Nokia 3310

Nokia 3310 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Nouzovka pod stromeček: tlačítkové mobily jako vtipný i praktický dárek

  • 20
Nenapadá vás už, co pořídit ostatním k Vánocům? Jako jeden z nouzových nápadů může posloužit třeba obyčejný tlačítkový mobil. Může to být nejen zábavný dárek coby vzpomínka na staré časy, ale i praktická záležitost pro ty, kteří potřebují záložní telefon.

Tlačítkové telefony pravidelně doporučujeme pro seniory nebo děti, ovšem jako zajímavý dárek k Vánocům mohou pobavit či potěšit prakticky kohokoliv. Někdo si s tlačítkovým telefonem zavzpomíná na staré časy, jinému se zase bude hodit místo smartphonu, pokud často jezdí třeba pod stan či na vodu, kde může dražší telefon snadno přijít k úhoně. V případě telefonů za pár stovek to ovšem nemusí tak mrzet.

Tlačítkové telefony zpravidla stojí do tisíce korun, ale samozřejmě se dají najít i dražší kousky. My jsme se ovšem zaměřili hlavně na ty levné, protože okolo dvou tisíc korun se začínají objevovat už spíše smartphony, na některé jsme poukazovali v předchozím článku Vyberte pod stromeček dobrý levný smartphone. Vyhnete se zklamání.

Někteří výrobci se navíc snaží levné telefony pojmout zajímavou formou. Najít se tak dají třeba retro „véčka“, minimalistické modely, napodobeniny luxusních značek nebo třeba nokie pro nostalgiky.

Společným znakem všech „hloupých telefonů“ je bezesporu fakt, že se vždy dají pojmout jako praktický dárek pro kteréhokoliv majitele běžných smartphonů „pro případ, že se jim pokazí“. Ve chvíli, kdy smartphone vypoví službu, totiž oceníte, že doma někde v šuplíku najdete záložní kousek, ze kterého alespoň můžete zavolat blízkým, než se vám smartphone vrátí ze servisu.

Nezapomeňte mít po ruce „adaptér“ na SIM, některé telefony totiž stále mají slot na rozměr mini, zatímco drtivá většina moderních smartphonů už používá nejmenší nano SIM. Operátoři mají naštěstí ve zvyku vydávat plastovou SIM ve vyloupávací podobě, takže stačí kartu rozměru nano vložit zpět do formy před vyloupnutím z klasické velké či mini SIM a zasunout do tlačítkového telefonu.

Telefon MAX MCP2401

Co konkrétního jsme našli? Třeba tu úplně nejlevnější tlačítkovou zálohu, kterou je model MAX MCP 2401. Dá se pořídit už od 299 korun a přitom toho umí docela dost. Má displej s úhlopříčkou 2,4 palce a rozlišením 240 x 320 pixelů, pojme dvě SIM a dokonce i paměťovou microSD kartu. Připojíte k němu pomocí 3,5mm jacku i sluchátka a pořídíte jednoduché snímky integrovaným fotoaparátem s VGA rozlišením.

telefon Pelitt Mini 1

Vtipnou kopií luxusních telefonů značky Vertu jsme našli v modelu s názvem Pelitt Mini 1. Jde o kompaktní telefon, který téměř schováte do dlaně: na šířku má jen 3,5 cm, na výšku pak méně než 10 cm. Má malý 1,4palcový displej s rozlišením 144 x 176 pixelů. Pojme dvě SIM a paměťovou kartu, nechybí mu ani třeba rádio, bezdrátová komunikace pomocí Bluetooth nebo fotoaparát s rozlišením 0,3 MPix. Koupíte jej za 499 korun.

Telefon Aligator A321

Tipem pro seniory je model Aligator A321. Nechybí mu žádný z důležitých prvků: má velká tlačítka, speciální SOS funkci s lokátorem polohy nebo hlasitý handsfree odposlech. Má i praktické funkce jako budík, kalkulačka, svítilna či rádio. Můžete do něj přidat dvě SIM a dokonce i paměťovou kartu. Prodává se za cenu okolo 650 korun.

telefon Pelitt Rock

Nejlevnější odolný telefon, který jsme našli, je Pelitt Rock. Stojí 700 korun a má třeba certifikaci IP67, takže mu nevadí ani prach nebo kratší ponoření do vody. Jde zároveň o kompaktní model, který má ve výbavě rádio, VGA fotoaparát, slot na paměťovou kartu a na poměry tlačítkových telefonů celkem slušnou baterii.

Nokia 105

Naprostou klasikou jak pro seniory, tak pro příznivce těch nejjednodušších mobilů bude třeba Nokia 105, nejlevnější telefon této značky. Sází na jednoduchost a přehlednost uživatelského prostředí, vejdou se do ní dvě SIM, má ve výbavě rádio, přehrávač hudby a konektor pro sluchátka (3,5mm jack). Pořídíte ji za 550 korun.

Telefon iGET Defender

Další poněkud masivnější odolný telefon má výrobce iGET. iGET Defender je obrněným modelem s certifikací IP68, takže se s ním můžete i potápět pod vodu. Výhodou je také na poměry tlačítkových telefonů velmi slušná baterie s kapacitou 2 500mAh. Telefon má jinak celkem velký displej s úhlopříčkou 2,4 palce a rozlišením 240 x 320 pixelů, nechybí ani podpora rádia, Bluetooth či paměťových karet. iGET Defender se prodává za rovných 1 000 korun.

Telefon CPA Halo

Pamatujete ještě telefony s „véčkovou“ konstrukcí? I ty se ještě dnes v levném segmentu prodávají, jedním ze zástupců je třeba CPA Halo 15. Po vzoru některých dávných legend má hned dva displeje, jeden vnější pro zobrazování času a notifikací v zavřeném stavu, druhý velký použitelný až po rozevření telefonu. Klasicky pak zde nechybí ani VGA fotoaparát, rádio či místo pro paměťovou kartu. CPA Halo 15 stojí 1 000 korun.

telefon Pelitt BT1 Steel

Za cenu 1 000 korun jsme narazili i na Pelitt BT1, který má místo mechanických ovládacích kláves senzorové. Přední strana je tak v podstatě jednolitá, a telefon je tak po designové stránce velmi zajímavým kouskem. Ve výbavě mu sice chybí fotoaparát, ale jinak je to telefon v této třídě standardně vybavený: rádio, Bluetooth či místo na paměťovou kartu a dvě SIM.

Nokia 8110 4G

Na závěr nesmíme opomenout ani dvě obnovené legendy od Nokie, a to modely 3310 a 8110. Spojují retro vzhled a moderní funkce, mají třeba podporu 4G sítí, takže se s nimi dá přistupovat na internet či posílat e-maily. Mají navíc slušnou výdrž baterie a některé funkce navíc oproti původním verzím: například fotoaparát, Bluetooth nebo podporu dvou SIM. Stojí od 1 500 korun výše v závislosti na 3G nebo 4G verzi.