Onyx: opravdu chytré véčko (první informace)

  • 4
Chytrý mobilní telefon véčkové koncepce nabízí nejen operační systém PalmOS, ale také velký barevný displej, digitální fotoaparát i bohatou nabídku nejrůznějších funkcí.

Když před časem vznikalo preview na poměrně povedený chytrý telefon Zircon, vyčítali jsme mu především jeho velikost. Netušili jsme však, že výrobce tohoto zařízení, společnost GSPDA, představí několik dní poté nový chytrý telefon, který rozhodně nemůžeme nazvat velkým.

Onyx je mobilní telefon véčkové koncepce a stejně jako jeho větší kolega je také chytrý. V rozevírací krabičce o rozměrech 97 x 47 x 20 milimetrů totiž tepe procesor Motorola DragonBall taktovaný na frekfenci 33 MHz. Znalci již jistě tuší, jaký operační systém byl pro tento chytrý telefon výrobcem zvolen - ano, je jím PalmOS ve verzi 4.1. Přístroj disponuje barevným dotykovým displejem, který uživatelům nabízí rozlišení 176 x 240 obrazových bodů. Displej je schopný zobrazit až 260 000 barevných odstínů.

Nevšední Palm

Kromě aplikací běžně dostupných v této verzi operačního systému PalmOS zde však najdete něco víc. Samozřejmostí bude určitě aplikace pro psaní, příjem a archivování běžných textových zpráv. Telefon však dokáže mnohem více, protože kromě dlouhých textovek můžete vytvářet, odesílat a přijímat i moderní multimediální MMS zprávy. Budete se tak moci se svými blízkými podělit o fotografie pořízené pomocí vestavěného digitálního fotoaparátu. Nečekejte však mnohapixelové rozlišení, protože vám bude muset stačit rozlišení pouhých 352 x 288 obrazových bodů. Žádná sláva, ale pro mobilní fotografování je i toto rozlišení postačující.

 

Pokud některý mobilní telefon podporuje MMS, musí automaticky zvládat také rychlé datové přenosy s využitím technologie paketového přenosu dat GPRS. Onyx dokáže pro přenášená data otevřít až čtyři timesloty pro download a jeden timeslot pro upload. Paketová data se však nepoužívají pouze pro MMS zprávy. Rychle můžete odesílat také zprávy elektronické pošty, načítat wapové i webové stránky. 

 

Z dalších vlastností tohoto chytrého mobilu stojí za zmínku především podpora aplikací vytvořených v jazyce Java, pro které můžete využít celou volnou paměť. Lithium Iontová baterie o kapacitě 900 mAh dokáže udržet telefon buď 200 hodin v pohotovosti nebo uskutečnit až dvě hodiny telefonního hovoru.

Vítězné tažení?

Chytrých mobilních telefonů se poslední dobou objevuje doslova jako hub po dešti. A je to dobře, protože alespoň budeme mít z čeho vybírat. Můžeme totiž směle prohlásit, že právě smartphony budou zakrátko tím, co srazí běžné mobily doslova na kolena.