Aplikace pro Apple iPhone, které určitě musíte mít

aktualizováno 
Aplikací v AppStore je již přes 20 tisíc. V našem přehledu najdete ty, které by ve vašem iPhonu rozhodně chybět neměly. Většina jich je zdarma. Vyzkoušejte vyhledávač hospod nebo čtečku knih.
Vyzkoušejte užitečné aplikace pro váš Apple iPhone (3G)/iPod touch

Vyzkoušejte užitečné aplikace pro váš Apple iPhone (3G)/iPod touch | foto: toucharcade.com

Když v červenci Apple spouštěl svůj elektronický portál s nabídkou pěti set aplikací, jen největší optimisté očekávali, že tento počet ještě do konce roku překročí magickou hranici deseti tisíc. To se však povedlo.

Sami představitelé Apple hodnotí projekt AppStore jako velmi povedený. Aby ne, stanovené schéma odměn 30/70 (Apple/vývojáři) znamená, že na konto společnosti za dobu existence portálu přiteklo více než sto milionů dolarů.

A uživatelé samotní? Ti portálu čile využívají, což dobře ilustruje průměrných čtvrt milionu aplikací stažených za den. A že je z čeho vybírat - hranice deseti tisíc programů byla prolomena koncem listopadu, ovšem již v půli ledna 2009 se počet přehoupl na 15 tisíc. Dnes je jich již 20 tisíc.

Výběr je vždy subjektivní a co může být pro jednoho nepostradatelné, to ponechá jiného zcela chladným. My jsme vybrali třiadvacet aplikací a nástrojů, z nichž je většina distribuována zdarma.


iTalk
Cena:
zdarma

Vynikající pomocník k pořizování zvukových nahrávek. Ovládání je velice jednoduché a tápat rozhodně nebudete. Před samotným startem nahrávání můžete volit mezi třemi stupni kvality, které se pochopitelně liší svým bitrate. Během nahrávání se zobrazuje celkový čas záznamu i jeho datová náročnost.

iTalk iTalk

Pořízené záznamy jsou přehledně zobrazeny v seznamu, v němž je můžete libovolně přeskupovat. V náhledu vidíte detailní parametry záznamu (datum a čas pořízení, délka, kvalita, velikost), nahrávku lze libovolně přejmenovat, případně připojit poznámku. Na AppStore je dostupná i placená verze Premium s některými nadstandardními funkcemi.

iTalk iTalk

Doporučujeme rovněž instalaci iTalk sync ke snadné synchronizaci pořízených nahrávek s PC (dostupné pro Windows i Mac OS).

 Alternativa: VoiceNotes (zdarma)

Shazam
Cena:
0,99 USD

Slyšíte z rádia píseň, která vás zaujme, bohužel jste ale přeslechli její název. Modelová situace, kterou v životě zažil asi každý. Zažili ji zřejmě i autoři výborné aplikace Shazam, díky níž může mít celý scénář nakonec šťastný konec.

Shazam Shazam

Stačí totiž při hraní skladby přiložit reproduktor iPhone ke zdroji zvuku a je přitom zcela lhostejné, zda jde o reproduktor PC, televize nebo rádia. Aplikace během asi patnácti sekund píseň "poslechne“ a následně se s pomocí aktivního připojení k internetu pokusí najít v databázi stejný záznam.

 Shazam Shazam

Pokud jej najde, vyobrazí kromě názvu skladby a interpreta také konkrétní album včetně jeho přebalu a vydavatelství. Přes počáteční skepsi se ukázalo, že to celé funguje hodně dobře a z deseti testovaných skladeb našich i zahraničních interpretů (FenixTx, Halo Banders, The Killers, MxPx, Kabát, Wanastovi Vjeci…) program selhal jen dvakrát – díla výše vypsaných seskupení bezpečně rozpoznal. Vyhledaný záznam můžete dále sdílet, smazat, případně albu přiřadit vlastní fotografii.

