Tenisový hrdina prý ještě nemá co slavit

17 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Zdálo se, že tomu ani nemůže uvěřit. Vítězným bekhendem poslal míč k lajně, kam protivník neměl šanci dojít. Osmnáctiletý český tenista Tomáš Berdych na olympijském turnaji vyřadil světovou jedničku Švýcara Rogera Federera! Sundal červenou kšiltovku a rozpustil si vlasy, které až dosud držel culík a šel podepsat vlajku českým fanouškům. Z tohoto turnaje se v každém případě bude vracet jako hrdina.

"Hlavou mi běžela spousta věcí najednou, že jsem vyhrál, s kým jsem vyhrál, bylo toho moc," vysvětloval svůj rozpačitý pohled. "Je to neskutečný výsledek. Roger letos prohrál šest zápasů, a já jsem jedním z těch mála, kteří ho dokázali porazit."

Federer je na světovém žebříčku už od února první a v letošním roce vyhrál osm turnajů, včetně grandslamů v Melbourne a ve Wimbledonu. Zápasovou bilanci má 58 vítězství, šest porážek.

"Taktika? Proti takovému hráči se žádná vymýšlet nedá, musíte podat svůj nejlepší výkon a ještě něco přidat," odpovídal anglicky zahraničním novinářům. Zajímali se také o jeho ambice, s jakými na turnaj přijel. "Nedávám si cíle, jak daleko bych se chtěl dostat. Připravuji se na první zápas, dělám vše pro postup, a o další se nestarám. Když se to podaří, opakuje se to i ve dalším kole."

Ve světovém žebříčku pro nasazování do turnajů prostějovskému tenistovi patří 74. místo a v pořadí ATP Champions Race je Tomáš Berdych dokonce až stotřináctý. V Aténách však tato čísla nic neznamenala. "Jsem šťastný, že se mi to podařilo, ale slavit ještě nemůžu. V tenise je důležité, kam se v turnaji dostanete, a ne koho porazíte."

Proti soupeři z absolutní špičky nastoupil Berdych podruhé v kariéře. Na Australian Open prohrál ve druhém kole s Američanem Agassim 0:6, 2:6, 4:6. "Tehdy jsem si říkal, že si chci zápas s někým tak slavným užít, ale dnes už jsem myslel na to, že tu jsem od toho, abych se pokusil vyhrát."

O tom, že by se silný protivník dal skutečně porazit, začal Berdych přemýšlet v závěru druhého setu. "V prvním jsme moc šancí na brejk neměl, ale ve druhém se mi to podařilo hned dvakrát. To už něco naznačovalo. Uvědomil jsem si, že to je také jen člověk, a že je k poražení."

Berdych předčil svého protivníka především na podání. Dal deset čistých es a dalších jedenáct přímých bodů, nejrychlejší úspěšný servis letěl přes síť rychlostí 211 km/h. "Byl to klíč k vítězství, bez toho bych se nezmohl ani na prohru dvakrát 4:6," myslí si úspěšný hráč.

Po postupu z prvního kola se Berdych těšil, že mu smůlu z těžkého losu vykompenzuje zážitek z utkání na centrálním kurtu. Nenapadlo by jej, že by pořadatelé světovou i turnajovou jedničku nechali hrát jinde.

"Možná je to tak lepší, myslím, že na hlavním dvorci bych měl mnohem menší šanci," tuší Berdych. "Neumím to přesně vysvětlit, ale řekl bych, že světová jednička na centrkurt patří, cítí se tam jako doma, zatímco já bych byl tam jako nováček."

Rodák z Valašského Meziříčí však má naději, že se na ústřední kurt přece jen dostane. "Když mě tam nepustili se světovou jedničkou, tak s Robredem tam určitě taky nepůjdu," tušil už po utkání a večer vydaný plán středečních zápasů to potvrdil. Utkání s patnáctým nasazeným španělským tenistou odehraje český reprezentant od 16 hodin na kurtu číslo čtyři.

Tomáš Berdych odvrací míček Švýcaru Federerovi.

Tomáš Berdych rozdává autogramy po triumfu ve 2. kole olympijské dvouhry.

Šťastný Tomáš Berdych po vítěztsví ve druhém kole tenisové dvouhry nad Rogerem Federerem.

Zklamaný švýcarský tenista Roger Federer po prohře s Tomášem Berdychem ve 2. kole dvouhry.

Nejčtenější

Další z rubriky

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz