Sebevědomí v praxi. Skládací huawei je dražší než skládací samsung

  18:36aktualizováno  18:36
Barcelona (Od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) - Samsung je světovou jedničkou v prodejích smartphonů. Huawei se jí chce stát. Samsung představil skládací smartphone ve středu, Huawei ukázal obdobný přístroj v neděli. Samsung bude stát 50 tisíc, Huawei bude za 60 tisíc korun. To je válka v přímém přenosu.

První, co nás napadlo, je slavná hláška z filmu Slunce, seno a pár facek: „Když vy přistavíte, tak mi to poženeme o štok, když vy břizolit, tak my kachličky.“ Obě značky si nedají nic zadarmo. Především Huawei jde za svým cílem velmi odhodlaně. Loni si naplánoval, že prodá 200 milionů smartphonů a prodal je. Letos chce předehnat Samsung a dělá pro to všechno.

Fotogalerie

Samsung připravuje skládací mobil už hodně dlouho, netají se s tím, a tak loni na podzim ukázal prototyp, teď 20. února pak v San Francisku i produkční přístroj. Ale jen na pódiu, blíž se k němu nikdo nedostal. Prodej má začít v dubnu a cena je předběžně stanovená na 2 tisíce dolarů. To by s daní odpovídalo zhruba 54 tisícům korunám.

Že se Huawei pustí do něčeho podobného (a mnoho dalších výrobců), bylo dávno jasné. Huawei žádné podrobnosti dopředu nevypouštěl, až v podstatě v pozvánce na veletrh MWC v Barceloně naznačil, jakou konstrukci bude jeho telefon mít.

A je jiná, než jak skládací telefon pojal Samsung. Galaxy Fold, jak se samsung jmenuje, má ohebný displej uvnitř a ten se tak přehýbá jako papír, nebo skoro jako papír. Huawei zvolil technicky jednodušší řešení: flexibilní displej je zvenku, ohýbá se tak vně kloubu telefonu.

Skládací huawei se jmenuje Mate X a bude stát závratných 60 tisíc korun. Rozdíl oproti samsungu už sice není dramatický, ale i tak je to překvapující. Huawei byl v podstatě vždy u adekvátních přístrojů levnější než jeho jihokorejský rival. I to svědčí o jeho rostoucím sebevědomí.

Ale zpět k telefonu. Tím, že má ohebný displej vně, tak připomíná v podstatě první takový přístroj, který loni na podzim představila společnost Royole. Koncepce je v podstatě stejná, jen provedení od Huaweie je asi stokrát preciznější, hezčí, kompaktnější a tak dále.

Oproti Royole nemá Mate X obě poloviny stejně dlouhé, levá je kratší. Tomu odpovídá asymetrické provedení zad. Na té delší části je vzadu jakási brada, která skrývá část elektroniky a ovládací prvky. Při zavření menší polovina hezky zapadne k této bradě. Obě části u sebe drží jakási pojistka, pro otevření je potřeba tuto pojistku stisknout. Huawei pak má pro telefon už i funkční pouzdro, které pro běžné použití nebude nutné z telefonu sundávat.

A jak to funguje v reálu? Asi skvěle, ale vlastní postřehy vám neřekneme. Na rozdíl od Samsungu, který telefon představil v San Francisku jen na pódiu, Huawei ho v Barceloně předvedl alespoň staticky za sklem. Jenže focení se ochrance nelíbilo, takže to byla taková přetahovaná. Ale na těch 10 až 20 centimetrů vzdálenosti vypadá telefon docela dobře. Konstrukce se zdá být bytelná, displej nepůsobil tak fóliově jako u Royole. Na chvíli jsme zaznamenali moment, když si před halou jeden vzorek prohlíželo vedení společnosti. Což byl mimo pódia jediný okamžik, kdy nebyl telefon schovaný.

Spíš zatím nebude odladěný software, i šéf Huaweie Richard Yu měl s ovládáním drobné problémy. Ale na to bude mít Huawei dost času, prodej začne až v polovině roku, zatím bez bližšího upřesnění.

A teď nezbytná dávka parametrů. Huawei se nebojí srovnávat s konkurencí, což na premiéře dokázal mnohými obrázky v prezentaci. V jednom směru má nad Samsungem Galaxy Fold výhodu, telefon podporuje 5G. Jenže letos je to spíš výhoda marketingová než reálná přednost, a to s ohledem na dostupnost 5G sítí.

Dále je zde superrychlé nabíjení a dvě baterie, v prvním případě má novinka 55W nabíječku. V druhém pak dva články s celkovou kapacitou 4 500 mAh. Ale tak to má i samsung. V telefonu jsou dva sloty na SIM, jeden až 5G, druhý s LTE. Zavřený telefon má na tloušťku 11 mm a po složení není mezi oběma částmi mezera.

U skládacích telefonů si budeme muset zvyknout na několik údajů o úhlopříčce displeje. V tomto případě jsou to údaje dokonce tři. V zavřeném stavu má hlavní část displeje úhlopříčku 6,6 palce. U stále zavřeného telefonu má ta kratší strana úhlopříčku 6,38 palce. A po rozevření získáte tablet s úhlopříčkou 8,7 palce. Rozlišení je ve všech případech FHD+.

Autor:
 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Data zdarma nedají prý kvůli zákazu. Nic jsme neomezili, brání se ČTÚ

Ilustrační snímek

Využívat data zpomalenou rychlostí po vyčerpání základního datového limitu nelze, protože nám to zakázal Český...

Vzor pro smartphony letošního roku. Recenze Samsungu Galaxy S10+

Samsung Galaxy S10+

Nový top model Samsungu ukazuje hlavní přednosti výrobce. Má celou řadu nej: nejlepší displej, nejlepší foťák nebo...

Další z rubriky

Xiaomi chystá skládací smartphone za překvapivě nízkou cenu

Chystaný ohebný smartphone Xiaomi na renderu

První ohebné smartphony z produkce Samsungu a Huaweie už známe. Liší se designem, konstrukcí i parametry. Jejich...

Huawei představil sice revoluční, ale zatím zcela virtuální smartphone

Huawei Mate X Barcelona

Nový Huawei Mate X je velmi zajímavým počinem, který přináší nová revoluční vlna ohebných smartphonů. Ovšem představený...

Tento model si budeme pamatovat. Samsung už několik takových hitů měl

Samsung Galaxy S10 a Galaxy S10+

Ve modelové řadě Galaxy S jsou letošní modely už desátým provedením špičkových smartphonů od Samsungu. Všech deset...

Najdete na iDNES.cz