 Alternativa: Midomi (zdarma)

Fring
Cena:
zdarma

Fring byl v temných dobách zcela nepoužitelných messengerů typu Apollo či Mobile chat prvním skutečně použitelným IM klientem. Na jeho nástup do AppStore ale museli jeho příznivci čekat poměrně dlouho. Na konci listopadu se však dočkali a Fring byl jako freeware do nabídky portálu zařazen.

fring fring

Fring je multiprotolový messenger, který krom textové korespondence podporuje i VoIP, a to hned přes několik protokolů (MSN, GTalk, SIP), samozřejmě nechybí podpora toho nejtypičtějšího pro tento účel – Skypu.
Naproti jiným IM je před samotným zadáváním přihlašovacích jmen a hesel k jednotlivým protokolům nutná registrace mezi komunitu Fringu. Nejde ale o nic zdlouhavého – stačí zvolit unikátní jméno, heslo a e-mailovou adresu.

fring fring

Po přihlášení k dané službě se zobrazí adekvátní seznam kontaktů, za kterým je ale zobrazen klasický telefonní seznam. Z prostředí Fringu tak můžete snadno uskutečnit i běžný telefonní hovor. Důležité je, že Fring běží na pozadí i přesto, že je možnost multitaskingu v systému nesmyslně zakázána. Na to si ale zapřisáhlí uživatelé nestěžují, ba naopak tuto vlastnost prezentují jako výhodu.

fring fring

Ale neodbíhejme, u Fringu postrádáme podporu emotikonů, jejichž textové vyobrazení je leckdy nepřehledné a matoucí. Rovněž podrobnější nastavení spojení a možnost přepsání použitého portu může vadit a ani ukládání historie dialogů není zrovna ukázkové. V každém případě ale jde o jeden z nejlepších freewarových IM pro Apple iPhone.  

Beejive 2.0.1
Cena:
12,99 €

Fring sice bezesporu je povedeným IM, přesto nestačí na svého placeného kolegu Beejive. Webová modifikace tohoto messengeru byla dlouhou dobu jediným použitelným messengerem pro iPhone (nativní Apollo a Mobile chat totiž byly slušně řečeno nezdařilé).

Beejive Beejive

Nativní podoba vzala to nejlepší z podoby webové a současné verzi 2.0.1 toho opravdu k dokonalosti mnoho nechybí. Po přihlášení oceníte velmi přehledný seznam kontaktů, který krom jména a unikátního čísla kontaktu zobrazuje i přiřazenou fotografii a snadno také poznáte aktuální stav kontaktu (on-line, off-line). Beejive podporuje snad všechny dnes používání protokoly, což nikdy není na škodu. Texty konverzace jsou zobrazeny ve známých obláčcích, potěší podpora emotikonů. Ty umí Beejive nejen správně zobrazovat, blýskne se i jejich širokou nabídkou.

Beejive Beejive

Velmi dobrým krokem je možnost přímého zasílání fotografií. Mimo již pořízených snímků tak můžete svým přátelům snadno a rychle poslat momentku třeba z právě probíhající akce, a připomenout jim tak, oč přicházejí. Vyjma fotek lze posílat i hlasové poznámky.
Byť to uživatelé iPhone v drtivé většině nepotřebují, i Beejive běží na pozadí, a tak můžete být on-line a zároveň třeba surfovat prostřednictvím Safari. Případný příchozí e-mail ze serveru podporující technologii direct push (MS Exchange, MobileMe) se zobrazí přímo v aplikaci – její běh tak nebude přerušen.  

Sečteno a podtrženo, jde jasně o nejzdařilejší IM klient pro OS X a pokud je pro vás tento typ komunikace denním chlebem, pak nebude investice 13 eur vůbec zbytečná.


EverNote
Cena:
zdarma

EverNote promění váš iPhone/iPod touch v externí mozek. Motto aplikace je všeříkající – EverNote nejenže si zapamatuje každičké slůvko, pořízený snímek nebo hlasovou poznámku, nabízí totiž i následný snadný přístup k těmto záznamům z každého PC.

EverNote EverNote

Veškerá data se při každém spuštění a aktivním připojení k internetu synchronizují s EverNote serverem, a tak je budete mít pokaždé k dispozici jak na iPhone, tak i na stolním PC. EverNote je tedy neocenitelným pomocníkem pro rychlý záznam nápadu či hlasové poznámky s účelem jejich následného dalšího zpracování.

EverNote EverNote

Pokud tedy o klientu EverNote slyšíte poprvé a víte, že byste jej využili, neváhejte a vytvořte si zdarma účet. Po přihlášení se z libovolného zařízení pak můžete jeho výhod bez omezení využívat. K dispozici je i placený prémiový účet s 500MB schránkou pro záznamy, běžný stačí na 40 MB poznámek.


FakeCalls
Cena:
0,79 €

Fiktivní simulace telefonního hovoru může v nepříjemných situacích představovat snadné vysvobození. Uprostřed rvačky vám sice zvonící telefon příliš platný nebude, což ale neplatí například o nudné a snad nikdy nekončící konverzaci při náhodném (a nechtěném) setkání se starým známým.

Fake calls Fake calls

Stačí nepozorovaně klepnout na ikonku aplikace FakeCalls a za předem nastavený čas se iPhone rozezní nastaveným tónem. Nastavit přitom můžete jméno volajícího, typ čísla (mobilní, práce, domů) a samozřejmě obrázek kontaktu. Vybírat přitom lze mezi 25 vyzváněcími melodiemi.

Fake calls Fake calls

Aplikace se chová zcela reálně a vizuálně se nijak neliší od skutečného hovoru, tedy až na hluchou a němou druhou stranu. Cena aplikace rozhodně není závratná a jejím nákupem navíc přispějete na dobrou věc – desetina z každé prodané licence totiž míří na charitativní účet.


LockBox
Cena:
zdarma

Citlivá data jako PIN k platebním kartám, heslo do internetového bankovnictví nebo k e-mailovým schránkám je záhodno chránit. Uchovávat je na lístku v peněžence není nejlepší nápad, daleko rozumnější je svěřit takové informace odpovídající aplikaci v telefonu. AppStore nabízí pro tento účel třeba freeware LockBox.

LockBox LockBox

Hned při prvním spuštění program informuje o defaultním heslu, které musíte před zadáváním konkrétních údajů a hesel nejprve změnit. Po jeho úspěšné změně můžete přikročit k ukládání citlivých dat. Pro každý záznam určíte jméno a konkrétní hesla, možno připojit i poznámku.

LockBox LockBox

Posledním parametrem je kategorie hesla, na výběr přitom je kreditní karta, bankovní účet, heslo, kontakty a další.

 Alternativa: 1Password (zdarma)

ShopShop
Cena:
zdarma

Jednoduchá, ale užitečná aplikace, jež dokonale supluje papírový nákupní lístek. V prostředí programu jednoduše zadáte příslušný artikl a jeho množství. Později, přímo při nakupování můžete klepnutím jednotlivé položky odškrtávat.

Shop Shop

Aplikací pro tento účel je na AppStore pochopitelně mnoho, nás si však získal právě tento počin pro svou jednoduchost. O něco komplexnější je pak aplikace Lists, která je rovněž distribuována zcela zdarma.

 Alternativa: Shopping list (1,59 €)


Locly
Cena:
zdarma

Chytrá aplikace, která dovede zjistit vaši pozici a v databázi najde nejbližší restaurace, hospody, muzea či ubytovací zařízení. Na holičkách vás Locly nenechá ani při pátrání po nejbližší benzinové pumpě nebo bankovním ústavu.

Locly Locly

U každého nalezeného objektu je adresa, telefonní číslo a přibližná vzdálenost od aktuální pozice, připojena je také malá mapka. Aplikace vyžaduje ke svému běhu FW 2.0 a samozřejmě se neobejdete bez aktivního připojení k internetu. Datová náročnost hledání v databázi podniků ale není nijak velká.

 Alternativa: Where to? (2,39 €)


O2 TV Guide
Cena:
zdarma

Výborná pomůcka nejen pro televizní maniaky. Stačí z připraveného seznamu TV kanálů vybrat ten, jehož program vás zajímá, a po chvilce načítání dat z internetu máte vše přehledně zobrazeno. U aktuálního pořadu je zobrazen jeho průběh a tak snadno vidíte, jakou část jste již propásli.

O2 TV Guide O2 TV Guide

U filmů nechybí podrobný popis děje a jména herců v hlavních rolích, a to včetně postav, které ztvárnili. Vyjma filtrace TV stanic podle balíčku O2 TV můžete zobrazit celý seznam, případně si vytvořit vlastní seznam oblíbených programů. Programem lze listovat až týden dopředu.

WeatherBug
Cena:
zdarma

Ačkoli je kategorie počasí dlouhodobě v žebříčku oblíbenosti na samotném dně, najdou se i v tomto segmentu povedené aplikace. Tou nejvhodnější na předpověď počasí je asi WeatherBug.

