Integrované bezpečnostní centrum

Integrované bezpečnostní centrum | foto: Integrovaný záchranný systém MSK

Lokalizace volajících na tísňové linky bude přesnější, schválil ČTÚ

  • 4
Volání na tísňové linky budou nově spojena prostřednictvím zvláštního přednostního kanálu, schválila rada Českého telekomunikačního úřadu. Uvedla to v tiskové zprávě.

Pokud bude někdo volat na tísňovou linku, bude nově mobilní operátor moci využít při sestavování hovoru funkcionalitu operačního systému mobilního přístroje a analýzu vytáčeného čísla. Pokud mobilní přístroj rozpozná, že uživatel zadal číslo tísňového volání, identifikuje a sestaví spojení na volanou tísňovou linku s využitím zvláštního přednostního kanálu.

Funkce Emergency Call Setup je dostupná pro mobilní operační systémy Android a iOS. Navíc dokáže hovor na čísla hasičů, záchranky, policie a tísňovou linku 112 uskutečnit i bez SIM karty v mobilu.

Volání na tísňové linky bez aktivní SIM je jinak běžnou součástí výbavy mobilních telefonů už dlouhé roky, která má usnadnit přivolání pomoci v případě nouze. Uplatňuje se tehdy, pokud by vaše domácí síť byla z nějakého důvodu nedostupná, kdežto jiná ano. Zároveň se také počítá s tím, že jediný dostupný telefon v případě nouze by mohl být takový, ve kterém zrovna není žádná aktivní SIM.

Novinkou opatření schválených telekomunikačním úřadem je také to, že se lidé nově budou moci dovolat i na tísňové linky 150, 155 a 158 i bez aktivní SIM karty. Dosud to bylo přitom možné právě jen u čísla 112.

,