Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čtečka otisků vpředu, nebo vzadu? To je dilema staré přes deset let

  0:17
Čtečku otisků prstů používají pro své odemčení smartphony už řadu let, dnes ji najdeme i v mnoha nejlevnějších kusech. Její popularita vzrostla po uvedení iPhonu 5s v roce 2013, ale v mobilech se objevila už dávno předtím. Dokonce se od počátku řešilo, kam ji umístit. Ukazují to jedny z prvních modelů se čtečkou - Toshiba Portégé G500 a HTC P6500.
První smartphony se čtečkou otisků prstů: HTC P6500 a Toshiba Portégé G500

První smartphony se čtečkou otisků prstů: HTC P6500 a Toshiba Portégé G500 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

V posledních letech se čtečka otisků prstů stala jedním ze základních prvků výbavy chytrých telefonů. Vzhledem k tomu, jak displeje zabírají více a více místa na čelní ploše, začalo se také intenzivně diskutovat o jejím umístění - oblíbené místo pod displejem už není dost velkou plochou, a tak se čtečka přesouvá stále častěji dozadu.

V poslední době se ovšem zmiňuje její implementaci přímo do displeje, první vlaštovkou ze stáje velkých značek je v tomto ohledu nedávno představený Porsche Design Huawei Mate RS. Společnost Huawei předběhlo zatím jen Vivo, které však není v Evropě běžně dostupné (i když i to se asi brzy změní).

Dilema ohledně jejího umístění přitom výrobci mobilních telefonů řešili už v podstatě v samotném počátku, kdy se čtečky do některých přístrojů dostaly. Tehdy, v době před více než deseti lety, ovšem byly čtečky vzácností a fungovaly o dost jinak než v současnosti.

Prvenství Windows

Pravděpodobně tím úplně prvním smartphonem se čtečkou otisků prstů se stala Toshiba Portégé G500, o prvenství se dělí ještě se sesterským modelem G900. G500 byla nenápadným přístrojem s klasickou vysouvací konstrukcí a běžnou alfanumerickou klávesnicí, která vlastně ani jako smartphone nevypadala. Dostala systém Windows Mobile 5.0. Model G900 s vysouvací qwerty klávesnici měl dotykovou verzi tohoto systému od Microsoftu.

Oba přístroje byly představeny zkraje roku 2007, tedy před více než jedenácti lety. A oba zvolily pro umístění čtečky zadní plochu. Ovšem ne klasicky jako dnes. Čtečka se totiž ukrývala ve vysouvací části, takže bylo nejprve nutné telefon vysunout.

První smartphony se čtečkou otisků prstů: HTC P6500 a Toshiba Portégé G500

Dalším modelem se čtečkou bylo HTC P6500, tedy velký model s Windows Mobile 6.0 Professional, který se na trh dostal na podzim roku 2008. Tento i na svou dobu trochu přerostlý smartphone (displej měl přitom úhlopříčku jen 3,5 palce) byl jakousi kombinací přístroje pro běžné spotřebitele a pro průmyslové použití. Právě ze světa průmyslových komunikátorů se sem propracovala i ona čtečka otisků prstů - HTC ji mělo pod displejem, a to až pod sadou ovládacích tlačítek.

Jiná technologie

Čtečky otisků v těchto telefonech ovšem fungovaly zcela jinak, než jsme dnes zvyklí. První typy používaly optickou detekci otisků. Šlo o typ, kde je nutné prstem přejet po detekční plošce, nestačí ho tedy jen přiložit jako dnes. Takové čtečky se dlouho používaly například pro zabezpečení notebooků, objevily se i v některých PDA a ve zmíněných průmyslových handheldech.

I tehdy ovšem sloužily k bezpečnému uzamčení telefonu, respektive k chránění přístupu k obsahu v něm. Nicméně nutnost přejetí prstem trochu komplikovala jejich využití. Detekce nebyla příliš přesná a celý proces byl zdlouhavý. Na příkladu zmíněných modelů Toshiby a HTC jsme si to i vyzkoušeli.