Weather bug Weather bug

Před samotným sledováním meteorologických údajů je samozřejmě nutné určit lokality. V databázi (mimo jiné) nechybí spousta míst z Česka, takže blízkou lokalitu si snad vybere každý. Předpověď kromě teplotního intervalu vyobrazuje předpokládaný srážkový úhrn pro danou oblast, dále rychlost a směr větru a vlhkost vzduchu; data jsou přitom předpovídána na tři dny dopředu.

Weather bug Weather bug

V nastavení aplikace, kterou najdete v základním natavení telefonu, můžete změnit jednotky teploty a rychlosti větru (přičemž v textovém popisu počasí u vybraného dne zůstává stále defaultně mph, stupně Fahrenheita). Vyjma běžné předpovědi jsou k dispozici satelitní snímky, videa, a dokonce webové kamery z dané oblasti. Ty však využijí leda obyvatelé USA.

 Důležité momenty AppStore:
  • 10. července 2008 – AppStore spuštěn, nabídka čítá 552 aplikací; 134 přitom tvoří freeware
  • 14. července 2008 – během prvních tří dnů si uživatelé stáhli přes 10 milionů aplikací, jejich nabídka rozšířena na více než 800, z nichž přes 200 je ke stažení zdarma
  • 9. září 2008 – za 61 dnů staženo 100 milionů aplikací; nabídka čítá 3 000 aplikací; 90 % z nich stojí méně než 10 USD; více než 600 programů je pak zcela zdarma
  • 22. října 2008 – 102 dnů stačilo, aby si uživatelé z portálu stáhli 200 milionů aplikací; v nabídce více než 5 500 programů, her a utilit
  • 29. listopadu – za 142 dnů existence portálu v nabídce více než 10 000 aplikací; více než třetinu (asi 3 500) tvoří hry; průměrná cena aplikace 3,13 USD, nejčastější cenovka má hodnotu 0,99 USD; průměrný přírůstek 70 aplikací denně; počasí nejméně oblíbenou kategorií
  • 5. prosince 2008 – za necelých 5 měsíců existence portálu staženo 300 milionů aplikací; zisk společnosti za aplikace okolo 75 milionů amerických dolarů; průměrná cena aplikace 3 USD
  • 3. ledna 2009 – počet aplikací 12 386; týdně stále přibývá více než 400 nových počinů; nejoblíbenější a zároveň nejvýnosnější kategorií hry; na opačném konci žebříčku stále počasí
  • 16. ledna 2009 - uživatelé si stáhli více než půl miliardy aplikací; v minulých týdnech raketový nárůst aplikací – celková nabídka čítá přes 15 000 programů 


MultiConvert
Cena:
zdarma

Jednoduchým převodníkem jednotek disponuje každý lepší telefon. U iPhone jej sice po rozbalení nenajdete, což můžete snadno napravit dohráním vynikajícího MultiConvertu. Jde asi o nejkomplexnější převodník nejrůznějších jednotek a světových měn. S výjimkou standardního konvertoru objemových a plošných měr a elektrických jednotek totiž v nabídce najdete i takové veličiny, jako jsou rychlost, zrychlení, osvětlení, datové kapacity, energie, síly a mnoho dalších.

MultiConvert MultiConvert

Výhodou je, že po zadání množství u jednotky dané veličiny ihned vidíte adekvátní přepočet na další rozměry – v případě rychlosti např. mm/s; km/m; mph apod. Potěší také konvertor násobných a dílčích předpon (mega, giga, tera, mili, mikro…). Kromě toho se dozvíte, kolik kusů má jedna kopa, a jasno budete mít i u ostatních starších nepoužívaných jednotek nebo měr specifických pro daný stát. Sečteno a podtrženo, lepší převodník pro iPhone byste asi hledali marně.

 Alternativa: Units (zdarma)

Netsketch
Cena:
zdarma

Vestavěný notes umožňuje výhradně textové záznamy – při nutnosti zaznamenat jednoduché schéma či nákres tak neuspějete. Přesně k takovým účelům je ale stvořena aplikace NetSketch. Ta umožňuje velmi snadnou tvorbu obrázkových záznamů. Jednoduše zvolíte název dokumentu a možnosti sdílení (všem, skupině, nikomu) a můžete začít kreslit.

Výhodou je prakticky nekonečné plátno, kdy po zaplnění obrazovky jednoduše pomocí multidotykového gesta plátno posunete, případně oddálíte a ihned začínáte takříkajíc s čistým štítem.

MultiConvert NetSketch

V takových aplikacích se ovšem naplno odhalí nedostatek kapacitního dotykového displeje, který jednoduše není na přesné kreslení stavěný. Displej totiž reaguje jen na dotyk lidského těla (nebo speciálně upraveného stylusu), a tak je tvorba tenké čáry zcela nemyslitelná. Pro oddané příznivce Apple opět výhoda, pro rozumněji smýšlející poměrně velká nectnost.

NetSketch NetSketch

Na náčrtek přesnějších schémat aplikace tedy vhodná není, jako nouzové řešení však ideální. Zhotovený výtvor lze přímo sdílet, případně jej poslat e-mailem. Doplňme ještě, že při kreslení můžete využít celé barevné palety a tím svým záznamům přidat na přehlednosti.

Translator
Cena:
2,39 €

Oboustranný cizojazyčný slovník bylo možno dostat již do první generace iPhone s využitím Installeru. S rostoucí nabídkou AppStore však ani tato oblast nezůstala přehlížena a v současnosti lze iPhone obohatit o multijazyčné slovníky, některé přitom rozumí i naší mateřštině. Takový je i český počin s názvem Translator.

Translator Translator

Za necelých 70 Kč tedy získáte užitečného pomocníka, který vám může usnadnit domluvu nejen na zahraničních cestách. Častokrát vám totiž může slůvko, které znáte, znenadání vypadnout a znovu si jej vybavit se zdá být nemožné.

Translator Translator

Translator zvládne i překlad celých frází nebo odstavců v cizím jazyce. Výhodou je, že kromě rozšířených jazyků (angličtina, němčina, ruština, španělština, francouzština) můžete dané výrazy překládat do méně obvyklé čínštiny (i tu lze ale s ohledem na počet takto mluvících obyvatel pokládat za jazyk velmi rozšířený), japonštiny, korejštiny či bulharštiny.

Translator Translator

Vyhledané záznamy lze dále ukládat v předem vytvořených skupinách. Před odjezdem na dovolenou tak můžete snadno uložit často používané fráze a ty pak rychle několikerým klepnutím vyvolat.

 Alternativa: Linguo (2,99 €)


Google Mobile
Cena:
zdarma

Tato aplikace se mimo hlasové ovládání "proslavila“ používáním nepovolených nástrojů. Pokyn k zadání hlasového příkazu totiž přichází v okamžiku, kdy iPhone přiblížíte k uchu. Telefon tak k tomuto účelu využívá možností vestavěného čidla vzdálenosti, jehož výhod by mělo být využíváno striktně pouze a jen k telefonování.

Google mobile Google mobile

Apple však v tomto případě udělil výjimku a tak se Google mobile přes kontroly AppStore nakonec tak trochu záhadně dostala. Uživatelé na tom ale dozajista vydělali, Google mobile je totiž nepřekonatelný vyhledávací nástroj.

Google mobile Google mobile

Při postupném zadávání textu totiž program obratem filtruje záznamy v telefonním adresáři, mapách a vrací také relevantní odkazy z Google vyhledávače (obrázky, záznamy na Wikipedii). Mezi nalezenými záznamy se pak dá snadno listovat. Stejně se aplikace chová i při hlasovém zadávání, které ale ocení především anglicky mluvící uživatelé, na české názvy totiž program tolik "neslyší“.  

Stanza
Cena:
zdarma

Čtení elektronických knih dnes zvládne každý telefon s podporou Javy a bylo by podivné, kdyby tuto možnost neměl Apple iPhone. Z doby, kdy jedinou cestu, kterak iPhone obohatit o novou aplikaci, představoval neoficiální portál Installer, si jistě pamatujete Text Reader či Books. Jaká je v tomto ohledu nabídka na AppStore?

Stanza Stanza

Aplikací pro čtení knih je celá řada, my jsme pro vás vybrali aplikaci Stanza, která je distribuována zdarma. Stahovat nové knihy můžete přes internet přímo v prostředí aplikace z nabídky on-line katalogů. Pokud však máte v počítači sbírku knih v hojně používaném formátu PalmDoc (.pdb), pak lze i tyto knihy do iPhone poměrně snadno zkopírovat do čitelné podoby (tedy zkonvertovat do formátu ePub). Je ale nutné stáhnout si PC/Mac verzi aplikace Stanza a následně se přes wi-fi připojit k PC/notebooku.

Stanza Stanza

Po instalaci a spuštění jednoduše otevřete danou knihu v PC, a v menu Tools zvolte Enable sparing. V iPhone z hlavního menu Stanzy zvolte Shared books. Po chvilce se v telefonu objeví hláška Books on jméno počítače, dále stačí označit vybrané tituly a ty jsou během chvilky přetaženy v telefonu a můžete začít číst. Bohužel ne všechny PDB knihy je schopna PC Stanza otevřít a konvertovat do podoby pro iPhone.

Stanza Stanza

Samozřejmostí je možná změna fontu písma a jeho velikosti. Stejně tak lze snadno změnit barevné schéma textu a pozadí, nebo nastavit zobrazování obrázků v textu. Aplikace standardně reaguje na aktuální polohu telefonu a automaticky překresluje displej z režimu portrét na širokoúhlý a naopak. Tuto funkci ale doporučujeme deaktivovat už kvůli doslova hlemýždímu překreslování – Stanza totiž celou knihu načítá znovu. Rychlost je vůbec slůvko, které nelze s aplikací spojovat ani v nejmenším  - načítací růžici budete vídat velmi často.

 

BookShelf
Cena:
9,99 USD

Komerční aplikace sice nenabízí tak podrobné možnosti personalizace, výměnou za to je však nesrovnatelně rychlejší a rozumí si s celou řadou formátů  - krom nejrozšířenějšího PDB  počítejte s PDF a DOC, RTF či HTML, rovněž lze knihy přečíst i ze ZIP archivu.

Book shelf Book shelf

Nové knihy lze přidávat nejen přímým stažením z internetu, ale rovněž zkopírováním souborů (nebo celých složek) do příslušného adresáře /Private/var/mobile/Applications/xxxxxxxx/Documents/. Jak snadno získat přístup k souborovému systému se dočtete v našem dřívějším článku Vše, co jste chtěli vědět o Apple iPhone.

Book shelf Book shelf

Vyjma pohodlnějšího způsobu přidávání nových titulů oceníte i přehledné možnosti nastavení, kdy lze vedle fontu písma měnit i jeho velikost.

Book shelf Book shelf

Nezapomnělo se ani na několik barevných režimů, a tak můžete při čtení v noci obvyklé schéma černé na bílém konvertovat, případně zvolit černý text na krémovém podkladu. Pro korektní zobrazení české diakritiky nutno zvolit kódování Windows Latin-2 (1250). 

 


Mobile Files Pro
Cena:
9,99 USD

Na počátku byla telefonům Apple vyčítána spousta věcí. Někomu vadila očesaná funkčnost bluetooth, jinému absence textové schránky, třetí se pozastavoval nad nemožností editovat nebo alespoň prohlížet dokumenty MS Office. Ty se totiž mohou často objevit v příloze e-mailu, a tak se možnost je prohlédnout přímo v telefonu jednoduše hodí.

První zmíněné nedostatky řeší příslušné utility dostupné na Cydii, nectnost číslo tři pak vynikající aplikace Mobile Files Pro z AppStore.

MobileFiles Pro MobileFiles Pro

Aplikace si rozumí nejen s dokumenty vytvořenými v kancelářské sadě Microsoft Office, poradí si totiž i s obrázky, audio soubory, a dokonce i videoklipy ve formátu mp4. Tabulky vytvořené v Excelu 2003 a 2007 lze nejen prohlížet, ale i editovat či vytvářet. Můžete přitom měnit font textu i jeho barvu, stejně tak i barvu buňky. Dále se nabízí možnost vkládat či odebírat řádky a sloupce, k dispozici je rovněž 125 matematických funkcí.

MobileFiles Pro MobileFiles Pro

Škoda, že takové možnosti program nenabízí v případě Word dokumentů; ty lze bohužel prozatím jen prohlížet. Aplikace má přitom problém se znaky řecké abecedy, které nezobrazí.

MobileFiles Pro MobileFiles Pro

Nevýhodou jsou někdy až ostudně dlouhé časy načítání dokumentu – tentýž soubor, který Touch HD načte za pět sekund, načítal iPhone déle než půl minuty. V každém případě jde o ohromný krok kupředu a v budoucnu se jistě dočkáme rozšířené funkcionality.

Podporované formáty:

• Obrázky: .jpg, .jpeg, .png, .tif, .tiff, .gif, .svg
• MS Word: .doc, .docx
• MiS Excel: .xls, .xlsx
• MSPowerPoint: .ppt, .pptx
• iWork
• Adobe Acrobat: .pdf
• Web stránky a archivy: .htm, .html, .mht
• RTF: .rtf
• Audio: .mp3
• Video: mp4

 Jak dostat dokumenty do telefonu?

 1. Aktivujte ve svém iPhone wi-fi a připojte se ke svému AP.

2. V úvodním menu aplikace zvolte Wi-fi Desktop Connection.

 MobileFiles Pro MobileFiles Pro
3. Otevřete internetový prohlížeč v PC (Macu) a zadejte jako URL příslušnou adresu, kterou iPhone zobrazil.

Mobile Files Pro - přenos souborů z PC do telefonu

4. Po chvíli se v prohlížeči zobrazí přehledný správce, který v levém sloupci zobrazuje čitelné dokumenty v telefonu; klepněte vpravo nahoře na Upload files a následně na Add files.

Mobile Files Pro - přenos souborů z PC do telefonu

5. V zobrazeném průzkumníku označte kýžené dokumenty a zvolte otevřít.

6. Jakmile je výběr souborů hotov, klepněte na Upload. Po chvilce máte vybrané dokumenty v paměti telefonu a můžete je prohlížet, některé pak editovat.

Mobile Files Pro - přenos souborů z PC do telefonu

Jde tedy o elegantní bezdrátovou metodu transferu souborů z PC do telefonu, během testování se ale nejednou spojení přerušilo, a tak bylo nutno celou proceduru opakovat. Jiná možnost přesunu souborů do telefonu bohužel není.
Soubory lze dále v telefonu přesouvat do vytvořených složek, do počítače nebo je mazat.


Remote
Cena:
zdarma

Výborný nástroj, který se ihned po spuštění AppStore stal jednou z nejoblíbenějších aplikací. Aby ne, s jeho pomocí totiž snadno ovládnete multimediální přehrávač v PC, a to přímo z komfortu svého gauče.

Remote Remote

Před samotným popisem nastavení doplňme, že se samozřejmě neobjedete bez aktivního wi-fi připojení; telefon přitom musí být připojen ke stejnému přístupovému bodu jako vaše PC.

Remote Remote


Postup:

1. Spusťte iTunes na svém PC/Macu.
2. Připojte iPhone ke stejnému wi-fi AP, ke kterému je připojen váš počítač.
3. Spusťte aplikaci Remote na iPhone.
4. V nabídce Remote zvolte Add Library.
5. Po chvilce se mezi zařízeními v iTunes objeví váš iPhone s ikonkou remote, klepněte na něj.
6. Čtyřmístný kód z displeje telefonu přepište do připraveného pole v iTunes.

Po chvilce dojde k úspěšnému navázání komunikace a můžete pomocí iPhone ovládat iTunes – snadno si tak můžete pouštět libovolnou muziky či film, který máte načtený v knihovně (a tudíž i v telefonu). Pokud se navázání komunikace nezdaří, zkuste celý postup opakovat; zkontrolujte také, zda aplikaci neblokuje aktivní firewall.

Wikipanion
Cena:
zdarma

Kdo by neznal Wikipedii – mnohajazyčnou webovou encyklopedii, jež je v plném rozsahu přístupná každému. Uživatelé přitom nemusejí informace pouze vstřebávat, ba naopak mohou množství hesel v databázi rozšiřovat. Přispěvatelem tak může být každý. Myšlenka Jimmyho Walese se tak ukázala jako geniální, o čemž svědčí celosvětový věhlas projektu.

Wikipanion Wikipanion

Wikipanion slouží ke snadnému přístupu a rychlému hledání hesel přímo na displeji iPhone. Kromě tvorby záložek a ukládání historie hledaných termínů oceníte možnost nastavení velikosti písma, dále vyhledávání v textu nebo přímé otevření URL v prohlížeči Safari. Verze Pro (3,99 eur) umožňuje navíc možnost stažení výsledků a jejich následné prohlížení v off-line režimu.

Simplify Media
Cena:
2,99 €

Šikovná aplikace, která umožňuje streamování z PC na iPhone/iPod touch, zdrojem je přitom samozřejmě načtená knihovna v iTunes. Přenos probíhá prostřednictvím wi-fi nebo GPRS/EDGE/3G.
Omezit se přitom nemusíte jen na svou diskografii – snadno lze totiž nasdílet hudbu z iTunes vašich známých, limitem je přitom 30 počítačů. Nejen svou oblíbenou muziku si tak můžete užít kdykoli v dosahu volného wi-fi hot-spotu. Máte-li navíc neomezený datový tarif, pak lze v dosahu 3G spoléhat i na datové přenosy.

Simplify Media Simplify Media

Postup:
1. Stáhněte si Simplify Media pro vaše PC nebo Mac.
2. Po spuštění počítačové aplikace si zdarma vytvořte svůj účet.
3. Připojte iPhone k wi-fi.
4. Spusťte aplikaci na iPhone a přihlaste se k vytvořenému účtu.
5. Po navázání komunikace se v Media listu objeví vaše PC.
6. Klepněte na název svého PC a po chvilce se načte kompletní knihovna u vašich iTunes a poslechu muziky, která fyzicky není v paměti vašeho telefonu, může začít.

Simplify Media Simplify Media

Google Earth
Cena:
zdarma

Oblíbená webová aplikace Google Earth se objevila ve verzi pro iPhone koncem loňského října. Krátce nato se stala jednou z nejoblíbenějších aplikací portálu AppStore.

Google earth Google earth

Není divu – OS X verze totiž nabízí téměř stejné funkce jako verze pro stolní počítače. Na displeji iPhone tak můžete v dosahu připojení k internetu procházet celý svět s využitím satelitních snímků.

Google earth Google earth

Snadno se tak můžete zprostředkovaně ocitnout na místech, která jste v minulosti skutečně navštívili. S využitím akcelerometru lze zobrazenou scénu naklánět a přejít tak do 3D zobrazení terénu. Zobrazená místa lze dále ukládat a snímky pak prohlížet v režimu off-line.


Facebook
Cena:
zdarma

Systém Facebook, jenž byl zpočátku určen výhradně studentům Harvardu, dnes aktivně využívá více než 150 milionů lidí z celého světa. To jej pasuje na nejrozšířenější sociální síť vůbec. Díky Facebooku můžete být neustále na příjmu s přáteli a kromě sdílení fotografií a chatu se nabízí řada dalších funkcí. Není proto divu, že se objevila i verze uzpůsobená pro Apple iPhone. Po instalaci se stačí přihlásit k vašemu účtu a můžete ihned využívat všech možností sítě. Aplikace vyžaduje pro svůj běh FW 2.2.

Pokud máte tip na další užitečný program, máte prostor jej uvést v komentáři pod článkem.

 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Huawei neuhlídal špičkový P30 dlouho před premiérou. Takto bude vypadat

Huawei P30 Pro v pouzdře Spigen

Málokterý výrobce dokáže uhlídat své modely, než je sám oficiálně představí. Samsung S10 známe už dlouho a nyní se...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Další z rubriky

Donutili Apple vyměnit součástku iPhonů. Jinak je nesměl prodávat

iPhone 8 Plus

Koncem loňského roku soud v Německu nakázal Applu vyřadit z nabídky iPhony 7 a 8. Byl to důsledek žaloby Qualcommu,...

Chtěli zkazit premiéru Samsungu, nakonec novinku ukázali o týden dřív

Xiaomi Mi 9

Ve středu 20. února Samsung představí top modely S10. A ví se to hodně dlouho. Proto překvapilo, že Xiaomi ohlásilo...

Apple vydělal na Googlu přes 200 miliard korun. Je to zlatý důl

Apple XS Max stojí jmění. Za nejvyšší verzi vydáte přes 43 tisíc korun.

Díky přednastavenému internetovému vyhledávači od Googlu vydělal Apple loni astronomickou sumu. A i když se prodeje...

Najdete na iDNES.cz