Londýn slavil náběh do posledního kola. Jeho velký den ale kalil Messi

BARCA, BARCA... OLYMPIÁDA. Londýn slavil výročí sto dnů do startu letních olympijských her, slávu pěti kruhů ale částečně zastínila fotbalová Barcelona. | foto: Filip Grim, iDNES.cz

18 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Letouny, co ve středu mířily na ranveje letiště Heathrow, už vítala olympijská atmosféra. Dole pod nimi, v královských zahradách v Kew, totiž vyrostly obří olympijské kruhy vysázené z 25 tisíc macešek a vidět byly snadno i ze vzduchu. Organizátoři představili olympijské heslo, zasadili památný strom. O pozornost se ale museli dělit s fotbalovou Barcelonou.

Londýn 100 dnů před slavnostním zahájením her znovu připomněl: Vrchol sportovního roku se blíží a celý svět bude u nás v Británii vítán. "Očekávání jsou velká," pronesl po odhalení květinové plastiky Sebastian Coe. "A my je nezklameme," slíbil předseda organizačního výboru her.

Pátek 27. července, kdy Londýn zasáhne invaze sportovců, je sice už na dohled, v olympijském parku ale dál vrčí stroje. "Práce je pořád dost, ale my jsme ve formě," dušoval se Coe.

"Jenže já mám pocit, že je všechno ještě v hodně přípravné fázi," poznamenala akvabela Soňa Bernardová, která s kolegyní Alžbětou Dufkovou v plaveckém centru zahájila boj o olympijskou místenku. "To když jsme byly v Pekingu, všechno už bylo tou dobou načančané, hotové."

Olympiáda ovšem i přes pochyby nezadržitelně roste. Výš, dál a silněji, jak jí její motto velí. Jen počasí nebere na přípravy ohled - na hlavy francouzských školáků, kteří se na Trafalgarském náměstí fotili pod hodinami s nápisem "100 days to go", padaly ledové kapky.

Snad to byly krůpěje štěstí, které budou organizátoři v posledním kole svého závodu tolik potřebovat. "Ať to tady stihnou," přeje jim Bernardová.

Lord Coe slavnostně zasadil památný dub, který nese název obnovitele olympijské myšlenky, barona Coubertina, a který má připomínat roli Británie ve zrodu moderního olympismu. Ansámbl West End Theatre zase odpoledne sehrál pod sochou admirála Nelsona představení Rozcvička, do kterého zapojil i britské reprezentanty.

Hlavní událostí dne oslav bylo odhalení oficiálního olympijského sloganu. Londýn světu vzkazuje: Inspire a generation. Tedy: My chceme inspirovat celou generaci. "Snad není naše heslo překvapením," řekl Coe. "Je to jako tlukot srdce, jako DNA celé naší organizace."

Navzdory významnému datu se olympiáda spíš krčila ve fotbalovém stínu. Skoro všechny britské deníky sice připravily na den D zvláštní přílohy věnované sportovnímu vrcholu roku. List The Daily Telegraph sestavil i seznam stovky sportovců, kteří si v Londýně můžou udělat jméno (na ty české jaksi zapomněl).

Titulní stránky ovšem zaplnilo hlavně semifinále Ligy mistrů, v němž měl Petr Čech paralyzovat barcelonský samopal Lionela Messiho. "Že je sto dnů do olympiády? Možná, dneska je tady ale Barcelona," upozornil šofér autobusu Steve. "No jasně, Čecha znám. Jenže já víc sázím na Messiho."

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG VSTŘIKOLISŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 55 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz