Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Siemens M65 Crashtest – Kill moBill!

Skoro celý měsíc jsme trápili nový odolný model Siemensu M65. Telefon přes noc odpočíval v mrazáku, koupal se v umyvadle a také v louži. Přežil nepočítaně pádů, nevadil mu písek ani prach. V běžném provozu by si telefon zdaleka tolik neužil.

Připravit crashtest mobilního telefonu tak, aby dokonale simuloval běžný provoz je téměř nemožné. Telefon můžete stokrát hodit na zem z prvního patra a nic se mu nestane. Pak jednou nešikovně vypadne z kapsy na chodník a už si z něj nezavoláte. My jsme se během 24 dnů pokusili vyzkoušet, co všechno takový mobil může vydržet. A jelikož je Siemens M65 telefon odolný a výrobce se tím i chlubí, tak jsme mu vůbec nic neodpustili.

„Mobilní lázně“

Začněme vlhkostí. Už nejeden mobil skončil pod vodou a nejeden to i přežil. Siemens M65 to musel vydržet hned několikrát a také přežil. Nejdřív jsme nechali telefon přes noc venku na dešti. Telefon byl otočen displejem nahoru a ráno, po skončení testu, jsme se na něj bez problému dovolali. V telefonu nebyla žádná vlhkost. Přesto jsme telefon nechali do druhého dne vypnutý v suchu a teple. Druhý den přišla náročnější zkouška. Zapnutý telefon jsme položili do umyvadla plného vlažné vody (25 stupňů C). Telefon jsme ve vodě nechali jednu minutu, telefon byl pod vodou celým svým objemem. Po vyndání z umyvadla jsme na něj opět zavolali. Telefon fungoval bez problémů, ale po sundání krytu baterie jsme objevili vlhkost. Proto jsme telefon dali opět vysušit, tentokrát bez baterie.

Test s ponořením telefonu do umyvadla jsme provedli ještě dvakrát. Vždy po jedné minutě a vždy jsme následně u baterie našli trochu vody. Telefon vždy stále fungoval, pokaždé jsme jej nechali vyschnout do druhého dne. Vodní hrátky jsme zakončili položením telefonu do louže při fotografování. Telefon opět fungoval, ale opět jsme v něm následně našli trochu vody. Siemens M65 je odolný proti vlhkosti, jako je déšť, ale úplně vodotěsný není. Na druhou stranu trocha proniknuvší vody mu nevadila, pokud se telefon nechal vyschnout. Od prvního pokusu s ponořením do vody po ukončení celého testu uplynulo 22 dnů a telefon do té doby fungoval bezchybně. Pod baterií jsme ani nezaznamenali žádnou oxidaci vnitřních součástí telefonu.

Siemens M65 test odolnosti Siemens M65 test odolnosti Siemens M65 test odolnosti

Siemens M65 test odolnosti

Siemens M65 byl zahrabán do písku. To telefonu nijak neblížilo a byl po vyhrabání plně funkční. Poté ho stačilo omýt proudem vody, případně rozebrat na jednotlivé části a umýt. 

Chvíli teplo, chvíli zima

Dalším testem, kterým musel náš Siemens M65 projít, byl teplotní test. Telefon jsme střídavě dávali na jednu hodinu do trouby předehřáté na 50 stupňů Celsia a ihned poté na jednu hodinu do mrazáku s teplotou – 5 stupňů Celsia. Telefon putoval pětkrát do trouby a pětkrát do mrazáku. Tento test jsme opakovali celkem třikrát s odstupem tří dnů. Mezi tím jsme nechali telefon v mrazáku pří výše uvedené teplotě celou noc, přesně 8 hodin. Ve všech případech telefon fungoval, dovolali jsme se na něj jak do trouby, tak do mrazáku. Jen po celonočním pobytu v mrazáku byl displej velmi pomalý, to se ale dalo čekat.

