Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

Válka operátorů o 3G začíná. Oskar šlape na paty Eurotelu!

Redakce Mobil.cz o víkendu vyrazila do pražských ulic a na mnoha místech našla signál UMTS. Nejednalo se přitom vždy jen o síť Eurotelu, ale také Oskara! Ještě před koncem roku se tak nejspíš rozpoutá 3G válka mobilních operátorů.

Nástup třetí generace mobilních sítí bude minimálně o rok rychlejší, než v tuto chvíli diktuje zákon. T-Mobile již dříve ohlásil spuštění nové datové sítě. Náš nejstarší operátor svolal na čtvrtek tiskovou konferenci na téma: "Eurotel a UMTS" a ani Oskar nezůstane stranou. Jeho nový majitel Vodafone je známým propagátorem sítí třetí generace a licenci za dvě miliardy nekupoval koncem roku jen omylem. 

Redakce Mobil.cz se o víkendu vydala se dvěma 3G telefony do pražských ulic a zkoušela, zda-li už se někde signál UMTS Eurotelu neobjeví. Výsledek překonal naše očekávání, když jsme na mnoha místech objevili signál UMTS i v síti Oskara a přes Eurotel se nám podařilo uskutečnit i 3G hovor.

T-Mobile jde jinou cestou

Eurotel již více než rok provozuje datovou síť CDMA, která je určena výhradně pro přenos dat. Právě té bude konkurovat Fast UMTS od T-Mobile. Tyto sítě spolu mají hodně společného. Tabulkové hodnoty slibují uživatelům závratné rychlosti a nasazeny zatím byly jen v několika málo zemích. Nabídka koncových zařízení je také velmi omezená a vzhledem k zaměření na data jde hlavně o modemy nebo PCMCIA karty. 

   
U Siemensu U15 jsme nejdřív vybrali v menu přístroje přihlášení jen do sítě 3G (zde označené jako WCDMA), což dokazuje první a druhá fotografie. Na třetí je pak seznam nalezených sítí 3G.

Co je to UMTS?

Universal Mobile Telecommunications System (UMTS) představuje další krok ve vývoji mobilních sítí. Tato síť nabídne rychlejší datové přenosy, větší kapacitu sítě a nové multimediální služby. Spolu s dalšími standardy se UMTS řadí do tzv. třetí generace mobilních sítí (zkráceně 3G).

Eurotel a Oskar chtějí spustit klasickou UMTS síť, jak ji známe z mnoha zemí západní Evropy. Přenosové rychlosti nejsou zdaleka tak ohromující (max. 384 kbps), ale v přetížených městských aglomeracích pomáhají tyto sítě zvládat nápor zákazníků, protože obsluhují i běžné hovory. Velkou výhodou klasické UMTS sítě je pak rozsáhlá nabídka tzv. 3G telefonů, díky kterým mohou uživatelé snadno přistupovat k multimediálním službám jako například stahování hudby nebo videohovory.

V ulicích je signál na mnoha místech

K testování jsme použili dva telefony s podporou sítí třetí generace. Šlo o Nokii 6630 a Siemens U15. Nokia 6630 je u nás dobře známý přístroj s operačním systémem Symbian. Naopak Siemens U15 (licenční Motorola A835) je již přes rok starý model, který se u nás neprodával a i na zahraničních trzích se jednalo jen o okrajový model. Pro náš test se ovšem výborně hodil, protože umožňuje napevno zvolit jen síť UMTS, a tak lépe zjistit, jaké pokrytí již operátoři mají. Nokia 6630 může operovat jen v síti GSM nebo plynule přecházet mezi GSM a UMTS.

  
Na levém snímku je displej telefonu v momentě úspěšného přihlášení do sítě 3G Eurotelu. Horní stavový řádek informuje o přítomnosti sítě 3G, tradiční ikona pak zobrazuje aktuální sílu signálu. Na druhé fotografii je situace, kdy s instalovanou kartou Eurotelu jsme signál ztratili. Na místě ale byl signál jiné sítě 3G (Oskar), která umožnila alespoň nouzové volání. Pokud nebyla přítomná žádná síť 3G, telefon hlásil, že služba není k dispozici.

První překvapení na nás čekalo, když jsme projížděli Prahou z jihu na sever a průběžně jsme na Nokii vyhledávali sítě. Ve většině případů se u sítí Oskar a Eurotel objevilo magické označení 3G. Nokia 6630 nás trochu zklamala, protože sítě vyhledává extrémně pomalu a jak již bylo uvedeno, nelze u ní zvolit jen vyhledání sítí třetí generace. Tak přišel na řadu Siemens, u kterého jsme zvolili jen 3G.

U centrály Eurotelu se dalo i volat

Největší překvapení na nás čekalo nedaleko centrály Eurotelu na Vyskočilově ulici v Praze 4. V okolí budovy se nachází volně přístupná UMTS buňka, do které se nám podařilo přihlásit a po té uskutečnit běžný hovor. Do 3G sítě Oskara se nám nikde přihlásit nepodařilo. Následně jsme opět zkoušeli projíždět Prahou s telefonem nastaveným jen na síť třetí generace. Pokud byla síť operátora přítomna, telefon se do ní přihlásil, pokud ne, hlásil absenci služeb. Pokud byla k dispozici jen konkurenční síť, nabízel nouzové volání.

 
Na levém snímku je informace o příchozím hovoru v síti 3G Eurotelu, na pravém snímku pak důkaz o spojení hovoru v této síti.

Pokrytí Prahy signálem UMTS zatím není kontinuální, jde o několik desítek ojedinělých BTS.  Přesto nás míra pokrytí mile překvapila. Odhadovaný termín spuštění do konce roku oba operátoři stihnou, nelze však předpokládat, že pokrytí bude perfektní a dostane se i mimo velká města. Spuštění UMTS sítě bude u Oskara nejspíš spojeno s přejmenováním na Vodafone, Eurotel prozradí další informace ve čtvrtek na tiskové konferenci.

Neměli jsme bohužel možnost vyzkoušet pokrytí i v dalších větších městech České republiky. Pokud tedy máte na stole některý z 3G telefonů, vyzkoušejte dostupnost signálu UMTS a podělte se s ostatními čtenáři v diskusi. Hledání sítí třetí generace záleží na použitém mobilu. Zkušenosti máme jen s výše uvedeným Siemensem a Nokií 6630. Každý mobil s podporou 3G by ale měl, v menu nastavení při vyhledávání dostupných sítí, zobrazit přítomnost sítě třetí generace. Některé mobily to pak dokáží zobrazit přímo na displeji.

  • Nejčtenější

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Už žádná tyčinka do nosu. Němci odhalí covid-19 z očí pomocí aplikace

Němečtí vědci představili alternativní metodu, jak se otestovat na covid-19 bez nutnosti použití výtěrové štětičky....

Připraví vás o peníze. Flubot útočí přes SMS už i v Česku

Evropskými zeměmi se prostřednictvím SMS šíří nový malware Flubot, který cílí na androidí smartphony. Textovka vzbuzuje...

Porovnejte si ceny pevného internetu a televize. Srovnal vám je úřad

Český telekomunikační úřad letos v březnu spustil srovnávač cen mobilních služeb. Současně přislíbil brzké rozšíření o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký únik. Samsung neuhlídal klíčové novinky, rozmazaná podoba je venku

Snímky z promo materiálů k připravovaným ohebným novinkám řady Galaxy Z, modelům Flip a Fold se objevily na internetu....

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

V prodeji jsou chytré hodinky, které nemusíte nabíjet. Funkcí mají méně

Premium Chytré hodinky Sequent se snaží na trhu nositelné elektroniky otevřít novou kategorii: jsou totiž kombinací techniky...

Rekordní fotoaparát bude od Samsungu, ale první ho dostane mobil Xiaomi

Samsung pracuje na snímači pro fotoaparáty s rozlišením 200 Mpix. Ale jako první ho zřejmě použije Xiaomi v zatím...

Designér Giuseppe Spinelli naznačuje design nového véčka Samsungu

Letošní léto bude u Samsungu patřit skládacím smartphonům. Dočkáme se totiž nejen třetí generace foldu, ale i nového...

Už žádná tyčinka do nosu. Němci odhalí covid-19 z očí pomocí aplikace

Němečtí vědci představili alternativní metodu, jak se otestovat na covid-19 bez nutnosti použití výtěrové štětičky....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...