Skandinávský souboj – Nokia vítězí

Souboj věčných rivalů ze severu má jasného vítěze. Nokia poráží Ericsson k.o. v kategorii mobilních telefonů a brousí si zuby i na dominantní postavení firmy Ericsson v oboru mobilních sítí. Oba soupeři vydali výsledky svého hospodaření za uplynulý kvartál. Ve Finsku mají důvod k oslavám a u sousedů nejvyšší čas k razantním změnám. Vydrží Ericsson drtivý útok svého rivala?
V pátek zveřejněné hospodářské výsledky firem Ericsson a Nokia potvrdily trend posledních let. Jasná jednička v produkci mobilních telefonů, firma Nokia, zvýšila svůj náskok před pronásledovateli. Naopak soupeř ze Švédska se propadá stále hlouběji. Ericsson s ohledem na zveřejněné výsledky bude muset propustit ještě více pracovníků, než se předpokládalo.

Čísla hovoří jasně, srovnání obou rivalů je průkazné. Nokia hospodařila v uplynulém čtvrtletí s čistým ziskem 1,41 miliardy EUR. Ericsson naopak utržil za stejné období ztrátu 0,536 miliardy EUR. Jeden je pevně nahoře, druhý naopak směřuje velmi rychle dolů. V minulém období byly tržby obou společností téměř shodné. Nokia tehdy utržila meziročně 6,53 miliardy EUR a Ericsson o 100 miliónů EUR méně. Uplynul rok a Ericsson ze svých tržeb ubral dalších 300 milionů, Nokia si naopak může mnout ruce. Její příjmy se zvedly o 22 % a dosáhly hodnoty 8 miliard EUR.

Na výsledcích Nokie musí soupeře nejvíce trápit údaj, že 70 % všech příjmů tvoří trh koncových zařízení – tedy mobilních telefonů. Její podíl na trhu se zvýšil o další 3 procenta na 35 a ovládá tak již více než třetinu trhu. Ericsson již několik kvartálů „dotuje“ výrobu mobilních telefonů ze zisků, které plynuly z jeho ostatních aktivit. Proto se také začátkem roku rozhodnul přenést výrobu telefonů na externí producenty a na vlastních bedrech ponechal jen vývoj a prodejní politiku. Otázkou zůstává, jestli to bude stačit. Nokia přišla před lety s telefony, které měly jednoduchou obsluhu a uživatelům nabízely doplňky, nad kterými konkurence ohrnovala nos. Zákazníci byli ovšem jiného mínění a všechny tyto nadstandardní funkce přijali s nadšením.

Ericsson nadále zůstává světovou trojkou v objemu výroby mobilních telefonů. Ovšem místo útoku na vyšší příčky jen stěží brání svoji pozici. Ericsson se dlouhodobě zaměřuje na vyšší manažerské modely, když většinu trhu zabírají telefony z opačného spektra. Prodej high-endových telefonů stagnuje a jejich ceny postupně míří dolů, kde trůní relativně předražené low-endové Nokie. Naopak lidové modely Ericssonu cenově soupeří s tím nejlevnějším, co trh nabízí. Pokud chce Ericsson udržet vydobyté pozice a popřípadě pomyslet i na útok, má nejvyšší čas. Na stupně vítězů se dere smečka aktivních pronásledovatelů, kteří by rádi odsunuli Ericsson za svá záda. Nadějí Ericssonu může být ohlášená spolupráce s japonskou firmou Sony, o které jsme vás informovali v tomto článku.

Ericssonu přesto jedno světové prvenství patří. V oboru mobilních sítí je nejlepší a stále drží první pozici. Jeho skrytou zbraní jsou připravované sítě třetí generace. Ovšem i zde si musí dávat na svého severského rivala pořádný pozor. S jídlem roste chuť a Nokia si brousí zuby i na útok v tomto segmentu trhu. Jak prohlásil výkonný ředitel Nokie Jorma Ollila pro televizní stanici CNBC, dalším cílem Nokie jsou právě sítě pro třetí generaci mobilních telefonů. Nokia má velké ambice, Ericsson zase určitý technologický náskok. Tato bitva teprve nabírá obrátky, ale zanedlouho můžeme očekávat nelítostný boj.

Trh mobilních telefonů celkově stagnuje, mimo Nokie hlásí problémy jeden producent za druhým. Ericsson ve svém tažení za lepšími zítřky není sám, ale právě z toho důvodu musí být ještě více ostražitý. Krize se již projevila naplno a Ericsson připravil nejedno radikální řešení. Nejbližší čas ukáže, nakolik se úsporná opatření projeví v praxi. Téměř třetina zaměstnanců Ericssonu bude ovšem budoucí výsledky firmy sledovat již jen zvenčí. První úspory přinese právě jejich propuštění.