A za čtyři měsíce zpět. Akvabely v Londýně vydřely postup na olympiádu

NÁŠ TRENÉR. Akvabely Soňa Bernardová (vlevo) s Alžbětou Dufkovou se probojovaly na olympijské hry v Londýně i díky spolupráci se špičkovým francouzským choreografem Stephanem Miermontem. | foto: Petra Saturková

20 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Český olympijský výbor už může objednávat letenky s číslem 50 a 51. Akvabely Soňa Bernardová a Alžběta Dufková získaly v olympijském plaveckém centru další dvě místa pro hry v Londýně. Z jedenáctého místa v kvalifikačním závodě se v pohodě prodraly mezi čtyřiadvacet dvojic, které se za necelé čtyři měsíce porvou o olympijský úspěch.

"Jedém na olympiádu! Radost největší. A napište tam hodně vykřičníků," nabádala Dufková. Ona pojede pro svoji druhou, její kolegyně už pro čtvrtou účast. "Plavaly dobře, chválím je," hodnotila pak trenérka Libuše Zídková.

Po technickém programu, který není jejich doménou, patřilo akvabelám jedenácté místo a bodové skóre 86,100. "Ve volné sestavě budou silnější," sliboval choreograf českého dua Stephan Miermont.

Bernardová s Dufkovou nastoupily ve fialových plavkách a když zazněly úvodní smyčce, rozčísly vodu. Nad a pod modravou hladinou olympijského bazénu předvedly zbrusu novou sestavu, skoro 3,5 minuty stříhaly nohama ve vzduchu, točily se jako turbíny pod vodou, usmívaly se k rozhodčím.

"Bylo to náročné," oddechovala pak Dufková. "Sestava je o minutu delší než ta technická, je dynamičtější, náročnější na výraz. A my jsme byly nervózní, protože to byl závod, kde šlo o hodně."

Když doplavaly, vyslechly si verdikt: za technickou stránku 43,030 bodu, za umělecký dojem 43,010, celkem 86,040. Výsledek byl celkem jasný - česká dvojka se může těšit na Londýn. Od 5. do 7. srpna se ve stejném bazénu jako teď představí v závodě pod pěti kruhy.

"Takže nás teď čekají čtyři měsíce práce," těšila se Bernardová a její parťačka se zavázala: "Budeme makat dál, abychom jim to tady ještě jednou ukázaly. Sestavu vypilujeme a na olympiádě to bude třešnička na dortu."

Olympijská choreografie se začala rodit v prosinci, kdy s trenérem připravily první náměty. Postupně ji pilovaly, jenže ještě těsně před kvalifikačními závody došlo k dalším úpravám. "Finální verze je stará asi čtrnáct dnů," prozradila Bernardová. "Proto to dnes bylo o to náročnější."

České závodnice ve svém projevu sází na vlastní styl: "Abychom měly pohyby dlouhé, vytahované vysoko nad vodu," líčila mladší z dvojice. "Nespoléháme jako Asiatky na rychlost a ostrost, naopak chceme lehkost, eleganci."

"Vytváříme si tak vlastní cestu a dokonce už nás i kopírují," potěšilo Bernardovou. "Máme vlastní styl, který je tak inovativní, zaujme ostatní natolik, že ho chtějí kopírovat, byť nejsme na té nejlepší úrovni."

České olympioničky čeká příští měsíc mistrovství Evropy, pak uvažují o mezinárodním závodě ve Španělsku. Do toho samozřejmě budou makat ve spolupráci se zahraničními trenéry na detailech své sestavy. A v polovině prázdnin vyrazí znovu do olympijského parku. "A hrozně se sem těšíme," dodala Dufková.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz