Tim Cook se kvůli hrozící obchodní válce s Čínou sešel s Donaldem Trumpem. Ilustrační snímek

Tim Cook se kvůli hrozící obchodní válce s Čínou sešel s Donaldem Trumpem. Ilustrační snímek | foto: AP

Trump může dostat Apple do extrémních problémů. Čína hrozí odvetou

  • 29
Kvůli clům, která americký prezident Donald Trump uvalil na dovoz čínského zboží, hrozí mezi USA a Čínou obchodní válka. Čína v reakci pohrozila uvalením 25% cla na více než sto amerických výrobků. Mocenský boj by mohla značně pocítit i společnost Apple. Tim Cook se proto s Trumpem sešel v Bílém domě.

Americký prezident se za přítomnosti poradců setkal s Cookem v Oválné pracovně ve středu 25. dubna v odpoledních hodinách. Podle tiskové mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersové byla hlavním účelem setkání diskuze o obchodu. Dodala, že uzavřená schůzka prezidenta s ředitelem Applu byla naplánována už několik týdnů.

Trump před schůzkou na Twitteru informoval, že se na setkání s Cookem těší. Dodal, že budou probírat řadu záležitostí včetně tématu týkajícího se pro Spojené státy po řadu let nespravedlivých obchodů.

25.dubna 2018 v 16:11, příspěvek archivován: 26.dubna 2018 v 12:47

Looking forward to my meeting with Tim Cook of Apple. We will be talking about many things, including how the U.S. has been treated unfairly for many years, by many countries, on trade.

O čem přesně Cook s Trumpem diskutovali, je zřejmé. I kvůli tomu, že ředitel Applu při zažehnutí napjaté obchodní situace mezi USA a Čínou vyzýval k zachování klidu. Ani jedna ze zúčastněných stran se nicméně po ukončení schůzky k její náplni nevyjádřila. Cook se během návštěvy Bílého domu setkal i s vrchním ekonomickým poradcem Larrym Kudlowem a obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem.

Mlčení ze strany Bílého domu i ze strany Applu by podle serveru Bloomberg mohlo naznačovat, že Apple není současným obchodním napětím mezi USA a Čínou přímo ohrožen. Avšak vzhledem k tomu, že firma v Číně vyrábí většinu produktů a tamní trh je pro ni důležitý i z obchodního hlediska, by se tato situace mohla kdykoli změnit.

Například agentura Reuters informovala, že Trump plánuje vyslat do Číny delegaci, která se má pokusit odvrátit hrozbu obchodní války, jež by měla dopad nejen na společnost Apple, ale i na další americké firmy vyrábějící produkty v Číně.

Důležitost tohoto trhu pro Apple naznačují příjmy, kterých společnost v Číně dosahuje. Ty podle Bloombergu například v minulém čtvrtletí činily téměř 18 miliard dolarů (zhruba 376 miliard korun), tedy více než polovinu příjmů na americkém trhu (35 miliard dolarů, více než 731 miliard korun). Apple má v Číně celkem 41 maloobchodních prodejen, což je nejvyšší počet na jednom trhu mimo Spojené státy.

Nad Applem visí hrozba zákazu prodeje v Číně

Podle některých zdrojů se proslýchá, že Peking by v reakci na opatření Trumpovy vlády mohl zcela zakázat prodej produktů Applu na tamním trhu. A to by na americkou společnost mělo opravdu značný dopad.

Napětí mezi Spojenými státy a Pekingem, které by mohlo přímo ovlivnit podnikání Applu v Asii, zhoršila Trumpova žádost u Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR), aby zvážil uvalení cla na další dovoz z Číny ve výši 100 miliard dolarů, tedy v přepočtu zhruba 2 bilionů korun (více viz Obchodní válka s Čínou pokračuje, Trump chce cla ve výši sto miliard dolarů).

Pravděpodobněji ovšem hrozba úplného zákazu prodeje produktů Applu v Číně souvisí s vykázáním dvou čínských mobilních značek z amerického trhu. Huawei Američané odmítají kvůli obavám ze špionáže, ZTE pak čelí sankcím ze strany amerického ministerstva obchodu, kvůli nimž se bude potýkat s nedostatkem klíčových komponent pro své smartphony.

Avšak Huawei nařčení špionáže odmítá a z amerického trhu se stáhnout nechce. Obavy americké exekutivy jsou podle společnosti založeny na neopodstatněných podezřeních bez jakýchkoli hmatatelných důkazů a vnímá je jako nespravedlivé.

Naopak ZTE si za problémy může samo. Firma v minulosti porušila embarga na vývoz telekomunikačního vybavení do zemí jako je KLDR nebo Írán, za což dostala od amerických úřadů pokutu a byly jí uloženy i další sankce - včetně oficiálního pokárání či propuštění řady zaměstnanců na důležitých místech, kteří se mohli na ilegálních transakcích podílet, a to bez vyplacení zaměstnaneckých bonusů. Firma ovšem tyto podmínky nesplnila, za což jí hrozil jako další úroveň trestu právě zákaz dodávek od amerických společností.