Siemens M65 test odolnosti Siemens M65 test odolnosti

 Siemens M65 test odolnosti Siemens M65 test odolnosti

Telefon jsme také nechali řádně a často vykoupat. Siemensu M65 se to docela líbilo.

Máte padák?

Dalším testem, kterým jsme nechali Siemens M65 projít, byla série pádů. Nejdřív jsme jej nechali padat zhruba ze čtyř metrů na trávník. Telefon byl puštěný a po každém pádu jsme z něj nebo na něj uskutečnili hovor. Siemens si zaplachtil celkem pětkrát a vůbec nic se mu nestalo. Dále jsme nechali telefon pětkrát spadnout zhruba z jednoho metru na asfaltový chodník. I v tomto případě jsme po každém pádu na telefon zavolali, vyzkoušeli klávesnici a další funkce telefonu. Siemens opět všechno přežil, jen si odnesl první drobné šrámy na svém krytu. Poslední padací test jsme uskutečnili na schodišti. Telefon jsme nechali spadnout o půl patra, konkrétně o deset schodů. Na schodech bylo linoleum a Siemensu se opět nic nestalo. I tento pokus jsme opakovali pětkrát.

  Siemens M65 test odolnosti

  Siemens M65 test odolnosti Siemens M65 test odolnosti

Siemens M65 test odolnosti Siemens M65 test odolnosti

Siemens M65 test odolnosti Siemens M65 test odolnosti

A nastala nejtěžší součást testu - přejetí osobním automobilem. To telefon nepřežil. Jeho rozměrný displej není dostatečně chráněn proti vysokému tlaku a odření.

Prach a písek

Při testu odolnosti krytu proti prachu a písku jsme sklidili velký zájem maminek na pískovišti. Pravděpodobně poprvé a naposled ve svém životě viděli někoho tahat po pískovišti a přilehlém pozemku telefon na šňůrce za sebou. Siemensu M65 prach a písek nevadil, trochu se poškrábalo krycí sklíčko displeje a hliníkový rám telefonu. U tohoto testu jsme ale ani žádný horší výsledek neočekávali.

Siemens M65 test odolnosti Siemens M65 test odolnosti

I když byl Siemens po koupeli zcela funkční, jeho delší pobyt ve vodě nedoporučujeme. I přes použití gumového těsnění se do něj dostala voda a vlhkost.

Smrt na závěr

Dvacátý čtvrtý den testu telefon sice již měl pár šrámů, několikrát jsme jej museli nechat vysušit, ale stále fungoval na 100 procent. Poslední test ale nepřežil. Rozhodli jsme se přejet telefon autem. Telefon byl položen na asfaltu displejem nahoru a velmi malou rychlostí jsme jej přejeli předním kolem. Tento test nevydržel displej, který prasknul. Na samotném rámu telefonu žádné šrámy patrné nebyly. Nutno dodat, že jsme telefon přejížděli poměrně těžkým autem (pohotovostní hmotnost 1400 Kg). Telefon doplatil na to, že displej je příliš rozměrný. Možná, že kdyby byl telefon otočen displejem dolů, tak by přežil. Další telefon na test jsme už ale neměli, takže tato úvaha zatím zůstává jen v hypotetické rovině.

Siemens M65 test odolnosti Siemens M65 test odolnosti

Siemens M65 po přejetí osobním automobilem.

Siemens M65 test odolnosti Siemens M65 test odolnosti

Zadní část telefonu neutrpěla po přejetí automobilem žádné viditelné poškození.

Je Siemens M65 odolný mobil?

Siemens M65 je telefon pro hrubší zacházení, pro použití v přírodě, vydrží víc než obyčejný mobil. Nevydrží ale všechno, třeba koupání, ač mu na první pohled neublížilo, může časem zapříčinit nefunkčnost přístroje. Kapalina do telefonu pronikne a to vždy, když je alespoň do poloviny položen ve vodě.