Proces naučení otisku je u obou přístrojů podobný jako dnes. Jen je v obou případech nutné vybrat, který prst uživatel zadává - HTC na to má grafickou volbu, u Toshiby se vybírá v textovém menu. Pak stačí několikrát přejet prstem po čtečce - telefony vyžadují čtyři přejetí, ale v praxi to bude vícekrát, protože ne každé přejetí zaregistruje správně.

Funkce čtečky otisků prstů u Toshiby Portégé G500
Funkce čtečky otisků prstů u HTC P6500

Po zaregistrování pak lze čtečkou telefon odemykat. Vždy to vyžaduje probuzení přístroje, což je další rozdíl oproti dnešku. U Toshiby je pak nutné i zmáčknout kontextovou klávesu, která vyvolá proces odemčení - zadat lze číselné heslo nebo přejet prstem po čtečce.

U HTC je to v případě vpředu umístěné čtečky opět trochu specifické – prstem je totiž nutné přejet rovně ve správném směru, takže to vlastně prakticky nejde prstem (palcem) ruky, ve které telefon držíte. Lepší volbou je tak třeba ukazováček druhé ruky. U toshiby je to jednodušší, čtečka je nahoře ve výsuvné části umístěna tak, že po ní lze snadno přejet i ukazováčkem ruky, ve které telefon uživatel drží. Přesnost rozeznání je tu ovšem horší než u HTC a celkově to prostě není moc pohodlné.

Nástup čteček

První aplikace čteček otisků prstů v mobilních telefonech tak příliš nezaujaly. Z androidích smartphonů to podobným způsobem jako u Toshiby zkusili v roce 2011 u Motoroly – model Atrix 4G měl čtečku vzadu nahoře a opět vyžadovala přejetí prstem. Ten pravý čas přišel ovšem později, konkrétně v roce 2013. Tehdy byl na trh uveden iPhone 5s, který přinesl první moderní čtečku podle dnešního vzoru - tedy takovou, na níž stačí prst jen přiložit. Tento typ čteček využívá takzvanou kapacitní detekci.

V roce 2014 dostal takový typ třeba nový Samsung Galaxy S5 a tehdy začalo její vítězné tažení. Od té doby se tato čtečka objevuje pravidelně vpředu i na zádech mobilních telefonů, ve výjimečných případech (třeba u modelů Sony) pak také na boku. Zdá se ovšem, že trend maximalizace plochy displeje ji na nějakou dobu „vystěhoval“ na zadní stranu, alespoň u řady smartphonů. Příkladem jsou třeba Samsungy Galaxy S8 i nové modely S9.

U obou se přitom dříve spekulovalo, že by mohly dostat čtečku v displeji. Jako vůbec první její nástup naznačilo čínské Vivo, které by ji mělo nabídnout v modelech X20 Plus UD a X21 UD. U nich paradoxně vlastně došlo k návratu optického rozpoznávání, byť samozřejmě daleko modernějšího než u Toshiby Portégé G500 a HTC P6500. Qualcomm ovšem vyvíjí čtečku pod displej, která bude fungovat na ultrazvukovém principu. Právě tohle řešení nejspíš chtěl ve svých modelech použít Samsung, ale zatím se stále nedostalo z fáze vývoje.

  • Nejčtenější

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Honor našel skulinu v testech. Tváří se jako nejlepší ve výdrži baterie

30. dubna 2024  7:02

Výrobci mobilních telefonů se snaží uživatele zaujmout všemi možnými způsoby. Těmi jsou samozřejmě...

Do Evropy zamíří další skládačka. Na konkurenci zaútočí hlavně cenou

30. dubna 2024

Evropský trh se skládacími smartphony se zase o něco málo zahustí. Zamíří na něj totiž novinka...

Další chytrý prsten na obzoru. Má být levný a ještě vám posvítí na cestu

29. dubna 2024

Společnost Black Shark představila pro domácí, čínský trh vlastní chytrý prsten. Model Black Shark...

Do konce měsíce výhodná střední třída. Test smartphonu Vivo V40 SE

28. dubna 2024

Vivo uvedlo do střední třídy smartphonů zajímavý stylový model V40 SE. Ten je důkazem toho, jak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...