Sony Xperia Z1

Sony Xperia Z1 | foto: iDNES.cz, Luděk Vokáč,  iDNES.cz

Zkusili jsme výtečné Sony Xperia Z1 a přídavné fotomoduly

  • 7
Berlín (Od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) - Přímo po jejich světové premiéře jsme vyzkoušeli novinky od Sony. Špičkový smartphone Xperia Z1 nás opravdu nadchnul a přídavné fotomoduly, které udělají z každého smartphonu výborný foťák, jsou přinejmenším zajímavý koncept, který se nám také líbí.

Sony se v poslední době pasovalo do role jedné z nejambicióznějších firem v mobilním světě. Aktuálním modelům Xperia se na trhu relativně daří (v Česku to pak platí dvojnásob) a firemní prezentace Sony patří k nejzajímavějším v mobilním světě. Firma nechává mluvit hlavně své produkty a nejinak tomu bylo v rámci prezentace před startem veletrhu IFA v Berlíně.

Po relativně krátké tiskové konferenci, během které představitelé Sony odhalili řadu novinek z mnoha oblastí spotřební elektroniky, jsme si mohli dlouho očekávané a již předem vlastně známé (více zde nebo zde) novinky poprvé vyzkoušet v praxi.

Začneme u toho hlavního, špičkového smartphonu Sony Xperia Z1. Na snímcích nemusí působit kdovíjak úchvatným dojmem a na první pohled je velmi podobný dosavadnímu top-modelu Xperia Z. Rozdíly jsou vidět až při srovnání a komu se design modelu Z nelíbil, nebude nadšen ani v tomto případě. Komu se líbil, může se těšit na dotaženější provedení téhož.

Jakkoli může Xperia Z1 působit na první pohled nenápadně, není radno ji podceňovat. Momentálně jde o asi nejvybavenější smartphone, který bude v našich končinách zakrátko dostupný. Pětipalcový Full HD displej přebírá sice parametry z modelu Z, ale používá novou triluminous technologii. Díky ní má ještě lepší barevné podání a především pozorovací úhly jsou mnohem lepší než u "zetka", kde byly často terčem kritiky. Subjektivně displej také působí ostřejším dojmem.

I přes shodnou úhlopříčku displeje je Xperia Z1 znatelně větší než předchůdce. Na druhou stranu se v ruce oba telefony drží zhruba stejně. Z1 má totiž oblejší boky a kovový rám, který je součástí designu Omnibalance, působí v ruce při držení jistějším dojmem. Ovšem netvrdíme, že Xperia Z1 nebude pro mnohé uživatele už opravdu příliš přerostlá.

Zajímavým detailem je fakt, že ač je telefon voděodolný, například sluchátkový konektor už se neschovává pod krytkou. A mimochodem, větší rozměry ospravedlňuje Xperia Z1 také obří baterií s kapacitou 3 000 mAh.

První zkoušené prototypy byly bleskurychlé, ostatně díky čipsetu Qualcomm Snapdragon 800 ani nelze očekávat nic jiného. Až se Z1 dostane na trh, bude to zřejmě nejvýkonnější smartphone své doby.

Krátce jsme vyzkoušeli i schopnosti fotoaparátu. Výkonný hardware si hravě poradí s jeho pokročilými funkcemi a sériové snímání je neskutečně rychlé. Během jediné sekundy naseká foťák tolik snímků, že si mezi nimi téměř ani nelze vybrat ten nejlepší. Navíc foťák dostane další chytré funkce a vývojáři budou moci připravit ještě další speciality, protože Sony pro fotoaparát uvolní vývojářský kit.

Sama o sobě by se Xperia Z1 měla řadit k nejlepším fotomobilům současnosti, a to nejen kvůli rozlišení fotoaparátu 20,7 megapixelu. Kvalitu snímků jsme ovšem zatím nemohli posoudit.

Jak udělat z mobilu fotoaparát

Nadšencům do fotografování ovšem Sony přináší ještě širší možnosti. Nové fotografické moduly, nebo spíše přídavné fotoaparáty řady QX, udělají vynikající fotomobil z téměř každého smartphonu s Androidem, nebo iOS.

Lepší provedení QX100 má optiku Carl Zeiss Vario Sonnar T a velmi dobré technické parametry. Snímky z něj by měly mít kvalitu odpovídající těm nejlepším kompaktním fotoaparátům, a v mnohém tedy mohou soupeřit s profesionálními modely.

Obyčejnější QX10 bude levnější a nabízí kvalitu lepších kompaktů, tedy stále s běžnými mobilními telefony nesrovnatelné vlastnosti. U většího objektivu potěší bytelnější konstrukce, ovšem na druhou stranu je také výrazně větší. Má v sobě i stativový závit.

Fotomoduly jsme zatím zkoušeli jen krátce. Obávali jsme se především o rychlost přenosu obrazu, protože modul je totiž se smartphonem spojen bezdrátově. Telefon pak slouží vlastně jen jako hledáček a jakýsi ovladač, byť něco lze ovládat i přímo na modulu. Je tu například ovládání zoomu nebo vypínací tlačítko. Prodleva mezi skutečným pohybem a obrazem na displeji smartphonu je sice znát, ale není nijak výrazně problematická.

Díky speciálnímu držáku sedí objektivy na telefonu velmi pevně, takže by to mohlo být opravdu zajímavé a univerzální řešení.

Přídavný fotoaparát pro chytré telefony důkladně vyzkoušíme. Sony totiž v rámci tiskové konference obyčejnější verzi modulu poskytlo, a my se tak budeme moci vrhnout na důkladný test, který přineseme co nejdříve po skončení veletrhu.