo na zahraniční závody. Světový pohár v kitingu, stejně jako ostatní globální série, se podle všeho letos neuskuteční.

„Je pravděpodobné, že těžiště závodů se odehraje na lokální úrovni, což může znamenat návrat ke kořenům tohoto sportu. Co se týče cestování do zahraničí, věřím, že by tuto možnost využila většina kiterů, byť by pak museli zůstat doma v karanténě. Kiting je především o svobodě. Svobodě pohybu, svobodě cestování a svobodě rozhodnutí. A jsem přesvědčen, že většina kiterů by pro tuto dočasnou svobodu omezila i svou osobní svobodu po návratu domů,“ domnívá se Reiterman.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel bývalý sprinter Morrow, trojnásobný olympijský vítěz

V 84 letech zemřel trojnásobný olympijský vítěz v atletice Američan Bobby Joe Morrow. Informovala o tom agentura AP....

STALO SE 28. KVĚTNA: České medaile a smutný osud Goppolda z Lobsdorfu

Kdo byl prvním českým reprezentantem, kterému na krk pověsili pravou olympijskou medaili? Diskař Janda-Suk, druhý na...

Vláda australského Queenslandu pozastavila kandidaturu na OH 2032

Vláda australského státu Queensland kvůli koronaviru pozastavila kandidaturu na uspořádání olympijských her v roce...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Odtajněné archivy po 60 letech: CIA vs. KGB na olympiádě v Římě 1960

Premium Elitní sprinter Dave Sime měl na hrách v Římě 1960 zaútočit na titul z královské stovky, ale zároveň svými...

Voda, vítr, (ne)svoboda. Olympijské šance Čechů v kiteboardingu trpí

Za čtyři roky v Paříži prožije kiteboarding premiéru na olympijských hrách. Letos proto komunitou dynamicky se...

STALO SE 12. KVĚTNA: Ukradené hry. ÚV KSČ rozhodl, nešlo nesouhlasit

Premium Letos připravila české sportovce (a nejen je) o olympiádu pandemie. Před 36 lety o ni byli společně se Slováky okradeni...

STALO SE 9. DUBNA: Turista vítězem. Bláznivé příběhy první olympiády

Léta Páně 1896. František Josef I. je už 48 let rakouským císařem a královna Viktorie 59 let britskou panovnicí. Umírá...

Najdete na iDNES.cz