Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 1. června 2020 Laura

Vyzkoušeli jsme iOS 7. Je to největší změna systému od prvního iPhonu

aktualizováno 
Nový operační systém iOS 7 není označován jako největší změna od prvního iPhonu náhodou. Nová verze systému přináší zcela nový vzhled a i když je základní logika uživatelského prostředí zachována, změn najdeme docela hodně.

Apple od uvedení prvního iPhonu v roce 2007 nechal vzhled svého systému pro chytré telefony skoro šest let prakticky beze změn. Nový systém iOS 7 přináší zcela nový design a používá takzvaný flat design, tedy vzhled uživatelského prostředí, který se vyznačuje jednoduchostí a obejde se bez různých efektů, jako je stínování atd.

Fotogalerie

Nový vzhled uživatelského prostředí iPhonu se nemusí líbit každému. Na vině je především použití velmi výrazných barev. iOS 7 neumožňuje změnu barevného provedení menu, a tak si uživatelé na pestrobarevné ikony budou muset zvyknout. Jinak ovšem není novému provedení co vytknout. Je přehledné stejně jako předešlé verze a navíc působí moderně.

Jednotlivé animace otevíraní a různých přechodů působí efektně a to ne na úkor funkcionality. Nový je také font písma a časté využití poloprůhlednosti jednotlivých elementů uživatelského prostředí. Zmínit je nutné efektní pozadí uživatelského prostředí s prostorovým efektem. Při každém naklonění telefonu se pomocí senzorů pozadí pohybuje. Sice zbytečnost, ale pěkná. Novinkou jsou také dynamická, tedy animovaná pozadí na plochu.

iOS 7 pro iPhone: Odmeknout iPhone už lze po celé ploše displeje.

iOS 7 pro iPhone: Odmeknout iPhone už lze po celé ploše displeje.

iOS 7 pro iPhone: Notifikace na zamčeném displeji

iOS 7 pro iPhone: Notifikace na zamčeném displeji.

iOS 7 pro iPhone: Hlavní menu je barevnější než dříve.

iOS 7 pro iPhone: Hlavní menu je barevnější než dříve.

Samotné menu je opět tvořeno ikonami, tedy žádná změna. Vylepšena byla však možnost umisťovat jednotlivé ikony do složek, které lze libovolně pojmenovat a je do nich možné dávat neomezený počet položek. V nich pak lze listovat.

Dvě lišty

Z horní části displeje lze i nyní stáhnout notifikační centrum. To je přepracované a o poznání přehlednější s možností zobrazovat dnešní, všechny, nebo zmeškané události. Zobrazování různých položek v notifikační liště si lze zvolit. V liště najdeme i informace o počasí.

iOS 7 pro iPhone: Notifikační lišta

iOS 7 pro iPhone: Notifikační lišta.

iOS 7 pro iPhone: Ovládací lišta

iOS 7 pro iPhone: Ovládací lišta.

iOS 7 pro iPhone: Kalendář je přehledný.

iOS 7 pro iPhone: Kalendář je přehledný.

Úplnou novinkou je ovládací centrum, které se vysouvá ze spodní části displeje. Zde je možné nastavit jas displeje, ovládat hudební přehrávač a také zde můžeme například zapnout, nebo vypnout wi-fi, Bluetooth, režim Nerušit a další. Dále je v kontrolním centru lišta pro zkratky ke svítilně, odpočítávání, kalkulačce nebo fotoaparátu. Škoda, že není možné si jednotlivé zkratky zvolit po svém.

iOS 7 pro iPhone: Nová podoba editoru textových zpráv

iOS 7 pro iPhone: Nová podoba editoru textových zpráv.

iOS 7 pro iPhone: Snímky můžeme pořizovat s několika efekty

iOS 7 pro iPhone: Snímky můžeme pořizovat s několika efekty.

iOS 7 pro iPhone: Nově lze pořizovat fotografie ve čtvercovém poměru stran.

iOS 7 pro iPhone: Nově lze pořizovat fotografie ve čtvercovém poměru stran.

Ovládací centrum se může zobrazovat i na zamčeném displeji nebo při spuštěné aplikaci, ale lze to zakázat. Dá se předpokládat, že lištami se Apple inspiroval u konkurenčního Androidu. Rozdělení lišt na dvě je ovšem originální a přehledné řešení. Vyhledávání v celém telefonu Spotlight už nenajdeme ukryté před první stránkou menu (posun vlevo), ale je vždy dostupné potáhnutím plochy displeje dolů.

Konec "Slide to Unlock"

Aktualizujte si svůj iPhone

Systém bude dostupný od 18.9. večer pro iPhony 4 a novější, iPad 2 a novější, iPad mini a iPod touch od páté generace

Přepracována byla rovněž úvodní obrazovka. Zmizela takřka ikonická lišta Slide to Unlock, odemknout telefon nyní jde pohybem zleva doprava kdekoliv na ploše displeje. Na zamčeném displeji lze shora, či zespodu vytáhnout obě zmiňované lišty, tedy notifikační i ovládací. Opět je k dispozici možnost rychlého přístupu k fotoaparátu ze zamčeného displeje, jak tomu bylo dříve.

Když jsme zmínili fotoaparát, tak i jeho se dotkla proměna. Sice stále nabízí pouze ty nejzákladnější možnosti nastavení, ale nově je možné pořizovat fotografie s některým z barevných efektů. Nová je také možnost pořizovat čtvercové snímky, což ocení především uživatelé Instagramu a dalších obdobných služeb. Přehlednější je rovněž fotoalbum.

iOS 7 pro iPhone: Rozhraní pro vytáčení telefonního čísla

iOS 7 pro iPhone: Rozhraní pro vytáčení telefonního čísla.

iOS 7 pro iPhone: Menu nastavení

iOS 7 pro iPhone: Menu nastavení.

iOS 7 pro iPhone: Nový design kalkulačky

iOS 7 pro iPhone: Nový design kalkulačky.

Velký den pro iPhonisty. Ode dneška si volají zdarma

Revoluci může způsobit nová služba FaceTime Audio. Ta funguje stejně jako už známé komunikování přes videohovory, ale nyní lze komunikovat také jen prostřednictvím hlasu. Služba FaceTime, jež využívá datové přenosy (přes mobilní síť i přes wi-fi) a je kompatibilní pouze s dalšími produkty Applu, tak nahrazuje klasické telefonování (více v odkazu v boxu vpravo).

Před FaceTime Audio bylo možné využívat řadu VoIP služeb, ale výhodou řešení od Applu je integrace přímo do telefonního seznamu, kdy lze jednoduše u každého kontaktu zvolit, zda chcete volat klasicky, nebo přes FaceTime. Ušetřit tak lze za klasický hovor, třeba z daleké ciziny.

Přehledný multitasking

Změnou prošel rovněž multitasking, který lze nyní označit za plnohodnotný. Zobrazení s velkými kartami připomíná systém Web OS. Dřívější vypínání ikon ve spodní liště nahradilo zobrazení všech spuštěných položek, navíc s ikonou dané funkce. Jednotlivé položky lze jednoduše a přehledně aktivovat, nebo je vypnout pouhým přejetím prstu nahoru. Multitaskingové menu se opět aktivuje dvojitým stiskem ústředního tlačítka.

iOS 7 pro iPhone: Internetový prohlížeč Safari

iOS 7 pro iPhone: Internetový prohlížeč Safari.

iOS 7 pro iPhone: Rozhraní otevřených internetových stránek

iOS 7 pro iPhone: Rozhraní otevřených internetových stránek.

iOS 7 pro iPhone: Nabídka pro sdílení

iOS 7 pro iPhone: Nabídka pro sdílení.

Razantní proměnou prošel hudební přehrávač. Ten už nemá možnost listovaní v albech, tzv. Cover Flow, ale nově je v zobrazení na šířku k dispozici zobrazení obalů všech alb v telefonu. Samotný přehrávač opět využívá zmiňovaný flat design, tedy vše je čisté a přehledné.

Apple si hodně slibuje od nové služby iTunes Radio, což je streamování hudby. Tato služba je zatím dostupná pouze ve Spojených státech, ale nám v Praze normálně funguje. Stačí mít účet na americkém iTunes. Potom lze rádio poslouchat i v iTunes na počítači. Služba bude zdarma s občasným přehráním krátké reklamy. Uživatelé iTunes Match budou moci využívat službu bez reklam.

iOS 7 pro iPhone: Nová podoba hudebního přehrávače

iOS 7 pro iPhone: Nová podoba hudebního přehrávače.

iOS 7 pro iPhone: Spolu s interprety se zobrazují i jejich obrázky.

iOS 7 pro iPhone: Spolu s interprety se zobrazují i jejich obrázky..

iOS 7 pro iPhone: Složka

iOS 7 pro iPhone: Složka.

Změny se dotkly také internetového prohlížeče Safari. Ten má už jen jedno políčko jak pro zadání adresy, tak pro vyhledávání. Listování v otevřených stránkách ve 3D stylu je nejen efektní, ale také praktické s možností přeskupování a jednoduchého zavření pohybem prstu. Zásadní inovací ovšem je možnost mít současně otevřeny internetové stránky bez limitu a ne jen osm stránek jako dříve. V položce Záložky nově najdete Sdílené odkazy, zahrnující všechny odkazy z vašeho Twitteru.

Více přihlášených služeb

Nový je vzhled klávesnice, ale její funkčnost změněna nebyla. Vedle již dříve integrovaného Facebooku a Twitteru je nyní v systému možné být přihlášen ke svému účtu na Flickru nebo portálu Vimeo. Fotografie nebo videa tak lze jednoduše nahrávat přímo na zmíněné portály.

iOS 7 pro iPhone: iTunes rádio pro poslech streamované hudby

iOS 7 pro iPhone: iTunes rádio pro poslech streamované hudby.

iOS 7 pro iPhone: Jeden ze streamů iTunes rádia

iOS 7 pro iPhone: Jeden ze streamů iTunes rádia.

iOS 7 pro iPhone: Přepracované fotoalbum

iOS 7 pro iPhone: Přepracované fotoalbum.

V telefonním seznamu jde nově blokovat jednotlivé kontakty. E-mailový klient zůstal s výjimkou vzhledu nezměněn, stejně jako rozhraní pro textové a iMessage zprávy. Změny se nedotkly ani videopřehrávače.

Kalendář nově umožňuje jednoduché přesouvání událostí. Inovace se nevyhnuly ani aplikaci Počasí, která nově zobrazuje animace a ukazuje více informací. Systém iOS 7 přináší funkci AirDrop, která umožňuje sdílení různých položek nebo odkazů na další iPřístroje. Funkce využívá wi-fi i Bluetooth.

Novinkou je také automatická aktualizace aplikací přes wi-fi. Zvolit si rovněž můžeme velikost textu v aplikacích, které to podporují. Šikovné funkce pro uživatele s hendikepy zůstaly zachovány. Hlasová asistentka Siri po dvou letech opouští fázi beta, ale stále nepodporuje češtinu.

Autor:
  • Nejčtenější

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

T-Mobile znovu oprášil tři roky starý výhodný tarif. Opět jen na chvíli

Tarif s 10 GB dat jen za 499 korun? Pokud nelpíte na neomezených minutách a SMS, pak to není utopie. Takový tarif...

Huawei v ještě větších problémech. Nebude mít z čeho vyrábět smartphony

Americká administrativa prodloužila sankce proti čínskému výrobci smartphonů Huawei. Ty zakazují americkým firmám...

Růst i přes korona krizi. Tradiční značka u Čechů boduje a zvedá se

Tradiční značky mobilních telefonů, jejichž historie sahá až do samotného počátku mobilního volání, to nemají v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Apple se bojí. Zrychluje přesun výroby iPhonů do Indie a Vietnamu

Současná obchodní válka mezi USA a Čínou není jen záležitostí společnosti Huawei, která je jí značně ovlivněná. Dopadá...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Apple se bojí. Zrychluje přesun výroby iPhonů do Indie a Vietnamu

Současná obchodní válka mezi USA a Čínou není jen záležitostí společnosti Huawei, která je jí značně ovlivněná. Dopadá...

Samsung vyřadil z nabídky oblíbený model Galaxy S. Nemá za něj náhradu

Z českého trhu se poměrně nenápadně vytratil oblíbený smartphone Samsung Galaxy S10e. Nejlevnější a nejkompaktnější...

Výbava je podobná, v ceně je více než dvojnásobný rozdíl

Samsung Galaxy M21 je atraktivním smartphonem střední třídy. Velmi podobnou výbavu jako tento model má i Galaxy Xcover...

Novinky z klíčové série Note od Xiaomi jdou do prodeje

Od začátku června budou dostupné novinky z populární řady Note od Xiaomi, konkrétně modely Note 9 a 9 Pro. Zajímavější...

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Na největší stavbě v Minecraftu pracuje 400 lidí již skoro devět let

Project Greenfield je jedním z největších fanouškovských projektů v počítačových hrách vůbec, jeho cílem je postavit v...