 Siemens M65 test odolnosti Siemens M65 test odolnosti

Váha osobního automobilu zapříčinila prasknutí displeje. I když v normálních podmínkách nehrozí poškození tak velkým tlakem, doporučujeme dávat na displej pozor. Jeho velká plocha není dostatečně chráněna výstupky okolo něj a je náchylný k poškrábání a odření. 

Recenzi Siemensu M65 naleznete zde.

Fotogalerii pořízených fotografií a displejů zde.

Telefon jsme testovali velmi tvrdě, ale jak již bylo uvedeno, reálný provoz jsme ale úplně přesně nasimulovat nemohli. Pád do vody s trochou štěstí vydrží lecjaký mobil a naopak stačí jeden nešikovný pád na chodník a nemusí vydržet ani Siemens M65. Siemens M65 je jistě odolnější, než běžný telefon, především jeho tuhá konstrukce jej ochrání před pády. Pozor je třeba dávat na velký displej, není příliš zapuštěný, takže se může poměrně snadno poškodit. Nadprůměrné teplo ani zima telefonu neškodí, po kontaktu s kapalinou ale důrazně doporučujeme vypnutí a vysušení.

 Siemens M65 test odolnosti Siemens M65 test odolnosti

Po přejetí automobilem se přední část telefonu nijak nedeformovala, to se však nedá říci o kovovém rámu obepínajícím telefon.

Siemens M65 je ideální telefon pro sportovce, pro pracující v terénu, pro všechny, kteří předpokládají, že se o telefon nebudou starat jako v bavlnce. Úplně všechno ale ani tento model nevydrží. S ohledem na výbavu, kvalitní displej a outdoorovou odolnost přístroje je Siemens M65 velmi atraktivní telefon. Navíc má poměrně příznivou cenu.

Autor:
  • Nejčtenější

Hozená rukavice všem soupeřům. Test iPhonu 15 Pro Max

Letošní iPhony jsou na první pohled jen mírnou evolucí loňských modelů. Jenže detailní pohled především na modely Pro...

iPhone 15 Pro Max neobstál v testu odolnosti. Záda rychle prasknou

Ačkoliv se Apple při prezentaci nových iPhonů série Pro chlubil titanovým rámečkem s větší odolností, novinky se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nestihli jste to? Tak si na vrcholný iPhone 15 počkáte, nebo dost přeplatíte

Ať už je důvodem nečekaně vysoký zájem, nedostatečné skladové zásoby či kombinace obojího, tak si zájemci o vrcholný...

Našli jsme nejlevnější smartphony s prémiovými funkcemi drahých modelů

Prémiové smartphony umí to, co levnější přístroje nezvládnou. Rozdíl je v několika funkcích, které jsou doposud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neuvěřitelné, Honor dostal tloušťku skládačky na úroveň obyčejného mobilu

Jednou z nevýhod skládacích telefonů je větší tloušťka těla. Logicky, skládačka není o tom, že se vezme obyčejný mobil...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Novinky vivo jsou potěšením pro mobilní fotografy. Nyní jsou za akční ceny

Advertorial Fotoaparáty jsou silnou stránkou modelů vivo V29 a vivo V29 Lite. Mají optickou stabilizaci a první model pak i...

Je tu několik zásadních novinek. Prohlédněte si iPhony 15 a 15 Plus

Ačkoliv jsou v případě iPhonů 15 hlavními hvězdami modely série Pro, Apple letos pořádně vylepšil i dvojici levnějších...

Neuvěřitelné, Honor dostal tloušťku skládačky na úroveň obyčejného mobilu

Jednou z nevýhod skládacích telefonů je větší tloušťka těla. Logicky, skládačka není o tom, že se vezme obyčejný mobil...

Fanouškovský samsung pozbyl tajemství. Otázkou je, jak s ním výrobce naloží

Už nejde o to jestli bude, ale otazníky visí jen na termínem premiéry a nad jeho cenou. Fanouškovský samsung se po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...