Lídra maratonského běhu napadl divák

29 2004
Atény - Vítězem maratonského běhu na olympijských hrách se stal Stefano Baldini z Itálie. Dlouho vedoucího Vanderleie de Limu napadl na 35. km protestující divák s transparentem, Brazilec nakonec doběhl třetí. Stříbrnou medaili si na historické trati z Marathonu do Atén vybojoval Meb Keflezighi z USA.

Brazilec běžel v čele dlouho běžel osamoceně. Poté, co byl napaden se otřesený běžec vrátil na trať a dokázal vybojovat bronzovou medaili. Na starověkém stadionu Panathinaikon se z radoval, po zklamání v jeho tváři nebylo ani stopy.

Keflezighi, rodák z Eritrey překvapivým úspěchem navázal na bronz Deeny Kastorové a reprezentanti Spojených států tak zastínili na klasické trati z Marathonu do Atén zástupce tradičních vytrvaleckých velmocí.

Slovenský rodák Róbert Štefko při premiérovém startu za českou reprezentaci na velké akci obsadil 63. místo.

"je to jen o vůli, všechno šlo stranou a snažil jsme se jen doběhnout. Měl jsem potíže se žaludkem, vůbec mi nepřijímal tekutiny. Mám to napuchlé, musím si jít lehnout," řekl Štefka po závodě.

Závod se nevydařil favoritům. Sedmý doběhl Keňan Eric Wainaina, jenž toužil zkompletovat svou olympijskou sbírku po třetím místě v Atlantě a druhém v Sydney.

Jeho krajan a světový rekordman Paul Tergat v závěru odpadl a skončil desátý. Hned za ním doběhl úřadující mistr světa Džavád Gharíb z Maroka. 

Neznámého výtržníka oblečeného do sukně, který napadl De Limu, policie ihned po incidentu zatkla. Podle agentury Reuters zatím není známa jeho totožnost ani národnost.

Šéf brazilské atletiky Gesta de Melo po závodě oznámil, že bude žádat zlatou medaili pro De Limu. "Někdo mu pokazil závod. Podobná řešení už se v minulosti objevila," řekl podle agentury AP.

Zástupci mezinárodní federace IAAF však oznámili, že incidentu litují, ale "výsledky bohužel nelze změnit".  Mezinárodní olympijský výbor ještě večer rozhodl, že De Limovi udělí Medaili Pierra de Coubertina za "mimořádný projev fair play a naplňování olympijských hodnot".

Nešlo o první pokus narušit průběh olympijského maratonu. Před čtyřmi lety v Sydney se na trať dostal známý australský exhibicionista, ale policisté ho rychle zadrželi.

V Mnichově v roce 1972 se jeden muž vydal po maratonské trati několik minut před vedoucím závodníkem, vběhl na stadion a absolvoval i celé kolo.

Výsledky:
Muži:
Maraton:
1. Baldini (It.) 2:10:55, 2. Keflezighi (USA) 2:11:29, 3. De Lima (Braz.) 2:12:11, 4. Brown (Brit.) 2:12:26, 5. Aburaja 2:13:11, 6. Suwa (oba Jap.) 2:13:24, 7. Wainaina (Keňa) 2:13:30, 8. Chaica (Portug.) 2:14:17, ...63. Štefko (ČR) 2:27:13.

INCIDENT PŘI MARATONU. Vanderleie de Limu napadl divák.

Doběh maratonu na historickém stadionu Panathinaiko.

Výtržník s transparentem s náboženským textem

Policisté a divácí zadrželi muže, jenž napadl lídra maratonského běhu.

Policista nakládá do služebního vozu muže, jenž napadl vedoucího běžce maratonu.

Výtržníka, který narušil omypijský maraton, zadrželi policisté i diváci.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Další z rubriky

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Najdete na iDNES.cz