Další posouvání hranic. Žebříček nejlepších fotomobilů má novou jedničku

  0:09aktualizováno  0:09
Dalo se to očekávat. Nový Samsung Galaxy Note 10+ zamířil do čela žebříčku nejlepších fotomobilů. O bod překonal sourozence Galaxy S10 5G a konkurenta Huawei P30 Pro, kteří vládli žebříčku doposud. Nejspíš dočasně tak máme nový nejlepší fotomobil. Sesadit z trůnu ho zkusí další podzimní novinky.

Představení modelů Samsung Galaxy Note 10 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

V základu je fotoaparát Samsungu Galaxy Note 10 a Note 10+ shodný se sestavou modelů řady S10. Je tu však pár drobných vylepšení: typ Note 10+ má TOF senzor, který má z celé řady jen typ S10 5G. Ten se i díky tomu dostal se 112 body na dělené první místo žebříčku organizace DxO Mark (běžný S10+ bez senzoru má 109 bodů). Dalším vylepšením je optika teleobjektivu. Ta má nově světelnost f/2.1 namísto 2.4 u typů S10. Vzhledem k času na vylepšení softwaru je pak logické, že se nový Samsung s perem ocitá v čele zmíněného žebříčku.

Fotogalerie

Testem organizace DxO Mark prošla novinka s hodnocením 113 bodů, což ho řadí na první místo. V čele je i mezi selfie fotoaparáty, jeho čelní kamera si vysloužila 99 bodů, což je opět o bod více, než kolika se chlubí Asus Zenfone 6 s otočnou kamerou.

Tak, jak bylo prvenství Note 10+ v podstatě jasné, je také jisté, že je ihned v ohrožení. Note 10+ je totiž prvním modelem z nové vlny mobilních novinek pro závěr letošního roku. Už 19. září se představí Huawei Mate 30 Pro, který se nejspíš pokusí o něco dál posunout kvalitu fotoaparátu modelu Huawei P30 Pro. Ten je v žebříčku stále na děleném druhém místě a jen drobné vylepšení by mohlo znamenat překonání skóre Samsungu. Později se představí nové iPhony a nové modely Google Pixel 4, rovněž smartphony, které mají z hlediska fotografování nejvyšší ambice.

Než přijdou tyto modely na trh, může si Galaxy Note 10+ (skóre platí jen pro něj, Note 10 nemá TOF senzor, a tak by asi byl trochu horší) užívat své chvíle na výslunní. A my se můžeme podrobněji podívat na rozbor skóre, tentokrát v porovnání se stájovými sourozenci.

Žebříček fotomobilů DxOMark

113 - Samsung Galaxy Note 10+
112 - Huawei P30 Pro
112 - Samsung Galaxy S10 5G
111 - Honor 20 Pro
111 - OnePlus 7 Pro
109 - Huawei P20 Pro
109 - Huawei Mate 20 Pro
109 - Samsung Galaxy S10+
107 - Xiaomi Mi 9
105 - Apple iPhone XS Max
103 - HTC U12+
103 - Samsung Galaxy Note 9
103 - Xiaomi Mi Mix 3
102 - Huawei P20
101 - Apple iPhone XR
101 - Google Pixel 3
100 - Google Pixel 3a
99 - Samsung Galaxy S9+
99 - Xiaomi Mi8
98 - Google Pixel 2
98 - OnePlus 6T
97 - Apple iPhone X

Rozdíly jsou vskutku minimální. V disciplíně fotografování získala novinka 118 bodů, zatímco S10 5G 117 bodů a klasický S10+ 114 bodů. U videa jsou hodnoty následující: 101, 100 a 97 bodů. Právě u videa se v jednotlivých disciplínách skóre téměř neliší, jen v oblasti textury lepší modely vedou.

I u fotografování jsou rozdíly velmi malé, v řádu jednoho nebo dvou bodů u každé disciplíny. Někdy jen drobně i v neprospěch Note 10+ (třeba u barev o bod a u blesku o dva), většinou však v jeho prospěch. Trochu překvapivé je, že u zoomu, kde má objektiv vylepšené parametry, je náskok Note 10+ na S10 5G jen dvoubodový. Výrazněji lépe než modely S10 si nový Note vede především v oblasti bokeh efektu, tady je náskok oproti nejlepšímu z řady S10 celých pět bodů.

Celkově patří aktuální samsungy k nejlepším fotomobilům a po delší době umí zatápět konkurenci. Drobné bodové rozdíly v žebříčku DxO Mark v praxi nehrají roli, obzvlášť když organizace v testech nehodnotí širokoúhlé objektivy. I tak bude zajímavé sledovat další souboje. Za pozornost stojí také mezigenerační pokrok. Galaxy Note 9 se před rokem chlubil 103 body.

Nejčtenější

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten...

V Česku se spojují dva operátoři. Chtějí být tím čtvrtým na trhu

Ilustrační snímek

Jedním ze zájemců o frekvence pro budoucí 5G sítě v Česku je operátor Nordic Telecom, který chce vystavět vlastní síť v...

Pokusní králíci T-Mobilu ukázali, že neomezená data lidi nepálí

Králík

T-Mobile udělal letos v létě ze své sítě laboratoř, kde mu vlastní i noví zákazníci ukázali, nakolik potřebují...

Tradiční velikáni v koncích. Oproti dravé konkurenci už nemají šanci

Sony Xperia 1

Tradiční značky nemají šanci především vůči dravé čínské konkurenci a jejich prodeje jsou špatné. A to rok od roku...

Note 10 nemá rámeček z oceli. A Samsung si už nedělá legraci z Applu

Samsung Galaxy Note 9

Původně to vypadalo, že nový Galaxy Note 10 bude opravdu exkluzivní smartphone. Samsung u něj uváděl, že má rámeček z...

Další z rubriky

I lepší verze nestojí ani 3 tisíce korun. To je nové nejlevnější Xiaomi

Redmi 7A

Levné telefony výrobce Xiaomi umí a nejnovější model 7A je toho důkazem. Stojí méně než tři tisíce a přitom umí...

Note 10 nemá rámeček z oceli. A Samsung si už nedělá legraci z Applu

Samsung Galaxy Note 9

Původně to vypadalo, že nový Galaxy Note 10 bude opravdu exkluzivní smartphone. Samsung u něj uváděl, že má rámeček z...

Další posouvání hranic. Žebříček nejlepších fotomobilů má novou jedničku

Představení modelů Samsung Galaxy Note 10

Dalo se to očekávat. Nový Samsung Galaxy Note 10+ zamířil do čela žebříčku nejlepších fotomobilů. O bod překonal...

Najdete na iDNES.cz