Špatný mobilní signál v budovách či pod zemí mohou vyřešit zesilovače či opakovače. Při jejich provozu se však musí dodržovat určité podmínky.

Špatný mobilní signál v budovách či pod zemí mohou vyřešit zesilovače či opakovače. Při jejich provozu se však musí dodržovat určité podmínky. | foto: Profimedia.cz

Zesilovač mobilního signálu může být škodnou. Souhlas operátorů je nezbytný

  • 3
Český telekomunikační úřad eviduje stále více případů rušení mobilních sítí, které způsobují zařízení posilující signál mobilních sítí. Ta se používají v místech s nedostatečným signálem. Jde o takzvané LTE zesilovače či GSM opakovače. Provozovat je lze ovšem pouze za dodržení určitých podmínek. Nezbytný je i písemný souhlas všech operátorů.

Zesilovače či opakovače mobilního signálu, které se využívají zejména v prostorách uvnitř budov či v podzemních objektech, jimi přijímaný signál základnové stanice zesilují a vysílají jej k mobilním telefonům. Taková zařízení lze však podle ČTÚ provozovat pouze za dodržení podmínek uvedených ve všeobecném oprávnění VO- R/24/05.2019-4 k provozování zařízení infrastruktury pro šíření rádiových signálů uvnitř tunelů, budov a vlaků.

„Jednou z podmínek pro provoz zmíněných zařízení je existence písemného souhlasu všech tří operátorů mobilních sítí s použitím opakovače/zesilovače v jejich síti,“ upozorňuje ČTÚ v červnové monitorovací zprávě.

Toto širokopásmové zařízení pracující v pásmech kmitočtového přídělu všech tří mobilních operátorů může totiž rušit signál základnové stanice jakéhokoli operátora. Žádná rušení však podle výše uvedeného všeobecného oprávnění způsobovat nesmí.

„K rušení provozem zařízení dochází zejména z důvodu vazby vysílací antény na přijímací anténu (opakovače/zesilovače při nevhodně umístěných anténách vyzařují rušící signály), při poruše zařízení nebo při použití nekvalitního zařízení,“ uvedl úřad s tím, že zařízení vyzařující rušící signál dokáže zapříčinit nedostupnost služby pro ostatní uživatele mobilních sítí v okolí až do vzdálenosti několika kilometrů.

Jedno zařízení tak může rušit i několik základnových stanic a zapříčinit tak třeba i nedostupnost tísňového volání v rozsáhlé oblasti.

Instalaci svěřte odborné firmě

Úřad podotýká, že pro zjištění správné funkčnosti opakovače/zesilovače mobilního signálu by měla být jeho instalace svěřena odborné firmě. Lidé by se z výše uvedeného důvodu měli vyvarovat instalace svépomocí.

Problém podle ČTÚ spočívá i v tom, že většina prodejců takovýchto zařízení na povinnost dodržovat všeobecné oprávnění před jejich prodejem často vůbec neupozorňuje. „Zákazník si tak upozornění o podmínkách provozování zařízení přečte až po převzetí zboží z obalu nebo návodu k použití,“ dodal regulátor.

Byť se instalace může zdát jako snadná záležitost, ČTÚ doporučuje se při problémovém pokrytí vnitřku budov mobilním signálem obrátit na patřičného mobilního operátora a situaci řešit v součinnosti s ním.

„V případě, že Úřad kontrolou zjistí rušení opakovačem/zesilovačem a jeho provozovatel nedodržel podmínky stanovené ve všeobecném oprávnění, nevyhne se bohužel provozovatel přestupkovému řízení a možnému uložení sankce,“ varuje ČTÚ s doporučením provozovat tato zařízení obezřetně a důsledně dodržovat podmínky pro jejich provoz. Jako alternativu tohoto řešení doporučuje využívat volání přes wi-fi