Neodbytný puntičkář od bazénu. Jeho um má akvabely dostat do Londýna

S TRENÉREM. Stephan Miermont v rozhovoru s českými akvabelami Soňou Bernardovou a Alžbětou Dufkovou. | foto: www.vittoreteam.cz

19 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Takže si to zopakujeme ještě jednou, dámy. A budeme trénovat, dokud to nebude ono. Stephan Miermont umí být neodbytně puntičkářský. Možná proto jsou jeho tréninky a choreografie v synchronizovaném plavání tak úspěšné. Jednu sestavu vyprojektoval i pro českou dvojku Bernardová-Dufková, akvabely se s ní mají probít na olympijské hry v Londýně.

Je Francouz, sídlí v Americe a za život už připravil mraky programů. "Jen se podívejte tady do bazénu," nabádala v londýnském plaveckém centru Soňa Bernardová. "Sedmdesát procent sestav dělal on. Proto s ním spolupracujeme, víme, že je nejlepší."

Jen na londýnských olympijských hrách se jeho prací budou chlubit páry z Francie, Japonska, Číny, Koreje nebo třeba Mexika. "Pro Londýn jsem chystal devět choreografií," pochlubil se Miermont.

Ta česká, která má Soně Bernardové a Alžbětě Dufkové zajistit kvalifikační úspěch, vznikala na třech kempech. "Každý trval deset dnů. Pak holky pochopily, co jsem zamýšlel, jakou jsem měl ideu," líčil někdejší několikanásobný národní šampion v synchronizovaném plavání.

"A jak se připravuje choreografie pro olympijské zlato? To je složité, zvlášť se Soňou a Bětkou," říkal Miermont. Zatímco konkurence českého páru funguje na profesionální úrovni a trénuje třeba deset hodin denně, Češky nemají sport jako obživu.

Dufková ještě pořád studuje na Masarykově Univerzitě v Brně, Bernardová má zase svoji práci advokátky. "Ale s tím, co můžou, si vedou velmi dobře," chválil Miermont. "A pořád je velká šance, že na olympiádě budou. I když technický program není jejich silnou stránkou, zaplavali ho výborně."

Choreograf Stephan Miermont sleduje akvabely Alžbětu Dufkovou a Soňu Bernardovou.
Akvabely Alžběta Dufková (vlevo) a Soňa Bernardová (vpravo) se chystají na trénink s choreografem Stephanem Miermontem.

Po světě se o něm šíří pověst, že vytváří emoce a láme hranice. Že sportu dal jinou dimenzi. Začínal jako baleťák v pařížské Opeře, v sedmnácti skočil do vody a jako "akvabelák" slavil obří úspěchy. "Voda je klid a mír. Můžete se v ní vyjádřit způsobem, jaký na suchu není možný," říká.

Pět let účinkoval v hlavní roli v Cirque de Soleil, moderním kanadském cirkusu. Když vlastního sportování nechal, vedl reprezentaci Francie, pak šest let tu americkou. Spolupracoval s Kylie Minogue na jejím turné Aphrodite. "Její styl je velmi teatrální a to jsem jí poskytl." Do show pak prosadil i české duo.

Otevřeně přiznává, že je gay, druhým dechem ale dodává, že sexuální orientace neovlivňuje jeho estetiku. "Tvořivost nemá nic společného s vaší sexualitou. Jste tím, kým jste. A já jsem perfekcionista, náročný a taky sarkastický. Takže není vždycky jednoduché se mnou vyjít."

"Přísný? Velice! Tréninky jsou hodně intenzivní, ale stačí jedna jeho ironická poznámka a to napětí v rámci tvrdé dřiny umí odlehčit," tvrdila Bernardová. "Líbí se nám, že má takový nadhled," souhlasila Dufková.

"Víte co, pracovat s ženami je snazší než s teenagery. S oběma holkami je to složité, ale s každou jiným způsobem," prozradil na své české svěřenkyně. "Řvát na ně? To ne, nemám zapotřebí zvedat hlas. Jsem jen náročný, musí odvést svoji práci. Pokud to neudělají, tak opakujeme. Umím je donutit, aby jednu věc zopakovali třeba šedesátkrát."

Autor:

Další z rubriky

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Plážové víly Kiki a Maki: Přes překážky ke hvězdám

Jak plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová na olympiádě

VIDEO Kromě kolegů volejbalistů vás nikdo nezná, jste anonymní holky - jenže pak jedete na olympiádu....

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Najdete na iDNES.cz