Budu bita, tušila. Ale boxovat na olympiádě nakonec nesmí

NEJLEPŠÍ AFGHÁNSKÁ BOXERKA. Sadaf Rahimiová při tréninku | foto: Reuters

24 2012
Londýn (Od zpravodaje MF DNES) - Mezinárodní olympijský výbor tvrdě požadoval od všech arabských zemí, aby umožnily účast na hrách i ženám. Dokonce i Saúdská Arábie se podvolila a vyslala dvě sportovkyně. Afghánské průkopnici však zůstaly jen uplakané oči.

Maulvi Qalamuddin, kdysi šéf tálibánské náboženské policie a nyní opět vládní činitel v Afghánistánu, byl zděšen. Afghánská žena mimo svůj domov, vystupující před muži, nevhodně oblečena a cestující bez mužského člena rodiny? "Je ostudou Afghánistánu, že taková žena má být na olympiádě v Londýně," vyhlásil. "Je to protiprávní. Je to proti zákonu šaría."

Šaría podle Qualamuddinova podání ženský sport zakazuje. Proto byl přesvědčen: "Tato žena cestuje na hry ilegálně."

Řeč je o Sadaf Rahimiové. Dívka z Kábulu se měla stát teprve třetí afghánskou olympioničkou v historii her a první boxerkou. Měla v londýnském ringu zastupovat zemi, jejíž ženy ještě před 10 lety neměly právo na vzdělání, na práci, na sport, neustále skryty za svými burkami.

Mezinárodní olympijský výbor jí udělil divokou kartu, v Anglii absolvovala i přípravný kemp. Nakonec však soutěžit nebude. Mezinárodní boxerská asociace totiž rozhodla: Její výkonnost je příliš slabá, v olympijském ringu by bylo ohroženo její zdraví.

Dočasně se jí zhroutil svět. Předtím nadšeně vyprávěla: "Chci z Londýna poslat světu vzkaz, že afghánské ženy už nejsou oběti. Chci být symbolem jejich odvahy."

Věděla, že bude těžce bita. Nesnila o medailích, jen o jednom: "Odejít z ringu po svých."

Funkcionáři to zatrhli. Jako by nestačilo, že už předtím Afghánský olympijský výbor držel její přípravu na hry v tajnosti, aby doma nepobuřovala.

Afghánci box milují – ale jen v mužském provedení. Rahimiová se však zhlédla v klipu, který si na YouTube našla o Leile Aliové, dceři Muhammada Aliho. Když zaslechla, že z mezinárodních dotací vzniká v Kábulu boxerský klub pro ženy, přihlásila se. Otec byl proti: "Obtížně bychom pak pro tebe hledali ženicha."

Ale s matkou, která kdysi chtěla hrát volejbal, Tálibán jí to však zakázal, otce umluvily. Kábulští sousedé se nad boxující Sadaf pohoršovali, ale ona si z toho nic nedělala. "Teď nám říkají mafie. Chlapci se mnou nechtějí nic mít," povídala.

To od té doby, co ve škole zbila kluka, který se posmíval spolužačkám. Po škole chodívala do malé tělocvičny, kde se s 20 boxerkami dělila o 12 párů rukavic a přileb. V zemi je jediný regulérní ring v obchodním domě, s roztrhanými matracemi. Jenže ten slouží mužům. A islámská tradice jí zakazuje bojovat proti mužům. Přitom všechny dívky jsou už horší než ona...

Na mistrovství světa v Číně její duel rozhodčí ukončil po minutě a půl pro jasnou převahu soupeřky. "Na jiných turnajích byla lepší," ujišťoval její kouč. Marně.

Boxovat chce přesto dál. Svůj sen odsunula do Ria 2016. Jen se nejspíš do té doby nesmí vdát. Bývalé nejlepší afghánské boxerce Sekandariové její manžel po svatbě box přísně zakázal.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz