BlackBerry 6210/6220 - silná dvojka pro T-Mobile?

  • 6
S malými a dobře vybavenými komunikátory BlackBerry se jednou možná setkáme i v nabídce českého T-Mobilu. Zajímá vás, co vše dokáží, jak je můžete použít a jestli jsou pro vás těmi pravými?

Mobilní komunikátory Blackberry anglické společnosti RIM nejsou na telekomunikačním trhu žádnými nováčky, byť jen na západ od našich hranic. První model tohoto přístroje se začal prodávat již před více než dvěmi lety a v té době představoval technologickou špičku mezi komunikátory: jako první podporoval GPRS rychlé datové přenosy a nabízel plnou klávesnici klasického QWERTY uspořádání. Měl však monochromatický displej nepříliš vysokého rozlišení a vlastní operační systém; byl však nabízen jako dotovaný za poměrně příznivé částky.

Na letošním CeBITu však byly představeny dvě nové verze těchto komunikátorů. Modely 6220 a 6210 se od sebe odlišují pouze podporovanými GSM sítěmi: zatímco model 6220 je určen primárně pro evropský kontinent a podporuje  frekvence 900 /1800 Mhz, přístroj 6210 je určen spíše pro použití v severní či jižní Americe a pracuje na frekvencích 900 / 1900 Mhz. Oba dva přístroje jsou vzhledově úplně stejné, svým uživatelům nabízejí také stejné služby.

Jeden jako druhý

Pokud jste již některý z Blackberry komunikátorů měli možnost zahlédnout, jistě vás vzhled nových modelů řady 62x0 nikterak nepřekvapí. Úplně původní Blackberry je totiž vzhledově stejný jako nejnovější modely. Rozměry těchto komunikátorů 113 x 74 x 21 milimetrů z nich nedělají žádné velké obry a hmotnost 136 gramů také není nejhorší.

Zamrzí nás však, že výrobce používá stále stejný typ displejů. Chápeme sice argument odpůrců barevných zobrazovačů o vyšším odběru drahocenné energie z akumulátorů, rozum zůstává stát nad skutečností, že výrobce alespoň nepoužil displej s vyšším rozlišením. Takto bohužel vypadá grafika na displeji příliš rastrovaně a podpora alespoň několika odstínů šedé barvy by také nebyla k zahození.

Komunikátory Blackberry 62x0 kromě rychlých datových přenosů s využítím technologie GPRS či multimediálního rozšíření textových zpráv o specifikaci EMS nabízejí svým uživatelům také šestnáct megabajtů FLASH paměti doplěné dvěma megabajty paměti pro ukládání uživatelských dat či nastavení. O komunikaci se stolním počítačem slouží rychlý USB synchronizační kabel, který je součástí balení.

Vestavěný webový prohlížeč si dokáže poradit i se zabezpečenými stránkami či standardem XML stejně dobře, jako dokáže emailový klient zobrazovat přílohy vytvořené v programech Microsoft Word, Excel, PowerPoint, WordPerfect a Adobe PDF. Pro organizaci času vám dobře poslouží kalendář, adresář, zápisník a jednoduchý úkolovník, jejichž data lze synchronizovat také s firemním Exchange serverem či s IBM Lotus Domino serverem. Synchronizovat můžete také přes mobilní síť prostřednictvím SyncML.

Novinkou v komunikátorech BlackBerry je podpora programů vytvořených v mobilní Javě (J2ME), přičemž vývojáři aplikací mají zdarma k dispozici vývojové prostředí RIM's BlackBerry Development Environment.

Bude i u nás?

RIM nebude tyto komunikátory prodávat ve vlastní distribuční síti a bude je nabízet pouze prostřednictvím mobilních operátorů. Podle našich informací je více než pravděpodobné, že se evropský model 6220 ještě v tomto pololetí objeví v nabíce T-Mobilu. Ten zvažuje také jeho počeštění v případě, že budou prodeje vypadat natolik nadějně, aby se investice do lokalizace operátorovi vyplatila. Pokud ne, měl by nabízet alespoň nelokalizovanou anglickou verzi. Cena prozatím není známa, bude se zřejmě jednat o dotovaný přístroj.