Hned na první pokus má Česko medaili

14 2004
Atény - (Od zvláštních zpravodajů iDNES) - Hned první finále na olympijských hrách v Aténách přineslo českým barvám medaili. Postarala se o ní Kateřina Kůrková, která vybojovala na střelnici v Makropoulu bronz ve střelbě ze vzduchové pušky na 10 metrů. Zlato patří Číňance Du-Liové. Ta se v poslední finálové rundě dostala před dosud suverénní Rusku Galkinovou.

Také Kůrková definitivně jistila bronz poslední ranou, dotahující Čínanka Žaová trefila za 10,6 a česká střelkyni potřebovala pro medailovou jistotu mininálně 10,5. Tak jako po celý finálový závod střílela jako poslední ze všech a zvládla to dokonale - 10,7.

"Nebyla jsem nervozní," tvrdila. "Vůbec jsme totiž nevěděla, jak na tom jsem," usmívala se po finále. "Na výsledkovou tabuli jsem neviděla a ani nechtěla vidět. Střílela jsem nízké dvojky a myslela si, že jsem tak pátá, šestá."

Do finále šla s pocitem, že už mám splněno."Postup mezi osm byl můj cíl. Byla jsem absloutně šťastná. Ale neznamená to, že bych bývala nechtěla víc."

To že má medaili zjistila až když odložila pušku a podívala se na tribunu. "Seděli tam kamarádi z Coburgu, kde střílím německou soutěž. Mávali a ukazovali že jsem třetí," popisovala. Až pak mohla vychutnávat radost se svým otcem a trenérem v jedné osobě Petrem Kůrkou.

"Bylo to pro mě překvapení a zároveň zadostiučinění.Trefila jsem sice v kvalifikaci dvě devítky, ale čert to vem, těch prvních devatenáct ran snad bylo absloutně nejlepších v mém životě," myslí si dvacetiletá plzeňská střelkyně.

Po titulu mistryně světa z roku 2002 a letošní šampionky Evropy se tak dočkala dalšího úspěchu. "Těžko ty medaile srovnávat, asi si jich vážím všech stejně," krčila rameny.

V kvalifikaci minula desítku jen dvakrát, vždy na konci druhé a třetí série.
Po každém minutí desítky odložila pušku a dlouze se soutředila. Možná i proto skončila kvalifikaci pouhých 52 vteřin před vypršení 75 minutového limitu.

"Vždycky když jsem cítila, že se to blíží k hošímu konci, odložila jsem pušku. Nervozitka trochu pracovala, přestávala jsem věřit sama sobě. Potřebovala jsem si dát pauzu.  Abych si uvědomila, že normálně střílím, dobře."

Možná ji přinesl štěstí i pohled na oblíbené talismany. "Prasátko je od přítele, žirafka od sestry. Modrého pejska mám už hodně dlouho. Také je od přítele," představila své plyšové spojence.

Náladu jí nepokazilo ani pořadatelský úlet, když jí představili jako reprezentanku Číny. "V minulosti jsem už byla Ruska a také jsem to přežila," brala to s humorem.

PO slavnostním vyhlášení se dočkala gratulace od prezidenta Klause. "Řekl, že si závod pěkně užil a že to málem mepřežil. Pogratuloval mi, objal a políbil," popisovala setkání s hlavou státu.

Výsledky - finále:
Ženy - vzduchová puška na 40 ran:
1. Tu Li (Čína) 502,0 b. (398+104,0), 2. Galkinová (Rus.) 501,5 (399+102,5), 3. Kůrková (ČR) 501,1 (398+103,1), 4. Čao Jing-chuej (Čína) 500,8 (398+102,8), 5. Goldobinová (Rus.) 499,5 (397+102,5), 6. Pfeilschifterová (Něm.) 498,7 (396+102,7), 7. Brizeová (Fr.) 497,9 (396+101,9), 8. Širurová (Ind.) 497,2 (396+ 101,2).


Radost ve vesnici
Dramaticky prožívala vyvrcholení závodu česká mise v olympijské vesnici, kam zrovna přišli na návštěvu slovenští přátelé.

"Je to o dvě desetiny, to nemusí stačit na placku," neslo se kanceláří, kde se všichni společně dívali. Nakonec mohli aplaudovat - a jako první gratulanti Slováci. "Přijďte nám to zítra vrátit na plavání," usmívali se.

Ohlasy z domova: Katce jsme věřili, říkají Kůrkovi


KATEŘINA KŮRKOVÁ
zde najdete články o bronzové střelkyni


Kateřina Kůrková na stupních vítězů s bronzovou medailí.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Najdete na iDNES.cz