Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 26. října 2021 Erik

Nejmenší manažer na trhu – recenze Nokia 6120 Classic

Na jednu stranu se finský výrobce při tvorbě držel tradičního vzhledu, výjimečně neexperimentoval a zaměřil se zejména na pracovní funkce. Při této příležitosti se mu však podařilo vytvořit jeden z nejmenších smartphonů s velice dobrým poměrem cena/výkon.

Čtyř směrný stříbrný ovládací kříž, s nímž se skvěle pracuje, a část klávesnice s drobnými mezerami mezi tlačítky. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Přízvisko „classic“ ještě neznamená, že je Nokia 6120 pouze dalším nudným manažerským telefonem v řadě. Možná by mu v tomto případě tedy lépe sedělo zařazení do business kategorie E. Zdání v tomto ohledu klame a dnes recenzovaný telefon rozhodně nepatří kvůli svému tradičnímu vzezření pouze do kanceláře. Lidí zakládajících si na elegantním designu je stále více než dost a přitom se nemusí jednat o vrcholové pracovníky. Navíc se operační systém Symbian podařilo tentokrát natěsnat do rozměrů odpovídajících klasickým přístrojům a to především i po stránce hmotnosti. Cena přístroje je kupodivu rovněž více než rozumná a nic nebraní masovějšímu rozšíření.

I přesto se Nokia 6120 nezbaví zaměření především na pracovně vytíženější část populace. Právě pro ně tento telefon nabízí kromě propracovaných organizačních funkcí téměř všechny myslitelné datové přenosy, sadu pro práci s dokumenty MS Office a chvíle volna naopak zpříjemní FM rádio a kvalitní MP3 přehrávač. Jedinou tmavou skvrnou se zdá být absence Wi-Fi, která dosti znevýhodňuje Nokii 6120 před naprostou většinou smartphonů s Windows Mobile. Najdou se i další nedostatky? Následující recenze prozradí více.


Katalog mobilů:Nokia E50Nokia N73Nokia 6120 Classic

Trojice chytrých Nokií s operačním systémem Symbian Series 60 - Nokia E50, Nokia N73 a dnes recenzovaná Nokia 6120 Classic.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Mobilní telefon zaměřený především na pracovně vytíženější zákazníky, kteří ocení podporu téměř všech datových přenosů a výjimečně malé rozměry a hmotnost.


Vzhled – stále pohledná klasika

O elegantnosti vzhledu Nokie 6120 nemůže být vůbec sporu a tělo přístroje je až na stříbrný ovál na čelní straně na uhel černé. Použity byly výhradně plasty, které si však svojí kvalitou nezadají s daleko ušlechtilejšími materiály. Příště bychom ale byli raději za daleko méně matnou variantu. Na zadní straně jsou totiž pod některými úhly jasně zřetelné otisky prstů. To ostatně platí i pro blok s alfanumerickými klávesami. Leštění je v tomto ohledu tedy zbytečné a naštěstí nejsou nečistoty natolik zřetelné jako u jiných přístrojů.

Velmi kladně naopak hodnotíme vytvarovanou zadní část okolo baterie, která je oproti zbytku konstrukce daleko více skosena a telefon padne lépe do ruky. Občas nás zlobila odklápěcí krytka slotu na paměťové karty a kromě nehtu jsme nejednou museli použít malé nůžky. Za drobnou zajímavost se dá považovat umístění reproduktoru na boku přístroje kousek od zmiňovaného slotu na karty microSD.

Pomalu se dostáváme k tomu nejlepšímu a tím jsou fyzické rozměry přístroje, které se podařilo vzhledem k výbavě udržet ukrutně nízko. Mírami 105x46x15 mm a váhou pouhých 89 gramů jde o prakticky nejmenší smartphone a všichni konkurenti jsou minimálně o 20 gramů těžší. Pochvalu zaslouží i dílenské zpracování celé konstrukce, nikde nic nevrže. Na spodní straně přístroje najdete miniUSB konektor, 2,5mm jack a zdířku pro nabíječku.

Recenze Nokia 6120

Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo

Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo

Klávesnice a ovládání – podle vašich přání

Tradiční sestavu tlačítek charakteristickou pro symbianové přístroje opustila v Nokii 6120 tužtička, která vždy sousedila s korekční klávesou. Její funkci supluje při psaní zpráv mřížka (#) a nejedná se tak o příliš velkou ztrátu. Klávesa pro vstup do hlavního menu se naštěstí nikam neztratila, což znamená, že oběma kontextovým klávesám můžete přiřadit jednu z více než devadesáti funkcí. Sestavu tlačítek okolo čtyř směrného kříže doplňuje zelené a červené sluchátko.

Stříbrná tlačítka mají navíc vždy po stranách výrazný lem a i na relativně malé ploše se podařilo umístit klávesy takovým způsobem, aby nedocházelo k překlepům. Velmi podobně se dá hovořit i o alfanumerické části, která může díky dostatečným mezerám naprosto splývat s okolím. Přestože si na nulový zdvih budete muset chvíli zvykat, perfektní odezva se již od začátku postará o to, aby tato doba byla co nejkratší.

Recenze Nokia 6120

Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo

Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo

Jako operační systém telefonu byl použit Symbian Series 60 3rd v9.2, což mu propůjčuje neporovnatelně více schopností než rozšířenějšímu standardu Series 40 (ačkoliv i na tuto „hloupější“ platformu začínají prosakovat některé funkce schopnějších kolegů). Nokia 6120 nabízí jak klasickou pohotovostní obrazovku s možností zvolit čtyř směrnému jednotlivé funkce, tak i druhý pohotovostní režim. V něm máte přístup k nejpoužívanějším aplikacím a velmi šikovné je zobrazení aktuálních událostí v kalendáři nebo informace o právě přehrávané skladbě či rádiové stanici.

Hlavní menu tvoří matici 4x3 a pohybovat se v něm pomocí číselných zkratek lze pouze na nejvyšší úrovni. Jednotlivé nabídky či zástupce programů můžete libovolně uspořádávat a plně si tak přizpůsobit menu k obrazu svému. Pohyb ve složkách je velmi svižný a telefon se nezadýchává ani při spouštění předinstalovaných programů. Lví podíl na tom má určitě procesor o frekvenci 369MHz.

Recenze Nokia 6120

Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo

Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo

Displej a výdrž baterie – chytré vylepšení

Na displej Nokie 6120 byla použita technologie TFT a může se navíc chlubit reflexní fólií, která výrazně zlepšuje čitelnost na přímém slunečním světle. Kvalitou zobrazení se s rozlišením 320x240 pixelů a šestnácti miliony barev řadí k naprosté špičce. Chválíme především neznatelný rastr a sytost barev.

Na smartphone se Nokia 6120 vytáhla i výdrží baterie a nabíječky se dožadovala až po čtyřech dnech. To vše při deseti minutách volání, několika odeslaných SMS a zhruba dvou hodinách poslechu hudby. U smartphonu však více než v jiných případech záleží na konkrétním způsobu používání a například datové přenosy výdrž o velký kus srazí.

Recenze Nokia 6120

Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo

Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo Recenze Nokia 6120 telo

Telefonní seznam a zprávy – radost i zklamání

Propracovanost a kvalita vícepoložkového seznamu si s ničím nezadá například s telefony vybavené Windows Mobile. V některých ohledech dokonce Symbian vede a ke každému záznamu můžete přidat neskutečné množství údajů. Omezeni jste přitom pouze kapacitou vnitřní paměti. Samozřejmostí je třídění osob do skupin a jejich následné odlišení vyzváněcími melodiemi. Jedinou vadou na kráse je neschopnost zobrazit naráz kontakty z paměti přístroje a SIM karty.

Recenze Nokia 6120

Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp

Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp

Při psaní zpráv můžete zvolit jednu ze tří velikostí písma a vždy jasně vidíte, kolik zbývá znaků do konce každé SMS. Velmi neposlušný je však slovník T9, který některé české znaky považuje za důvod zkrátit zprávu na 70 znaků (č,ř) a jiné nikoliv (např. ě,ž,š). Jediným východiskem je vypnout slovník T9 a pokračovat dál bez jeho pomoci.

Emailový klient byl vyšperkován téměř k dokonalosti a dokáže pracovat s protokoly SMTP, POP3 a IMAP4. Zprávy je schopen v pravidelných intervalech stahovat z několika účtů, ať už by se mělo jednat pouze o hlavičky nebo celý text včetně příloh. Nezapomnělo se ani na editor MMS či Push to talk.

Recenze Nokia 6120

Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp

Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp

Kalendář a data – neschází téměř nic

Čas si můžete organizovat přes propracovaný kalendář, který vedle tří náhledů (denní/týdenní/měsíční) nabízí čtveřici typů událostí (schůzka/poznámka/výročí/úkol)  s možností nastavit u nich opakování. Do nabídky organizéru ještě patří jednoduché poznámky, nepříliš chytrá kalkulačka, několik opakovaných budíků a převodník „všeho na všechno“. Hodí se i diktafon s délkou záznamu až 60 minut.

Využití určitě najde sada QuickOffice obsahující nástroje pro prohlížení dokumentů ve formátu Word, Excel a PowerPoint. Přestože jsou schopnosti těchto aplikací výborné a překreslování rychlé, nedokáží si poradit s editováním dokumentů. To umí pouze vyšší verze, za kterou zaplatíte skoro 15 Euro. V telefonu je obsažen ještě Adobe Reader LE 1.5 pro prohlížení souborů ve formátu pdf.

Stahovat můžete data přes EDGE (multislot třídy 32), UMTS a HSDPA. K dokonalosti už chybí jenom Wi-Fi modul, který už se nachází u většiny konkurenčních přístrojů s Windows Mobile. Nokia 6120 zvládá připojit paměťovou kartu k telefonu přes USB mass storage. MicroSD karta však není součástí balení a vystačit si ze začátku budete muset s necelými 40MB vnitřní paměti. V krabici s telefonem mimo jiné naleznete ještě mini USB kabel a celkem kvalitní stereofonní headset Nokia HS-47.

Recenze Nokia 6120

Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp

Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp Recenze Nokia 6120 disp

MP3 přehrávač, FM rádio a fotoaparát – multimédia na úrovni

Kromě třídění skladeb podle interpretů, žánrů či alb obsahuje hudební přehrávač propracovaný ekvalizér a možnost posílit basy nebo rozšířit stereo. Nokia 6120 vám zahraje skladby ve formatu MP3, M4A, eAAC+ a WMA. FM rádio bohužel nepodporuje RDS, a tak si automaticky nalezené stanice budete muset sami pojmenovat a uložit je až na dvacet volných míst v paměti.

Fotoaparát s rozlišením 2Mpix se kvalitou snímků řadí k lepšímu průměru a k lepším výkonům mu chybí automatické ostření. Fotografie jsou tak relativně rozmazané, ale na druhou stranu potěšila věrnost podání barev a možnosti nastavení. Velkým plusem je přítomnost přisvětlovací diody, kterou však nemůžete použít jako kapesní svítilnu. Video lze nahrávat v rozlišení 320x240 ve formátu 3gpp v celkem obstojné kvalitě.

Recenze Nokia 6120

Recenze Nokia 6120 foto Recenze Nokia 6120 foto Recenze Nokia 6120 foto

Recenze Nokia 6120 foto Recenze Nokia 6120 foto Recenze Nokia 6120 foto

Závěr – téměř bezchybný přístroj

Nokia 6120 si na nic nehraje a svému majiteli nabídne za slušnou cenu solidní paletu funkcí. Vzhledem rovněž nikoho neurazí a svými rozměry a hmotností už teprve ne. Přestože  zaměřením bude vyhovovat především pracovně vytíženým lidem, nezapomnělo se ani na multimediální funkce. Nemluvě o otevřeném operačním systému, který skrývá daleko větší možnosti než kolekce předinstalovaných aplikací.

Jedinou vadou na kráse je zajisté absence Wi-Fi a nešikovný slovník T9. Drobnosti jako matnější plasty či hlasitější odezva čtyř směrné klávesy se dají snadno přejít. Konkurence je v těchto ohledech o krok dopředu a pokud zapomeneme na přístroje s Windows Mobile (HTC S710 Vox, HTC S310 Oxygen, HTC MTeoR) většina z nich pochází právě ze stáje Nokie. I ty však nejsou úplně dokonalé a na kouscích jako jsou Nokia E50, Nokia E65 či Nokia N73/N72 najdete spoustu mušek. A ve většině případů si ještě zhruba dva tisíce připlatíte. Pokud tedy chcete vsadit na jistotu, s Nokií 6120 nešlápnete vedle.

Proč koupit?

 • povedená konstrukce a elegantní vzhled
 • malé rozměry a hmotnost
 • perfektní displej
 • solidní výdrž
 • podpora EDGE, UMTS a HSDPA

Proč nekoupit?

 • absence Wi-Fi
 • špatné ořezávání češtiny
 • plasty náchylné na otisky prstů

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

7 499 Kč s DPH

 • Nejčtenější

Toto se může stát jen u Applu. Prodá vám předražený hadr

Už dlouho je známé, že si Apple i za obyčejné věci umí účtovat extra příplatek. Tentokrát nás společnost překvapila...

Nové iPhony jsou špičkou fotomobilů. Opět nestačí jen na Číňany

Apple si tradičně na kvalitě fotoaparátu iPhonů dává záležet. I díky tomu patří jeho modely tradičně k užší špičce v...

Spolkl mobil a styděl se to přiznat. Uvázl mu v žaludku na půl roku

Nemocnice v egyptském Asuánu přijala pacienta, který si stěžoval na bolesti břicha. Lékaři zahájili léčbu v domnění, že...

Bez překvapení. Nové pixely od Googlu ovšem konkurenci zatopí

Google po dlouhých týdnech vyčkávání konečně oficiálně představil své nové smartphony Pixel 6. O novinkách už dopředu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysílač podpálil patrně v domnění, že jde o 5G. Teď je žhář za hlupáka

Odpor vůči 5G stále neutuchá. Své o tom ví i v australském Sydney. Lidé z místního poloostrova Vaucluse měsíce bojovali...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

 • Další z rubriky

Jsou mezi nimi tři roky rozdíl. Přesto ani starší maxi iPhone neurazí

iPhony s přídomkem Max vyrábí Apple od roku 2018, kdy debutoval model XS Max. Od té doby přišly modely 11 Pro Max, 12...

Podcenění zájmu, nebo nouze o čipy? Pixel 6 je nedostatkové zboží

Okamžitě po představení nových smartphonů řady Pixel 6 spustil Google jejich předobjednávky. Ty však provázely potíže a...

Co se vejde do smartphonového kufříku? Test Realme GT Master Edition

Velice zajímavou volbou ve vyšší střední třídě je aktuálně model Realme GT Master Edition. Má poměrně neobvyklý design...

Nový seriálový hit: Jak bude nakonec vypadat nejlepší samsung?

Premiéra nové řady vrcholných modelů Samsungu Galaxy S22 se blíží, do odhalení zbývají zhruba tři měsíce. Sestava...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...