Nokia si pro své nové modely připravila zcela přepracovaný prohlížeč internetových stránek. Kromě komfortního prohlížení internetu nabídne i mnoho zajímavých funkcí, které nedávají WAPu příliš šancí na přežití.
Nová aplikace má postupem času vytlačit stávající prohlížeč. V současných modelech přitom naleznete obě verze. Na novinku schovanou až v druhé úrovni nabídky ovšem narazí jen málokterý běžný uživatel.
Nokia začala svůj inovativní webový prohlížeč do svých novinek instalovat nenápadně. Ve standardní nabídce nebo při dlouhém podržení nuly se nepochopitelně zobrazuje jen starší verze. Aplikaci, o které jsme vás informovali již na začátku letošního roku, jsme tak přehlédli u modelu N91.
Nové funkce, starý kabát
Nový prohlížeč přináší oproti dosavadní aplikaci mnohá vylepšení. Svůj původ má v Open Source projektech, které daly vzniknout i známému linuxovému Konqueroru. Převzal od nich několik nápadů a zabalil je do starého známého vzhledu. Udělal tak skvělý kompromis mezi novými funkcemi a nutností učení se nového ovládání.
Zásadní změnou je samotná rychlost vykreslování. Díky stabilnímu jádru systému se můžete pokochat plně načtenou stránkou již za pár vteřin. I při komunikace pomocí GPRS se stránky zobrazily nezvykle rychle. Daň za takový komfort je ale velká náročnost programu na paměť.
Při prohlížení stránek se tak mnohokrát stalo, že si přístroj samovolně zavřel ostatní běžící aplikace na pozadí. Během testování jsme se setkali i s omezenou funkčností aktivního pohotovostního režimu a vrcholem pak bylo spadnutí samotného prohlížeče. Zde má Nokia velký prostor pro směr budoucího vývoje.
Nastavení od A do Z
Základní pohled se od původního prohlížeče příliš neliší. Ubyl název zvoleného přístupového bodu a místo něj zde naleznete složku Webové zdroje, která skrývá uložené RSS kanály. Lze je jednoduše uložit během prohlížení webu přes kontextovou nabídku. Jejich aktualizace probíhá ale pouze manuálně.
Volba přístupového bodu je vyřešena buď jeho výběrem před každým připojováním, nebo jej lze napevno zvolit v nastavení. Kromě klasických položek jako je domovská stránka či zákaz načítání obrázků můžete manuálně nastavit i kódování, povolit ukládání automatických záložek a generování seznamu historie, zakázat cookie či spouštění skriptů Java/ECMA.
Velmi zajímavá je možnost blokování automaticky otevíraných oken, nastavení zobrazení přes celou obrazovku je již standardem. Co nám ale velmi chybí je schopnost prohlížeče zobrazovat stránky na šířku. Snad se to s příští verzí zlepší.
Komfortní prohlížení
Zásadní novinky pak najdeme při samotném prohlížení webu, kdy vám přijde na pomoc kurzor známý z běžných počítačů. Odpadá tak nekonečné skákání po všech odkazech na stránce a během chvíle kliknete tam, kam si přejete. Jednotlivé sloupce zobrazené stránky se automaticky přizpůsobují šířce displeje, celou stránku na něj však nevtěsnáte.
Tato nevýhoda je ale mistrovsky vyřešena možností rychlého výběru části zobrazené stránky. Stiskem klávesy 8 se zobrazí náhled stránky s čtvercovým výběrem, ve kterém jednoduše vyberete požadovaný blok k zobrazení. Podobná mapa se automaticky zobrazí i při dlouhém rolování stránkou. Tuto funkci ale můžete v nastavení zakázat.
Pokud máte ostříží zrak (či naopak), můžete nastavit velikost obrázků i písma. Druhá možnost dostala i své klávesové zkratky. Hvězdičkou tak text o čtvrtinu zvětšíte, křížkem o stejný procentní podíl zmenšíte.
Takový malý Firefox
Firemní prohlížeč Nokie se v mnohém blíží i běžným programům typu Firefox. Největší podobnost najdete u vyhledávání zadané fráze, kdy po vyvolání klávesou 2 vyskočí vyhledávací okno a kurzorovou klávesou se lze mezi nalezenými shodami pohybovat. Klasickému prohlížeči se podobá i automatické nabízení navštívených stránek při manuálním zadávání adresy, tedy běžná historie navštívených stránek.
K historii se váže i další novinka. Namísto pouhého textového výpisu vás prohlížeč provede navštívenými stránkymi ve formě grafických náhledů. Můžete v nich libovolně rolovat a rychle se tak vrátit k požadovaným informacím.
Oproti starší aplikaci si novinka poradí i s více okny. Tato vlastnost hojně využívaná u mobilní Opery ale není plnohodnotná, protože nové okno nelze vyvolat uživatelsky. Jeho otevření je závislé na vlastnosti odkazu. Pomocí klávesy 5 pak vyvoláte seznam otevřených oken a o jejich počtu vás informuje jednoduchá ikonka v informačním řádku.
Kromě protokolů HTML, xHTML či zabezpečeného HTTPS si poradí prohlížeč i s běžným WAPem a internetovým aplikacím se hlásí jako Mozilla 5.0. Z ostatních standardů využívaných pro tvorbu webu je zajímavá podpora JavaSkriptů a stylů CSS 1 a CSS 2. Do budoucna by si mohla Nokia porozumět i s flashovými stránkami, které nyní nezobrazí.
Pomalými krůčky k dokonalosti
Nový firemní prohlížeč Nokie je velmi dobrou aplikací, která ale nechává obrovský prostor k dalšímu vývoji. Zásadním problémem je stabilita programu a i samotné funkce by stály za dotažení. Velmi rádi bychom v budoucnu viděli větší podporu práce s více okny, propracovanější správu RSS kanálů a možnost prohlížení i v módu na šířku. Nepochopitelně navíc působí přítomnost staré i nové verze aplikace v jednom přístroji.