Překážkáři hrají před OH na schovávanou a ostravský rekord odolává

Američané Aries Merrit (vlevo) a Jason Richardson v extrémně rychlém závodu překážkářů při mítinku Diamantové ligy v Londýně. | foto: Reuters

15 2012
Tenhle světový rekord už dlouho nevydrží, naznačují atleti na stodesítce překážek. Výkon Dayrona Roblese, který se zrodil v roce 2008 při Zlaté tretře v Ostravě, letos čelí urputným atakům. Jenže ve hře je možná ještě cennější lákadlo - olympijské zlato. A o něj se v Londýně strhne obrovská bitka, kterou může ozdobit právě i světové maximum.

Už v červnu na mítinku Diamantové ligy v Eugene málem dostal Roblesův ostravský počin 12,87 vteřiny bratříčka - Číňan Liu Siang ho vyrovnal, do zad mu však foukal o čtyři desetiny metrů za sekundu silnější vítr, než povolují pravidla.

O pár týdnů později se na stejné dráze blýskl při americké olympijské kvalifikaci časem 12,93 Aries Merritt, opěvovanou bariéru třinácti vteřin prolomil ten den dokonce dvakrát, podobně rychlý byl i v předchozím semifinále. A v pátek při "diamantových" závodech v Londýně svůj nejlepší letošní světový výkon vyrovnal: v chladu a na mokré dráze mu k rekordu opět chybělo pouhých šest setin.

"Zatraceně dobrý čas," pochvaloval si Merritt a upozornil, že po příletu do Evropy ani neměl dost času na pořádnou aklimatizaci. "Před olympiádou mi to dodává sebedůvěru, protože se ukazuje, že můžu běžet rychle v jakýkoliv podmínkách, i když prší a je zima. Byla to skvělá příprava na hry, kde bude počasí podobné," citoval letošního halového světového šampiona Merritta web mezinárodní atletické federace.

V Londýně se představil i olympijský vítěz z Atén Siang, který vyhrál svůj rozběh, jenže do finále, údajně kvůli zranění zad, nenastoupil a z atraktivního souboje s Merrittem dalšími americkými rivaly sešlo. Kolem čínského idolu, který v minulosti hodně brzdily zdravotní trable a před čtyři lety mu zabránily v úspěchu na OH v Pekingu, se hned začaly rojit spekulace.

SKVĚLÝ ČÍŇAN. Liu Siang (uprostřed) na mítinku v Eugene pobil nejlepší americké
ČÍNSKÝ HRDINA. Jeden ze symbolů sportovní Číny, překážkář Liou Siang má
Číňan Siang v rozběhu šedesátky překážek na halovém MS atletů v Istanbulu

SYMBOL ČÍNSKÉHO SPORTU. Liu Siang na červnovém mítinku v Eugene pobil nejlepší americké překážkáře a s nedovolenou podporou větru dokonce vyrovnal světový rekord.

"Je to pouze nepatrný problém. Liu se jen cítil trochu nepříjemně, finále jsme se rozhodli vypustit z opatrnosti," rozháněl hysterii trenér Sun Chaj-pching v rozhovoru pro China Daily. Jeho svěřenec kvůli nepřejícímu anglickému počasí opustil Británii a vydal se za tréninkem na blíže neurčené místo. "Ale na olympijské hry budu zpátky," řekl Siang čínským novinářům na letišti v Heathrow.

Co Robles? Kubánský překážkář v poslední době zažívá krušné časy. Loni byl sice ve finále světového šampionátu v Tegu v cíli první, jenže pak ho diskvalifikovali kvůli kolizi se Siangem. A letos ho v přípravě provázely potíže, s nejlepšími se prakticky neutkal, o americké turné ho připravilo zranění i problémy s vízy a má na kontě na své poměry jen průměrný čas 13,18.

"Robles se vrátil k tréninku, měl jen malý problém s nohou," zaháněl v červnu chmury Jesus Molina, technický ředitel kubánské atletické federace. A kouč olympijského vítěze z Pekingu Santiago Antuňez je přesvědčen, že jeho chráněnec v Londýně zlato obhájí. "Pořád je nad překážkami nejrychlejší na světě," věří.

JASNÁ KOLIZE. Kubánec Dayron Robles (vpravo) ve finále MS běhu na 110 m
DODATEČNÝ VÍTĚZ. Američan Jason Richardson (vpravo) v závodě na 110 metrů

ŠOKUJÍCÍ FINÁLE MS 2011. Dayron Robles sice vyhrál stodesítku překážek, jenže poté byl dikvalifikován za blokování Číňana Liu Sianga, který tak nakonec bral stříbro. Z prvenství se překvapivě radoval Američan Jason Richardson.

Přežije však jeho ostravský rekord sezonu 2012? Olympijské dějiště neslibuje na 8. srpna, kdy je na programu finále závodu na 110 metrů s plůtky, zrovna ideální podmínky. Další možnosti přijdou na velkých mítincích, které následují po olympijských hrách. "Věřím, že můžu svůj výkon ´oholit´ o pět setin, možná můžu světové maximum i překonat, kdo ví? Ale nikdy nejde dopředu říct, že rekord padne, protože podmínky hrají obrovskou roli," poznamenal Merritt. 

Ohnivá atmosféra velkého finále však může atlety poponést za hranici reality. A v nevyzpytatelné disciplíně se může utrhnout kdokoliv, třeba úřadující světový šampion Jason Richardson, jenž už se letos také dostal po třináct vteřin. "Ověřil jsem si, že v důležitém okamžiku jsem schopen dokázat cokoliv," poznamenal po druhém místě na skvěle obsazeném americkém šampionátu.

Nebo se v Londýně zrodí senzační vítěz jako na MS v roce 2009 v Berlíně, kde favority zaskočil Ryan Brathwaite z Barbadosu. Při jednom z vrcholů atletické části her však bude každopádně scházet český žolík. Halovému mistru Evropy Petru Svobodovi sen o olympijském finále zhatilo zranění. 

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Najdete na iDNES.cz