Berdycha čeká muž s raketovým servisem

19 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Dá dělový servis a místo koncentrace na soupeřův return se po očku podívá na světelnou tabuli. Američan Taylor Dent patří k tenistům s nejrychlejším podáním, a na své webové stránce se přiznal ke zlozvyku, že při hře zjišťuje, jakou dal míčku rychlost. Dnes odpoledne se s americkým bombardérem utká Tomáš Berdych o postup do olympijského semifinále.

Zápas budeme
sledovat on-line


"Moc mi takový styl nevyhovuje," přiznal poslední český bojovník na olympijských kurtech. "Člověk se vůbec nedostane do hry, nejsou žádné výměny, všechno se hraje na jeden dva údery."

Devětadvacátý hráč světa je v disciplíně rychlost servisu špičkovým hráčem. V roce 2001 vytvořil rekord wimbledonských dvorců, když poslal míček do hry rychlostí 232 kilometrů v hodině.

Na vedlejších dvorcích v Aténách se rychlost servisu neměří, ale Berdych se s Dentem utká na prvním kurtu, kde zařízení funguje. Třeba český tenista využije Američanova zlozvyku pokukovat na svůj výkon.

"Já musí být strašně koncentrovaný," uvědomuje si osmnáctiletý Berdych. "Nesmím myslet na to, že v jednom gamu dostanu třeba čtyři esa, v dalším tři a vůbec nebudu mít šanci. V takovém utkání se prostě musím snažit držet vlastní podání a čekat, až nějaká třeba i malá šance na brejk přijde. A pokud se tak stane, člověk se musí maximálně zkoncentrovat a snažit se příležitost proměnit."

Je zajímavé, že se z Denta stal hráč s obávaným servisem, když sám lásce k tenisu propadl při sledování svého otce, jenž trénoval Michaela Changa. Známý americký tenista, svého času světový hráč číslo jedna, rozhodně nebyl mistrem servisu. Naopak proslul spodním podáním, kterým ve finále French Open 1989 šokoval Ivana Lendla.

Ještě jeden rekord Taylor Dent drží. Je jediným synem vítěze turnaje ATP, který sám dokázal otcův úspěch zopakoval. Phil Dent reprezentoval Austrálii a vyhrál tři singlové turnaje, třiadvacetiletý Taylor Dent už jako americký občan zatím vyhrál dvakrát: v Newportu 2002 a Memphisu 2003.

Do tenisové rodiny patří i tenistova matka Betty Ann Stuartová, finalistka čtyřhry na US Open 1977, nyní hraje profesionálně tenis i jeho bratr Brett Hansen-Dent a životní partnerka Jenny Hopkinsová.

Na svůj australsko-americký původ je Taylor Dent hrdý, a nechal si na rameno vytetovat vlajky obou zemí.

Pro Berdycha je na druhou stranu povzbudivé, že po výhrách nad světovou jedničkou Federerem a turnajovou patnáctkou Robredem bude hrát s nenasazeným hráčem. "Výsledky mi trochu přidaly na sebevědomí. Člověk podvědomě vnímá, že se dá porazit úplně každý, a že nic není nemožné," uvedl český tenista.

"Ale víc bych si asi věřil, kdybych narazil na hráče s podobným stylem, jakým hráli moji předchozí soupeři," vrací se Berdych k tématu Dentova raketového servisu.

Utkání začíná po sedmnácté hodině středoevropského času, na olympijských stránkách iDNES můžete sledovat on-line reportáž.

Nejčtenější

Další z rubriky

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Najdete na iDNES.cz