Před lety zachránil Brity od olympijského trapasu. Zažehne dnes oheň?

UŽ BĚŽEL. Sir Roger Bannister už s olympijskou pochodní běžel, absolvoval úsek na stadionu v Oxfordu. | foto: Profimedia.cz

27 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Pár minut před začátkem zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Londýně 1948 vypukla v britském týmu panika. Národní vlajka zůstala v autě! Mladý asistent šéfa výpravy konal bleskurychle, zaběhl pro ni. Slávu si tehdy neužil. Ale může si ji vychutnat dnes. Roger Bannister se stal největším favoritem na post osobnosti, která zapálí olympijský oheň.

Kdo to bude? Kdo zapálí oheň? Ta otázka vyvolává několik hodin před začátkem sportovního svátku dlouhé diskuse, ale bez konce. Přitom to jméno už je známé. Komise organizačního výboru londýnských her se prý na něm v uplynulých dnech shodla jednohlasně. Ale neprozradí!

Ještě několik hodin zůstane tajemstvím. Teprve kolem půlnoci londýnského času nastane ten moment. Má rozzářit, ohromit svět. Okouzlit nejen Británii.

Kdo by mohl zapálit oheň?

V souvislosti s postem posledního člena olympijské štafety se skloňuje několik jmen...

Steve Redgrave - Pětinásobný olympijský vítěz ve veslování byl považován za favorita. "Ale organizátoři chtějí překvapení. Rád bych to udělal, jenže zatím mi nikdo nevolal,"  citovala jej BBC.
Daley Thompson - Dvojnásobný olympijský medailista v desetiboji je přítelem šéfa Sebastiena Coea. Ale kontroverzní pověst bývalého výborného desetibojaře jeho šance snižuje.
Prince William - Člen královské rodiny je ambasadorem londýnské olympiády, sportovním fanouškem a populárním osobností. Ale bylo by to v souladu s dvorní etiketou?
David Beckham - Bývalý kapitán anglické fotbalové reprezentace, který byl jedním z aktérů úspěšné londýnské kandidatury nefiguruje v olympijském týmu a sám tvrdí: "Oheň by měl zažehnout olympionik."
Roger Bannister - První muž, který zvládl mílařskou trať v čase pod čtyři minuty, se v posledních dnech stal největším favoritem.
Nejstarší britská olympionička - Dvaadevadesátiletá Dorothy Tylerová je dvojnásobnou medailistkou pod pěti kruhy. Stříbro získala na Hrách v Berlíně 1936 a Londýně 1948.
Domácí naděje - Nebo organizační výbor svěří čestný úkol zástupci talentovaných britských sportovců? Či zapůsobí na emoce a vybere třeba malé dítě?

Třeba tak, jak Roger Bannister okouzlil své krajany v roce 1948. Tehdy, před 64 lety, vyřešil dramatický moment před začátkem ceremoniálu po svém.

Na vojenském autě, které ukrývalo národní vlajku, prostě rozbil okénko. Policejní hlídka pro jeho čin sice neměla žádné pochopení, ale on jí utekl.

Problém s tím neměl, vždyť původně měl patřit k olympijským nadějím. Ale v devatenácti letech se necítil připravený závodit na olympijských hrách a přijal roli asistenta šéfa týmu...

Soutěže pod pěti kruhy jej inspirovaly, o čtyři roky později v Helsinkách toužil po zlatu. Ale jako největší favorit skončil ve finále běhu na 1 500 metrů čtvrtý. 

Zklamání si vynahradil po svém, o dva roky později se zapsal do atletické historie. Na závodech v Oxfordu jako první muž v historii zaběhl míli v čase pod čtyři minuty - 3:59,4.

"Zlom v mém životě? Nevím, možná byla užitečnější moje práce neurologa," poznamenal v jednom z rozhovorů 83letý bývalý skvělý mílař, který od roku 1975 užívá titul Sir.

V Británii patří k uznávaným osobnostem, atletickým legendám. A dnes večer se může stát hrdinou - posledním, 8 000. členem olympijské štafety. Postavou, která zapálí olympijský oheň.

Není největším favoritem, ještě před týdnem byl kurz na něj v sázkové kanceláři William Hill 33:1. Ale v posledních dnech klesl na 6:1. "Zaznamenali jsme obrovské množství sázek na jeho osobu," přiznal mluvčí sázkové společnosti. 

V průběhu posledních několika měsíců se přitom skloňovala různá jména - Steve Redgrave, Daley Thompson, David Beckham, vsadit bylo možné na prince Williama nebo královnu Alžbětu. Sázkové kanceláře měnily kurzy, fanoušci vedli diskuze, jenže to jméno nikdo ne a ne prozradit... Do půlnoci zůstane zahaleno tajemstvím.

Sportovci, kteří zapálili olympijský oheň:

1936 (Berlín): Fritz Schilgen - atlet
1948 (Londýn): John Mark - atlet
1952 (Helsinky): Paavo Nurmi a Hannes Kolehmainen - atleti
1956 (Melbourne): Ron Clarke - atlet
1960 (Řím): Giancarlo Peris - atlet
1964 (Tokio): Jošinori Sakaj - atlet
1968 (Mexiko): Norma Enriqueta Basilio de Sotelová - atletka
1972 (Mnichov): Günter Zahn - atlet
1976 (Montreal): Stéphane Préfontaine a Sandra Hendersonová - mladí atleti
1980 (Moskva): Sergej Bělov - basketbalista
1984 (Los Angeles): Rafer Johnson - atlet
1988 (Soul): Čong Son-man, Kim Won-tchak a Son Mi-jong - mladí atleti
1992 (Barcelona): Antonio Rebollo - paralympijský lukostřelec
1996 (Atlanta): Muhammad Ali (Cassius Clay) - boxer
2000 (Sydney): Cathy Freemanová - atletka
2004 (Atény): Nikolaos Kaklamanakis - jachtař
2008 (Peking): Li Ning - gymnasta

Kdo zapálí olympijský oheň v Londýně 2012?

celkem hlasů: 987

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 27. července 2012. Anketa je uzavřena.

Někdo jiný 489
Roger Bannister 166
Steve Redgrave 139
Princ William 125
David Beckham 50
Daley Thompson 18

Nejčtenější

Další z rubriky

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz