Po stránce vzhledu se ZTE tentokrát skutečně předvedlo v tom nejlepším světle.

Po stránce vzhledu se ZTE tentokrát skutečně předvedlo v tom nejlepším světle. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Sázka na první dojem. Recenze ZTE Grand S Flex

  • 24
Černobílý model Grand S Flex to zkouší ve vyšší střední třídě a první pohled na technické specifikace dává tušit, že hlavní prim nebudou hrát neskutečná čísla a dlouhý výčet funkcí, ale spíše povedený vzhled a výtečná výdrž baterie. Konkurence však naznačuje, že to možná nebude stačit.

ZTE na začátku letošního roku představilo model Grand S a právě přídomek Flex značí jeho skromnější variantu. Je vybaven pouze dvoujádrovým procesorem, 1 GB paměti, starším operačním systémem Android ve verzi 4.1.2, ale zato nabídne velký pěti palcový displej s HD rozlišením (1024 × 720 pixelů) a baterii s kapacitou 2 300 mAh. Cenově se vše podařilo ukočírovat na úrovni lehce pod osm tisíc korun.

Kapitoly recenze

Bohužel konkurence není k výše uvedeným parametrům tak milosrdná. Stačí se totiž podívat na vlajkové modely Androidu, jako jsou dva roky starý Galaxy Nexus, loňský Nexus 4 a nově příchozí a o něco dražší Nexus 5. Právě se všemi jmenovanými má Flex společnou absenci paměťových karet, relativně čistý operační systém Android bez nejrůznějších uživatelských nástaveb a důraz na čistý a jednolitý design. Bohužel se někam zatoulala podpora NFC a ZTE rovněž stále lpí na přežitém tlačítku Menu.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • solidní výdrž baterie
  • výtečný displej
  • kvalitní dílenské zpracování
  • povedený vzhled

Proč nekoupit?

  • horší poměr ceny a výkonu
  • chybějící NFC
  • absence paměťových karet

Kdy? V prodeji

Za kolik? 7 699 Kč s DPH

Na druhé straně potěší přítomnost LTE a velice zajímavý vzhled, s nímž se ZTE snaží odstranit nálepku výrobce šedivých myší. Uživatelé se si však za danou cenu žádají daleko více a výše zmiňovaná konkurence není to jediné, s čím si musí model Flex poradit.

Vzhled a konstrukce: dva protipóly

Málokdy se stává, že by výrobce na jednom zařízení vsadil na dvě barvy současně, a model Flex se tak vybarvil bíle ze zadní strany a černě zepředu. Překvapivě tato kombinace vůbec ničemu nevadí a naopak ze zařízení dělá lehce unikátní a na pohled přitažlivý kousek. Šmrnc přidává rovněž zúžený rámeček okolo displeje, a po celém boku je tedy patrný drobný schůdek. Na první pohled je to hodně zvláštní prvek, ale po chvíli používání si na tento detail zvyknete a budete ho naopak vítat.

Pohled na ZTE Grand S Flex
Pohled na ZTE Grand S Flex

Zadní stranu se podařilo vyrobit z kvalitního plastu, na němž nezůstávají prakticky žádné nečistoty a samozřejmě nevydá ani hlásku. Kryt totiž není odnímatelný a microSIM kartu dostanete do zařízení po vyjmutí drobného šuplíčku na boku. MicroUSB konektor je netradičně umístěn na levé straně, kde trochu narušuje jinak perfektní linie, díky nimž se takto rozměrný přístroj s pětipalcovým displejem drží v ruce více než dobře.

Pohled na ZTE Grand S Flex
Pohled na ZTE Grand S Flex

Tradičně musíme upozornit na velmi lesklou čelní stranu, která je společně s ploškami senzorových tlačítek magnetem na otisky prstů. Po stránce rozměrů se model Flex s čísly 143 × 70,9 × 8,5 mm a hmotností 130 gramů drží průměrných hodnot. Vnitřní paměť činí 16 GB, z nichž je uživateli přístupných zhruba 13 GB. Paměť bohužel nelze rozšířit pomocí microSD karet. V základním balení nečekejte nic víc než nabíječku s odnímatelným microUSB kabelem a špuntová sluchátka.

Operační systém: překvapivě rychlý

Ať už vypadá pouze dvoujádrový procesor (Qualcomm MSM8930) taktovaný na 1,2 GHz slabý, v rámci pohybu v běžných nabídkách vás rozhodně nezklame. Nejspíš na tom má zásluhu pouze lehce upravené uživatelské prostředí, kde sem tam přibyla nějaká užitečná zkratka nebo se přebarvilo pár ikon. Nečekejte však velký výkon, pokud jde o náročné aplikace nebo ty nejlepší hry. Verze operačního systému se zatím zastavila na čísle 4.1.2 a je otázkou, jestli v budoucnu ještě poskočí a o kolik.

Pohled na ZTE Grand S Flex
Pohled na ZTE Grand S Flex

ZTE začalo do svých telefonů rovněž nasazovat upravenou odemykací obrazovku, kdy podržením prstu na displeji zařízení klasicky odemknete. Pokud však pohnete prstem do jedné ze stran, dostanete se na několik předvolených funkcí. Pro usnadnění používání telefonu rovněž slouží aplikace Mi-POP, kdy se na displeji zobrazí tlačítko, které zastoupí funkci tlačítka Zpět nebo Domů. Nemusíte tedy tak často přehmatávat na dolní panel.

Displej a výdrž baterie: malý zázrak

ZTE vybavilo model Flex IPS displejem s úhlopříčkou pět palců a HD rozlišením. Většina konkurentů na tuto úhlopříčku nasazuje již FullHD rozlišení, ale to jsou většinou zařízení z vyšších cenových pater.

Na druhé straně by neuškodilo, kdyby displej měl o něco vyšší jas. Barvy jsou však dostatečně syté, černá je opravdu černá, čitelnost na přímém slunečním světle je více než dobrá a celkově jsme s displejem  spokojeni.

Obdobně můžeme hovořit o baterii s kapacitou 2 300 mAh, na které naštěstí velký displej nezanechal žádné vážnější následky. I při běžném používání jsme se dostali lehce nad úroveň dvou dnů s tím, že při troše šetření jsou reálné i tři dny. V rámci pohledu na konkurenci je to podstatný několikahodinový náskok, který se jen tak někomu nepovede dohnat.

Uživatelské prostředí ZTE Grand S Flex
Uživatelské prostředí ZTE Grand S Flex
Uživatelské prostředí ZTE Grand S Flex
Uživatelské prostředí ZTE Grand S Flex

Funkce: několik drobností

V rámci nabídky předinstalovaných aplikací je ZTE vždy o něco skromnější, což může být pro mnohé podstatné plus. Za velmi užitečné však považujeme kancelářský balíček Kingsoft Office (nabízen i na Play Storu zdarma), zálohovací aplikace a klávesnici TouchPal. Oceňujeme přítomnost podpory LTE, která je u nás stále spíše raritou, ale na druhou stranu je chybná absence NFC.

Uživatelské prostředí ZTE Grand S Flex
Uživatelské prostředí ZTE Grand S Flex
Uživatelské prostředí ZTE Grand S Flex
Uživatelské prostředí ZTE Grand S Flex

Fotoaparát má rozlišení 8 Mpix a disponuje automatickým ostřením a přisvětlovací diodou. Výsledné snímky hodnotíme lehce nadprůměrně a při horších světelných podmínkách je na fotografii zjevný drobný šum. Naopak solidně si fotoaparát poradí s ostrostí a barevnou věrností. Na nějaké vyšší příčky a tvrdý souboj se soupeři však může zapomenout.

ZTE Grand S Flex foto
ZTE Grand S Flex foto
ZTE Grand S Flex foto
ZTE Grand S Flex foto

Konkurence: stará garda táhne

Problémem vyšší střední třídy je prostý fakt, že do ní po chvíli začnou padat dříve špičkové modely a protivníků je rázem téměř dvojnásobek. Možná proto ZTE ustoupilo po stránce technických parametrů a sází na povedený vzhled a kvalitní zpracování. V podobné kategorii se však nacházejí již dříve zmiňované vlajkové androidy, jako jsou Nexus 4 nebo starší Galaxy Nexus.

Konkurence je však ještě tvrdší a zahrnuje třeba Sony Xperii SP nebo starší Xperii T,  LG Optimus L9 II a Huawei Honor 2. Horší je, že i v nižší kategorii najdete podobně, nebo ještě o něco lépe vybavené přístroje. Modelu Flex tak nezbývá, než to zahrát na první dojem, k čemuž má velmi dobré předpoklady.

  • Sony Xperia SP zaujme úhlopříčkou 4,6 palce s technologií Bravia Engine. Hlavní fotoaparát je vybaven bleskem i obrazovou stabilizací a zachytí snímky v rozlišení až 8 megapixelů a videa ve Full HD rozlišení. Energii telefon čerpá z akumulátoru kapacity 2 400 mAh a jeho hospodárnému využití pomáhá technologie Stamina.

    Cena: 8 499 Kč

  • ZTE Grand S Flex je výkonný smartphone, který zaujme především velkým pětipalcovým displejem s tvrzeným sklem Gorilla Glass, odolným proti poškrábání, nebo fotoaparátem s rozlišením 8 megapixelů. Telefon podporuje nejnovější sítě čtvrté generace LTE. To vše za přijatelnou cenu.

    Cena: 7 699 Kč

  • Huawei Honor 2 boduje především čtyřjádrovým 1,4GHz procesorem K3V2 vlastní výroby a 4,5" IPS panelem s HD rozlišením, které znamená vysokou jemnost kresby 326 DPI, což je hodnota na úrovni Retina displeje iPhonu.

    Cena: 7 500 Kč