Návrat po 64 letech. Bude mi platit jízdenka? ptá se zlatá gymnastka

Zlatá gymnastka z londýnských her v roce 1948 Věra Růžičková. | foto: ČTK

17 2012
Jako vzpomínku má pečlivě odloženou zlatou medaili, kužely ze sestavy družstev i účastnickou legitimaci. "Taky mi zůstala průkazka na dopravu. Ale nevím, jestli bych to mohla zkusit," rozesměje se Věra Růžičková. Členka zlatého družstva gymnastek z roku 1948 se do olympijského Londýna vrátí po 64 letech.

V mezičase tam byla několikrát, v roce 1975 dokonce ve Velké Británii působila coby gymnastická trenérka. Londýnem se naposledy procházela před třemi týdny. Natáčela dokument o zlatém gymnastickém úspěchu na olympijských hrách.

Před 64 lety ji britská metropole uchvátila, byť  v ulicích nechyběly rozbořené domy coby pozůstatky války. Poprvé tehdy letěla letadlem, užasle koukala na typické londýnské autobusy, tzv. double-deckery.

Radost a bolest

Opět se podívala do tehdejší závodní haly. "Zvenku je stejná, ale uvnitř teď staví bazén," řekla. Na kolejích Svaté Heleny přivedla k údivu své průvodce, když hledala střechu, na níž se před lety s kamarádkami fotily. "Říkali mi: To bylo strašně nebezpečné, to jste nemohly udělat. Ale udělaly," rozesmála se.

Veselé zážitky jí však při vzpomínání často překryl smutek. A čtyřiaosmdesátileté vitální bývalé gymnastce se zachvěl hlas. "Velká radost a velká bolest," tak popisuje londýnské hry. Zlatá medaile gymnastického družstva totiž přinesla jeden z nejsmutnějších momentů české olympijské historie. 

Jedna z gymnastek, Eliška Misáková v průběhu her onemocněla dětskou obrnou, právě Růžičková jako nejmladší členka týmu ji nahradila. "Bylo to obtížné," netají. "Jako družstvo jsme si řekly, že budeme bojovat o vítězství, a když vyhrajeme, také Eliška vyhraje. Nám se to podařilo, ale ona bohužel zemřela."

Když před třemi týdny procházela olympijským areálem, dýchla na ni atmosféra sportovního svátku. "Ještě to bylo staveniště. Teď už to bude určitě krásný," představuje si Věra Růžičková.

Za pár dnů, po 64 letech vpluje opět do olympijské atmosféry. Z tribuny olympijského stadionu coby čestný host na pozvání Českého olympijského výboru zhlédne slavnostní zahájení. Zajde na gymnastiku, plavání i do tenisového Wimbledonu. Užít si olympiádu.

Autor:

Nejčtenější

Box zůstane v programu olympijských her, nebude ho ale organizovat AIBA

ZÁSAH. Britská boxerka Nicola Adamsová poslala k zemi Číňanku Žen...

Výkonná rada Mezinárodního olympijského výboru (MOV) doporučila setrvání boxu v programu...

Další z rubriky

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Stolní tenista hvězdou internetu. Na paralympiádě předvedl famózní úder

Britský stolní tenista David Wetherill na paralympiádě.

VIDEO Odvážně se vrhnul za míčkem a úžasným forehandovým topspinem překvapil německého soupeře. "To byl...

Najdete na iDNES.cz