Zlatá koulařka Koržaněnková dopovala

23 2004
Atény - Ruská koulařka Irina Koržaněnková musí vrátit zlatou medaili. Po olympijské soutěži měla pozitivní dopingový test na anabolický steroid stanozolol. Dopující atletku Mezinárodní olympijský výbor v pondělí diskvalifikoval a nařídil jí nejcennější kov vrátit. Vítězkou tedy je Kubánka Cumbaová, stříbro dostane Kleinertová z Německa a bronz Ruska Kriveljovová.

Šéf lékařské komise MOV Arne Ljungqvist o dopingovém nálezu třicetileté Rusky informoval již v neděli odpoledne a zanedlouho to potvrdili i představitelé Ruského olympijského výboru.

Pozitivní byl test i kontrolního B-vzorku, za druhý prohřešek nyní Koržaněnkové hrozí doživotní zákaz startu.

Koržaněnková ve středečním finále ve starověké Olympii jako první koulařka po čtyřech letech překonala hranici 21 metrů (21,06) a s více než metrovým náskokem zvítězila. Mistryně Evropy se už jednou nedobrovolně své medaile musela vzdát, a to po halovém mistrovství světa v Maebaši v roce 1999, kdy jí byl rovněž prokázán doping.

Podle ředitele ruské antidopingové laboratoře Nikolaje Durmanova je Koržaněnková mimořádně rozhořčena skutečností, že v jejím těle byl objeven doping. Prohlásila, že od roku 1999 se "stanozololu ani nedotkla" a nechápe prý, jak se v jejím těle mohl objevit tento zakázaný preparát.

Durmanov se na tiskové konferenci podivil, že nalezen byl zrovna tento "archaický doping". Upozornil, že stanozolol je velmi staré anabolikum, které se užívalo ještě v 50. letech. Zdůraznil, že již v 80. letech se jej sportovci vzdali, neboť laboratorní testy velmi snadno odhalovaly jeho přítomnost v těle. Nedokázal však vysvětlit, jak se mohl dostat do organismu Koržaněnkovové, ani proč jej neodhalili ruští lékaři. Durmanov také řekl, že bude sice provedeno vyšetřování, které však výsledky již neovlivní. "Dnes se nepřihlíží k tomu, zda jde o dopingový terorismus, osudnou náhodu, nebo zlý úmysl," řekl.

Podle nejmenovaných ruských zdrojů není vyloučeno, že šlo o provokaci a že sportovkyně mohla požít anabolikum s jídlem. Podle mluvčího Ruského olympijského výboru Gennadije Švece je celá sborná v šoku. Všichni ruští sportovci podle něj podstoupili dopingovou kontrolu v ruské laboratoři, která má oficiální mezinárodní certifikát. Je podle něj velmi podivné, že ruští specialisté nedokázali odhalit tak známý preparát.

"Předseda Ruského olympijského výboru Leonid Ťagačov mnohokrát prohlásil, že nepotřebujeme medaile, které nám budou strhávat z krku a doporučoval dělat dopingové testy ve známé laboratoři v Rakousku. Jeho doporučení však z nejasných důvodů nebylo vzato v potaz," poznamenal Durmanov. Zdůraznil, že nyní je důležité, aby se tato událost neodrazila negativně na celkové náladě ruských sportovců.

Místopředseda Ruského olympijského výboru Vladimir Loginov označil situaci s Koržaněnkovou za "velmi nepříjemnou". V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy zároveň rozhodně popřel názory, že dopují všichni sportovci, zatímco odhaleni jsou jen někteří. Připustil ale, že v současné době je zakázáno tolik preparátů, že sportovci mohou některý použít neúmyslně. 

Koržaněnková je již druhou ruskou sportovkyní, v jejímž těle byl během olympijských her v Aténách objeven doping. Ze soutěže vzpěraček byla vyloučena Albina Chomičová, které byla rovněž odebrána olympijská akreditace a v současné době čeká na definitivní výsledky testů. I v jejím případě ruské zdroje naznačovaly nekalé praktiky konkurentů.

Opravené výsledky:
1. Cumbaová (Kuba) 19,59, 2. Kleinertová (Něm.) 19,55, 3. Kriveljovová (Rus.) 19,49, 4. Ostapčuková 19,01, 5. Choronková (obě Běl.) 18,96, 6. Zabawská (Pol.) 18,64, 7. Gonzalezová (Kuba) 18,59, 8. Adamsová (N. Zél.) 18,56.

Ruská koulařka Irina Koržaněnková se raduje z nejdelšího pokusu v olympijské soutěži. Zlatou medaili však musí vrátit, protože dopovala.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Najdete na iDNES.cz