Galaxy S10: Dynamic Display

Galaxy S10: Dynamic Display | foto: Samsung

Samsung se chlubí, jak funguje nová řada Galaxy S10

  • 9
Letošní novinky představil Samsung o něco dříve, než bylo dosud zvykem. Dal přednost samostatné akci, modelovou řadu Galaxy S10 uvedl v americkém San Francisku. Nové top smartphony jsou tradičně tím nejlepším, špičková technologie je opět zabalena do těla prémiového designu. I tím se nyní společnost chlubí.

Od vrcholných modelů očekávají uživatelé dojem prémiového zboží, vzhledem k vysokým prodejním cenám je to pochopitelné. Stejná očekávání tak mají i od nových samsungů řady Galaxy S. Těla trojice top modelů Galaxy S10 (6,1" displej), S10+ (6,4" displej) a jejich levnějšího sourozence S10e (5,8" displej) jsou kombinací čela a zad ze skla s kovovým rámem.

Letos šel Samsung o něco dále, kromě běžných modelů na trh uvede i prémiovou verzi s podporou 5G a keramickými zády. Mimo to v případě modelu S10e mezi obvyklé konzervativní barvy vpustil i svěží kanárkově žlutou.

Více než design ovšem mnohé uživatele zajímají technologické inovace, právě jimi se nyní firma chlubí v samostatných spotech. Jedno z vylepšení, kterých se aktuální generace Galaxy S dočkala, je rozměrný displej Infinity-O. Technologii Super AMOLED nahradil dynamický AMOLED slibující ještě lepší podání barev, jasu a kontrastu. Rozlišení je u vrcholných verzí opět WQHD+ (S10e má rozlišení Full HD+), displeje tak vynikají skvělou jemností zobrazení. 

Jsou navíc vyjma „levné“ verze S10e roztaženy co nejvíce do krajů přední plochy, bylo tedy nutné vyřešit, kam s čelním fotoaparátem. Není tajemstvím, že Samsung dlouhodobě odmítá řešení, s nímž jako první přišel konkurenční Apple a řada výrobců jej následně převzala. Namísto výřezu displeje u modelů S10 a S10e zvolil kruhový „průstřel“, u vrcholného S10+ pak vzhledem k dvěma čelním snímačům oválný.

Obavy, že by „díra v obrazovce“ mohla rušit celkový dojem z podívané, se po prvním seznámení s novinkami ukázaly jako zbytečné. Připomeňme ještě jednu inovaci, a sice ultrazvukovou čtečku otisků v displeji u modelů S10 a S10+. Verze S10e se musí spokojit s čtečkou v tlačítku na boku těla.

Dalším vylepšením oproti předchozí generaci v podobě modelů Galaxy S9 a S9+, je přítomnost reverzního nabíjení. Umožňuje bezdrátově dobíjet jiné zařízení s podporou Qi standardu. Tedy nejen telefon, ale i chytré hodinky či bezdrátová sluchátka. Příslušné zařízení stačí jen položit na některý z nových top modelů, a to včetně levnější verze S10e.

Samsung se kromě designu zaměřil i na vylepšení fotografických schopností nových Galaxy S. Nejvíce v tomto ohledu umí vrcholný model S10+, jehož fotosestava čítá pět snímačů: tři hlavní a dva čelní. Fotografické hrátky nejsou upřeny nicméně ani o něco méně vybaveným modelům S10 a S10e. Fotoaplikace uživateli napoví i to, že dosáhl nejvhodnější kompozice.

Kromě nové generace modelové řady Galaxy S představila společnost v San Francisku i finální podobu dlouho očekávaného skládacího smartphonu. Poprvé jej coby prototyp ukázala loni v listopadu, tehdy šlo ještě o prototyp, z něhož byly vidět jen displeje.

Jde o nejzásadnější mobilní revoluci posledních let. Galaxy Fold lze totiž rozevřít jako knihu a během chvíle jej proměnit v zařízení s obřím 7,3palcovým displejem. To se ovšem neobešlo bez jistého ústupku.

Tím je výřez vnitřního displeje v horním pravém rohu, v němž se nachází sestava dvou fotoaparátů. Těch má Galaxy Fold celkem šest, kromě dvojice vnitřních ještě čelní nad malým vnějším displejem (4,6" úhlopříčka) a tři snímače na zádech telefonu.